Áttekintés
Rozsnyói járás
nagyközség
Rozsonyói járás
nagyközség
A község a Sajó völgyében, a Csetneki-patak torkolatánál és a Csetneki-völgy elágazásánal fekszik, a 16-os főút (Tornalja-Rozsnyó szakasz) és a Bánréve-Rozsnyó vasútvonal (megállóhely) mentén, Tornaljától 17 km-re északra, Rozsnyótól 17 km-re délnyugatra. Fontos vasúti és forgalmi csomópont: vasútvonalak vezetnek Murány és Nagyszlabos felé (előbbi vonalon 2011-ben, utóbbin 2003-ban megszűnt a személyforgalom).
Közigazgatás
A Kassai kerülethez és a Rozsnyói járáshoz tartozó község. 1920-ig nagyközségként Gömör-Kishont vármegye Rozsnyói járásához tartozott. 1802-ig Gömör vármegye székhelye, majd 1802-1882 között Rimaszombattal együtt az egyesített Gömör-Kishont vármegye székhelye volt. Csehszlovákiához csatolása után mindvégig a (változó területű) Rozsnyói járáshoz tartozott.
Népesség
1910-ben 2393, 1921-ben 2339, 1938-ban pedig 3132, túlnyomórészt magyar nemzetiségű lakosa volt, a (cseh)szlovákok aránya 1930-ban 33,9 % volt. 1938-1991 között népességének több mint egyötödét elveszítette, 1991-2011 között lakosságszáma stabilan alakult (1991-ben 2433, 2011-ben 2405 lakos). Magyar többségét 2001-2011 között elveszítette, 1991-2011 között a magyar nemzetiségűek aránya 58,7 %-ról 42,9 %-ra csökkent, a szlovákoké pedig 37,9 %-ról 50,7 %-ra nőtt.
Történelem
A gömöri várispánság megszervezése előtt a vidéket elfoglaló magyarság Pelsőcig jutott a Sajó völgyében, az ettől északra fekvő hatalmas erdőborította lakatlan területek teljes egészükben királyi birtokok lettek, központjuk a stratégiai fekvésű helyen, feltehetőleg a 11. században kialakult Pelsőc lett. Legkorábbi lakossága a sajómelléki magyar őrségből került ki, de környékén a kezdetektől élt szórványosan szláv lakosság, a Pelsőc név is szláv eredetű.
Mai jelentősége
A községben szlovák és magyar (Dénes György Alapiskola) tanítási nyelvű alapiskola és óvoda, valamint 1898 óta elmegyógyintézet működik. Határában napkollektoros erőmű található. Határának túlnyomó része a Szlovák Karszt Nemzeti Park része (számos barlanggal - Csengő-lyuk, Macska-lyuk, stb.), Pelsőc a környék turistaútvonalainak központja. Református temploma a 13.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
PELSŐCZ. Plesovce, Plesnicz. Magyar Mezőváros Gömör Vármegyében, földes Ura Szeremley Uraság, lakosai katolikusok, és többen reformátusok, fekszik Sajóvize mentében, Rosnyóhoz két mértföldnyire, ’s a’ Vármegyének itten tartatni szokott Gyűlései nevezetesítik; Csoltóhoz is közel. Pelsőcz Kanyári, és a’ Pelsőczi hegy alatt való Vas Hámorokkal együtt, határbéli földgyeik közép termékenységűek, legelőjök jó, és elég, fájok van mind a’ kétféle, vásárjaikból kevés jövedelmek van, piatzozások egy, két mértföldnyire, vannak vashámorjai, meszet, és szenet is égetnek, első osztálybéli.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Pelsőcz (Pleisnicz, Pleschivecz), magyar m.-város, Gömör vmegyében, egy termékeny térségen, a csetneki és rosnyói Sajó összefolyásánál; Rosnyóhoz délre 1 1/2 mfdnyire. – Azon magasságra nézve 2-dik osztálybeli hegyláncz, melly pelsőczinek neveztetik, itt ér véget. – Van 931 ref., 25 evang., 184 kath. lakosa, s ref. szentegyháza. A vármegye közgyüléseit itt tartotta.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
Pelsűcztől éjszakra a kopár pelsűczi fensík terűl, mintegy a sziliczeinek folytatása, melyet a Sajó választ el emettől. Ezen a jókora kiterjedésű mészkő-fensíkon alig találni egy-egy darab földet, mely mívelésre érdemes volna. Meredek, fehérlő oldalfalán fölkapaszkodva, tömérdek ravaszlyukat, töbört, mélyedést találunk rajta szanaszét. Van egy több négyszögméter kiterjedésű ürege, mely 92 méter mély. (...) Odább Gömör-Panyit, Tiba, és a celluloz-gyáráért említhető Horka kis helységektől éjszakra a csetneki völgynyílás mellett épűlt Pelsűcz nagyközség.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Pelsőcz, a pelsőcz-murányi vasútvonal kiinduló pontján fekvő magyar nagyközség, 341 házzal és 2099, túlnyomó számban ev. ref. vallású lakossal. E községet a pápai tizedszedők jegyzéke Plusuti eltorzított alakban említi. Egyébként honfoglaláskori telep, melyet Bors vezér utódai bírtak. IV. Béla 1242-ben a Bebek családnak adományozza, a kik itt a már akkoriban fennálló régi vár helyett újat építenek.
Magyar Katolikus Lexikon
Pelsőc, Pleschnitz, v. Gömör-Kishont vm. (Plešivec, Szl.): plébánia a v. rozsnyói egyhm. rozsnyói esp. ker-ében. - 1243: Plesuck. 1332: már létezett. Lakói 1550 k. ref-ok lettek. 1827: alapították újra. Mai tp-át 1911: építették. Kegyura 1880: a Vallásalap. Anyanyelve 1880: m.; 1940: m., szl., ném. - Filiái 1917: Özörény, Páskaháza, Pelsőcardó, Szalóc, Vígtelke. - Lakói 1991: össz. 2433, m. 1428 (58,69%); 2001: össz. 2447, m. 1204 (49,20%). ** / Gerecze II:330. (a tp. 1901: épült) - Schem. Ros. 1913:24. - Györffy II:477.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Pelsőc. Pulsuti alakban írják az első pápai tizedjegyzékek a község nevét. A helységet még a honfoglalás után alapította az ősi Bors-nemzetség. A Bebek-család is már 1212-ben bírja a községet, mint IV. Béla adományát. Bebekék új várat építettek a községben. 1328-ban Bebek Domokos városi szabadalmakat is kap itt Róbert Korolytól. 1408-ból származik Bebek László síremléke, mely a helybeli református templomban épen megmaradt.
B Batta István D Dénes György J Juhász Ilona, L. K Krupár Zoltán L Lacza Éva M Máté László (karnagy) R Rudnay Gyula - Ruthényi Károly
Ruthényi Károly
Rudnay Gyula
Batta István
Apja Batta György református lelkész volt. Batta István a
berzétei és a simonyi népiskolában végezte elemi iskolai tanulmányait, és
Rimaszombatban a református főgimnáziumban érettségizett 1899-ben. A kolozsvári
Ferenc József Tudományegyetemen szerezte meg tanári oklevelét, majd ugyanitt
Tangl Károlynál (1969–1940) doktorált fizikából. A békési református
gimnáziumból németországi tanulmányútra küldték, innen hazatérve a hazai
oktatási reformkísérletek lelkes támogatójává vált.
1917-ben Schneller István a kolozsvári tanárképző intézet
mellé szerveződő gyakorlógimnáziumba hívta, ennek tanára, majd igazgatója lett.
1919-ben az iskolát átvették a román hatóságok.
Családjával együtt szülőhelye közelébe, az akkor cseh
megszállás alatt lévő területre, Pelsőcre kellett áttelepülnie.
1920-ban térhetett vissza Magyarországra, haláláig a
sárospataki református kollégiumban tanított, noha lehetősége lett volna a
debreceni tudományegyetemen is oktatni vagy a budapesti Baár-Madas Intézet
igazgatói székét elfoglalni.
Jelentős fizikai szakmódszertani és didaktikai munkássága,
melynek keretében elsőnek foglalkozott a magyar fizikai szaknyelv történetével.
Korai halálát gégerák okozta. Sárospatakon hunyt el 1926. július 30-án.
Főbb
művei:
A fizika történeti tanítása, 1913; A magyarországi latin nyelvű fizikai
irodalom története, é. n.; A physicai tudományok hazai
irodalmának története és magyar műnyelvének fejlődése 1867-ig I-III.. 1922.
Krupár Zoltán
Dénes György
Főbb művei: Magra vár a föld (1952); Hallod, hogy zengenek a fák (1962); Évek hatalma (1966); Mélység fölött (1972); Fenyéren boróka (1979); Virágzó némaság (1981); Pipitér (1984); Elfogy a fény (1988); Zebramadár (1991); Sétálni ment három kalap (1994); Írók fényben és árnyékban (2001); Hattyúk éji dala (2003)
Máté László (karnagy)
Lacza Éva
Juhász Ilona, L.
Közigazgatás
Cím: Csehszlovák hadsereg utca (Čsl. armády) 1
Telefon: 0587921135
Fax: 0587921134
E-mail: [email protected]
Honlap: plesivec.ocu...x.php
Hivatali órák:
Hétfő: 7:00-12:00; 13:00-15:30Zárva
Kedd: 7:00-12:00; 13:00-15:30
Szerda: 7:00-12:00; 13:00-17:00
Csütörtök: nincs ügyfélfogadás
Péntek: 7:00-13:00
Šušánová Iveta (Magyar Szövetség - Maďarská aliancia, HLAS - sociálna demokracia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 818 | 37% |
| szlovákok | 1 161 | 52% |
| ruszinok | 0 | 0% |
| romák | 21 | 1% |
| ukránok | 4 | 0% |
| csehek | 10 | 0% |
| németek | 2 | 0% |
| lengyelek | 2 | 0% |
| egyéb | 7 | 0% |
| ismeretlen | 200 | 9% |
| összlétszám | 2 225 |
Választások
Választásra jogosult: 1818
Választási részvétel: 51.43 %
Kiadott boríték: 935
Bedobott boríték: 935Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Šušánová Iveta | 362 | 39.22 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia, HLAS - sociálna demokracia | |
| Schönmotlová Katarína | 262 | 28.39 % | KDH | |
| Skokan Ondrej | 217 | 23.51 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | |
| Molnár Radko | 53 | 5.74 % | Független | |
| Szabó Alexander | 29 | 3.14 % | REPUBLIKA |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Rudinská Edita | 1. körzet | 352 | Független | ||
| Tóthová Silvia | 1. körzet | 345 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pataky Róbert | 1. körzet | 316 | Független | ||
| Schönmotlová Katarína | 1. körzet | 298 | KDH | ||
| Skokan Ondrej | 1. körzet | 267 | Demokrati | ||
| Mikušová Monika | 1. körzet | 254 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Rudinská Dominika | 1. körzet | 253 | Demokrati | ||
| Genčiová Jana | 1. körzet | 246 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Polyák Ladislav | 1. körzet | 242 | KDH | ||
| Agócsová Sylvia | 1. körzet | 228 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Ruszó Roland | 1. körzet | 221 | Demokrati | ||
| Benko Gabriel | 1. körzet | 214 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Nemčoková Lýdia | 1. körzet | 210 | Független | ||
| Barkai Július | 1. körzet | 206 | KDH | ||
| Kubík Patrik | 1. körzet | 205 | KDH | ||
| Rákayová Erika | 1. körzet | 201 | SaS | ||
| Simko Ján | 1. körzet | 198 | KDH | ||
| Slížová Eva | 1. körzet | 180 | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | ||
| Švehla Jaroslav | 1. körzet | 180 | Demokrati | ||
| Szaniszló Adrián | 1. körzet | 171 | KDH | ||
| Nemcsková Agnesa | 1. körzet | 163 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Makkay Norbert | 1. körzet | 155 | Független | ||
| Grego Karol | 1. körzet | 150 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Havrlentová Ingrid | 1. körzet | 133 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kissová Erika | 1. körzet | 125 | KDH |
Választásra jogosult: 1 818
Választási részvétel: 46.15 %
Bedobott boríték: 824Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Trnka Rastislav | 370 | 51.75 % | Független | |
| Porvažník Marián | 162 | 22.66 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | |
| Šimko Igor | 111 | 15.52 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, REPUBLIKA, PRAVDA, SNS, SV, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI, Bratia Slovenska | |
| Soročinová Monika Sofiya | 43 | 6.01 % | Független | |
| Kodrazi Džemal | 10 | 1.40 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Nagy György | 245 | 35.30 % | Független | ||
| Domik Michal | 221 | 31.84 % | Független | ||
| Varga Tibor | 191 | 27.52 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Burdiga Pavol | 141 | 20.32 % | Független | ||
| Beke Zoltán | 125 | 18.01 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Gallo Gregor | 107 | 15.42 % | Független | ||
| Csefo Ladislav | 88 | 12.68 % | Maďarské fórum | ||
| Kún Štefan | 78 | 11.24 % | Független | ||
| Végső Viktor | 78 | 11.24 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Drengubiak Michal | 62 | 8.93 % | Független | ||
| Icso Valéria | 62 | 8.93 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bischof Matúš | 61 | 8.79 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Blahút Stanislav | 59 | 8.50 % | PRAVDA | ||
| Breuer Zoltán | 59 | 8.50 % | Független | ||
| Janická Rudnayová Andrea | 55 | 7.93 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Pukanský Miloš | 36 | 5.19 % | Független | ||
| Tamásová Alžbeta | 36 | 5.19 % | Független | ||
| Zubriczky Slavomír | 29 | 4.18 % | Független | ||
| Prékopová Katarína | 28 | 4.03 % | Független | ||
| Takáč Ľubomír | 28 | 4.03 % | REPUBLIKA | ||
| Belányi Pavol | 27 | 3.89 % | KSS | ||
| Štefan Ján | 27 | 3.89 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Ben Yagouta Koltášová Eva | 26 | 3.75 % | Független | ||
| Slovák Július | 23 | 3.31 % | Maďarské fórum | ||
| Filčák Jakub | 18 | 2.59 % | Konzervatívci |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 270 | 28.88% |
| OĽANO-NOVA | 142 | 15.19% |
| SMER SD | 137 | 14.65% |
| HLAS - SD | 113 | 12.09% |
| PS | 95 | 10.16% |
| REPUBLIKA | 43 | 4.60% |
| SaS | 34 | 3.64% |
| KDH | 21 | 2.25% |
| SME RODINA | 20 | 2.14% |
| LSNS | 14 | 1.50% |
| SNS | 13 | 1.39% |
| Demokrati | 13 | 1.39% |
| Modrí, Most-Híd | 9 | 0.96% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 4 | 0.43% |
| Egyéb | 7 | 0.75% |
| Érvényes szavazatok | 935 |
Választásra jogosult: 1 791
Választási részvétel: 31.60 %
Bedobott boríték: 566| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 193 | 34.40 % | |
| Korčok Ivan | 183 | 32.62 % | |
| Forró Krisztián | 100 | 17.83 % | |
| Harabin Štefan | 48 | 8.56 % | |
| Matovič Igor | 19 | 3.39 % | |
| Kotleba Marian | 8 | 1.43 % | |
| Dubovský Patrik | 5 | 0.89 % | |
| Kubiš Ján | 4 | 0.71 % | |
| Náhlik Milan | 1 | 0.18 % |
Választásra jogosult: 1 830
Választási részvétel: 18.85 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 95 | 28.27 % |
| PS | 72 | 21.43 % |
| SMER - SD | 65 | 19.35 % |
| REPUBLIKA | 41 | 12.20 % |
| Demokrati | 16 | 4.76 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 11 | 3.27 % |
| HLAS - SD | 11 | 3.27 % |
| KDH | 6 | 1.79 % |
| SNS | 5 | 1.49 % |
| SaS | 4 | 1.19 % |
| PATRIOT | 3 | 0.89 % |
| ĽSNS | 3 | 0.89 % |
| SOS | 2 | 0.60 % |
| SRDCE - SNJ | 1 | 0.30 % |
| KÚ | 1 | 0.30 % |
| Érvényes szavazatok | 336 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 79 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 58 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 44 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 38 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 34 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 28 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 26 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 23 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 19 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 13 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 10 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 9 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 8 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 8 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 7 | ||
| Hojsík Martin | PS | 7 | ||
| Šeliga Juraj | Demokrati | 6 | ||
| Ivanecký Ján | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 6 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 6 | ||
| Šimko Igor | HLAS - SD | 6 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 5 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Rostás Tibor Eliot | REPUBLIKA | 5 | ||
| Döme Gabriel | SMER - SD | 5 | ||
| Grendel Gábor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 5 |


