Áttekintés
Csallóközi járás
nagyközség
Komáromi járás
nagyközség
Komáromtól 10 km-re északnyugatra, Gútától 13 km-re délre a Vág-Duna jobb partján fekszik. Áthalad rajta az 573-as út, 2003-ig vasútállomás a Komárom-Gúta vonalon. Közigazgatásilag Szőlős (Sady), Bálványszakállas (Balvany), Vajas (Vajaš) és Lohót (Lohot) tartozik hozzá. Közigazgatási területe 34,51 km², keleti határát a Vág-Duna, északi határát pedig a Császta-ér alkotja. Keszegfalva határa hosszan elnyúlik északnyugati irányban, egészen Bogyarétig. Délnyugatról Nemesócsa és Megyercs, délről és délkeletről Komárom, keletről Vágfüzes, északról pedig Gúta határolja.
Közigazgatás
A Nyitrai kerület Komáromi járásához tartozik. A trianoni békeszerződésig Komárom vármegye Csallóközi járásához tartozott, 1939–45 között újra Magyarországhoz csatolták. Csehszlovákiához kerülése után végig a Komáromi járáshoz tartozott. A község területének több mint egyharmadát elvesztette 1921-hez képest (akkor 53,59 km²). 1954-ben Kavát Komáromhoz csatolták, 1968-ban pedig Szigetet az újonnan alakult Vágfüzeshez. 1974 óta Királynérétet Gúta igazgatja, bár kataszterileg továbbra is Keszegfalvához tartozik.
Népesség
Lakosainak döntő többsége magyar anyanyelvű. A korábban színmagyar településen a második világháború utáni kitelepítésekkel jelent meg a szlovák nemzetiség. Az utóbbi évtizedekben egyre csökken a magyar nemzetiségűek aránya, de még mindig a lakosság több mint 2/3-át teszik ki. A község népessége növekvő tendenciát mutat. A 20. század elején még csaknem kizárólag római katolikus vallású faluban a katolikusok aránya 2011-re a lakosság 2/3-ára csökkent. A 8 %-ot kitevő roma népesség főként Bálványszakálloson tömörül.
Történelem
Noha a településhez tartozó területeket már 1261-ben említik, maga Keszegfalva első írásos említése 1482-es. Egykor a Pozsár-család uradalma volt, később a család kihalásával királyi kézre került, s a 17. században a Gyulay, majd a Sibrik családnak adományozzák. A korábbi falu a jobb védhetőség végett a Vág-Duna jobb partjára települt át. Később a Huszár-, a Horváth-, a Majtényi-, a Csuzy-, a Kürthy- és a Horváthy családoknak van itt birtokuk.
Mai jelentősége
A mezőgazdasági jellegű településen működik magyar alapiskola és óvoda is. Komáromhoz való közelsége és jó közlekedési viszonyai miatt jellemző a beköltözések növekvő száma. Bálványszakálloson 2011 óta napkollektortelep működik. Természetvédelmi területek tartoznak hozzá: a Lohóti-mocsarak védett terület (24,13 ha), a Füzes és a Kis-Sziget (10 ha), valamint a Túzokos természetvédelmi terület egy része.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
KESZEGFALVA. Szabad puszta Komárom Vármegy. földes Urai több Uraságok.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Keszegfalva, magyar f., Komárom vgyében, határos Guttával, Bálvány-Szakálas s Vizvár pusztákkal, a Vágh-Duna mellett, Komáromhoz északra 1 1/2 mfdnyire. Határa a szőlősi pusztával egybe van olvadva, s a Vág-Duna által keresztül metszetik, az innenső vagyis a csallóközi rész 1611 hold, mellyből 803 hold szántóföld, 808 hold pedig kaszáló és legelő; vannak több szigetei is, mellyek náddal és vesszővel szolgálnak.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Keszegfalva, vágmenti magyar nagyközség, melynek első írott emlékét csak 1482-ben találjuk, de a határához tartozó Lábám nádasér és Misnyáló, mely utóbbi azelőtt mocsár volt, már 1261-ben említve vannak. A község ma már nem ott fekszik, a hol azelőtt, mert a Vágduna folyton alámosta és elszakította a község területének partjait, házainak nagy részét romba döntötte, minek következtében a lakosok odébb telepedni voltak kénytelenek, úgy, hogy összeomlott régi templomának helye most a Vág túlsó partján van.
Magyar Katolikus Lexikon
Keszegfalva, v. Komárom vm. (Kamenicná, Szl.): plébánia a v. esztergomi főegyhm. komáromi esp. ker-ében. - 1808: alapították. Tp-át 1755: Szt Vendel tit-ra sztelték. Kegyura 1880: a Vallásalap. Anyanyelve 1880: m.; 1940: m. - Filiái 1917: Bálványszakállos, Megyercs. - Lakói 1940: 2669 r.k., 2 g.k., 4 g.kel., 10 ev., 114 ref., 4 izr., 7 egyéb vall., össz.
Stegena Lajos
Vincze Károly Kálmán
Kocsis Aranka
Liszka József
- A Duna Menti Múzeum munkatársaként dolgozott, 1997-től a Forum Kisebbségkutató Intézet komáromi Etnológiai Központjának vezetője.
Juhász Ilona, L.
Közigazgatás
Cím: Keszegfalva (Kameničná) 790
Telefon: 0357792166
Fax: 0357792366
E-mail: [email protected]
Honlap: kamenicna.eu
Hivatali órák:
Hétfő: 7:30-12:00, 12:30-15:00Zárva
Kedd: 7:30-12:00, 12:30-15:00
Szerda:7:30-12:00, 12:30-17:00
Csütörtök: nincs ügyfélfogadás
Péntek: 7:30-12:00, 12:30-14:00
Pataki Dezider (Magyar Szövetség - Maďarská aliancia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 1 337 | 69% |
| szlovákok | 441 | 23% |
| ruszinok | 0 | 0% |
| romák | 20 | 1% |
| csehek | 9 | 0% |
| németek | 1 | 0% |
| lengyelek | 1 | 0% |
| egyéb | 2 | 0% |
| ismeretlen | 123 | 6% |
| összlétszám | 1 934 |
Választások
Választásra jogosult: 1594
Választási részvétel: 56.71 %
Kiadott boríték: 904
Bedobott boríték: 904Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Pataki Dezider | 449 | 49.89 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Baloghová Katarína | 223 | 24.78 % | Független | |
| Lehocký Milan | 123 | 13.67 % | Független | |
| Ďurišová Iveta | 76 | 8.44 % | Független | |
| Danics Rudolf | 18 | 2.00 % | Független | |
| Balog Ľudovít | 11 | 1.22 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Pataki Dezider | 1. körzet | 450 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Lőrincz Tibor | 1. körzet | 408 | Független | ||
| Baloghová Katarína | 1. körzet | 397 | Független | ||
| Szép Attila | 1. körzet | 367 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bényi Bence | 1. körzet | 322 | Független | ||
| Markovics Ján | 1. körzet | 300 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Mészáros Gábor | 1. körzet | 293 | Független | ||
| Ďurišová Iveta | 1. körzet | 282 | Független | ||
| Tánczos Norbert | 1. körzet | 281 | Független | ||
| Ledinszki Bernadett | 1. körzet | 254 | Független | ||
| Blaškovič Lőrincz Erika | 1. körzet | 244 | Független | ||
| Beke Klaudia | 1. körzet | 235 | Független | ||
| Balla Peter | 1. körzet | 215 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Tóth Žaneta | 1. körzet | 197 | Független | ||
| Šeben Marián | 1. körzet | 191 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Nagy Viktor | 1. körzet | 183 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Borovicza Boglárka | 1. körzet | 180 | Független | ||
| Marsalová Eva | 1. körzet | 172 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Fehér István | 1. körzet | 164 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Nagy Tibor | 1. körzet | 158 | Független | ||
| Szolik Attila | 1. körzet | 158 | Független | ||
| Rezňák Roland | 1. körzet | 153 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kunkela Viktor | 1. körzet | 140 | Független | ||
| Ősziová Fanny | 1. körzet | 121 | Független | ||
| Dudás Anikó | 1. körzet | 118 | Független |
Választásra jogosult: 1 594
Választási részvétel: 51.57 %
Bedobott boríték: 822Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Csenger Tibor | 296 | 38.64 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Becík Branislav | 294 | 38.38 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska | |
| Varga Henrich | 121 | 15.80 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | |
| Švec Róbert | 21 | 2.74 % | Slovenské Hnutie Obrody | |
| Blaško Erik | 18 | 2.35 % | Jednota Slovanov | |
| Čuláková Jolana | 8 | 1.04 % | Független | |
| Suchan Karol | 8 | 1.04 % | SLOVEXIT |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Szüllő Vojtech | 420 | 53.03 % | Független | ||
| Halász Béla | 403 | 50.88 % | Független | ||
| Andruskó Imre | 339 | 42.80 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Viola Miklós | 335 | 42.30 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Orosz Örs | 305 | 38.51 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bauer Ildikó | 258 | 32.58 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Zink Vass Nóra | 200 | 25.25 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kárpáty Ernő | 190 | 23.99 % | Független | ||
| Forró Tibor | 165 | 20.83 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Gyarmati Tihamér | 154 | 19.44 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Etheykatz Tímea | 143 | 18.06 % | STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI | ||
| Becse Norbert | 130 | 16.41 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bese László | 128 | 16.16 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Iván Tamás | 119 | 15.03 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Forgács Attila | 110 | 13.89 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Vlček Erik | 85 | 10.73 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Édes Štefan | 72 | 9.09 % | Független | ||
| Lacko Marián | 62 | 7.83 % | REPUBLIKA | ||
| Pupák Štefan | 60 | 7.58 % | Független | ||
| Matejičková Zuzana | 59 | 7.45 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Angyal-Szalai Erzsébet | 58 | 7.32 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Németh Andrea | 58 | 7.32 % | Független | ||
| Tóth Peter | 56 | 7.07 % | Független | ||
| Less Károly | 53 | 6.69 % | Független | ||
| Kocsis Viliam | 52 | 6.57 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 503 | 59.39% |
| SMER SD | 111 | 13.11% |
| PS | 61 | 7.20% |
| HLAS - SD | 56 | 6.61% |
| OĽANO-NOVA | 54 | 6.38% |
| SaS | 14 | 1.65% |
| REPUBLIKA | 12 | 1.42% |
| MySlovensko | 7 | 0.83% |
| SNS | 6 | 0.71% |
| Piráti | 5 | 0.59% |
| KDH | 4 | 0.47% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 4 | 0.47% |
| Egyéb | 10 | 1.18% |
| Érvényes szavazatok | 847 |
Választásra jogosult: 1 551
Választási részvétel: 28.63 %
Bedobott boríték: 444| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Forró Krisztián | 182 | 41.18 % | |
| Pellegrini Peter | 143 | 32.35 % | |
| Korčok Ivan | 76 | 17.19 % | |
| Harabin Štefan | 29 | 6.56 % | |
| Matovič Igor | 6 | 1.36 % | |
| Kotleba Marian | 3 | 0.68 % | |
| Danko Andrejvisszalépett | 2 | 0.45 % | |
| Kubiš Ján | 1 | 0.23 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 1 565
Választási részvétel: 24.73 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 198 | 52.94 % |
| SMER - SD | 60 | 16.04 % |
| PS | 48 | 12.83 % |
| REPUBLIKA | 27 | 7.22 % |
| HLAS - SD | 20 | 5.35 % |
| Demokrati | 4 | 1.07 % |
| SaS | 4 | 1.07 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 4 | 1.07 % |
| MySlovensko | 3 | 0.80 % |
| PATRIOT | 2 | 0.53 % |
| SNS | 1 | 0.27 % |
| SĽS | 1 | 0.27 % |
| ZR | 1 | 0.27 % |
| KDH | 1 | 0.27 % |
| Érvényes szavazatok | 374 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 118 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 111 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 48 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 43 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 28 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 25 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 19 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 18 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 12 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 11 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 9 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 9 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 8 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 8 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 7 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 7 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 6 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 5 | ||
| Suja Miroslav | REPUBLIKA | 5 | ||
| Yar Lucia | PS | 5 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 4 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 4 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 3 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | ||
| Pinke Loretta | HLAS - SD | 3 |


