Áttekintés
Rozsnyói járás
kisközség
Rozsonyói járás
kisközség
A község a Rozsnyói-medence nyugati részén, a Rőcei-hegységhez tartozó Ivágyó (Turecká, 953 m) déli lábánál, a Rudnai- (Völgy-) patak mentén fekszik, Rozsnyótól 4 km-re nyugatra, Csetnektől 10 km-re keletre, a Rozsnyót Csetnekkel összekötő 526-os út mentén. Az út két részre osztja belterületét, a tőle délre fekvő Falura és az északra elterülő, újabb építésű Kolóniára, ez utóbbihoz csatlakozik a Rekenyefalu felé vezető út mellett kiépült Újsor (Oncsa).
Közigazgatás
A Kassai kerülethez és a Rozsnyói járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Gömör-Kishont vármegye Rozsnyói járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után mindvégig a (változó területű) Rozsnyói járáshoz tartozott. 1938-45 között visszacsatolták Magyarországhoz (Gömör-Kishont vármegye, Rozsnyói járás), ebben az időszakban északnyugati és északi határa államhatárt alkotott Magyarország és Szlovákia között. Területe (7,49 km²) az elmúlt száz év során nem változott.
Népesség
Rozsnyórudna a szlovák-magyar nyelvhatáron fekszik. Vasércbányászatának fejlődésével sokáig dinamikusan nőtt az 1860-ban még csak 216 lakosú falu népessége, 1880-1961 között népessége megháromszorozódott (323 főről 995-re nőtt). 1910-ben 503, 1921-ben 604, 1938-ban pedig 834, túlnyomórészt magyar nemzetiségű lakosa volt, a (cseh)szlovákok aránya 1910-ben 20,7 %, 1921-ben 14,7 % volt.
Történelem
A falu 1243 után keletkezett a berzétei uradalom területén, a 13. században az Ákos nemzetség birtoka. 1291-ben "Rodna" alakban említik először. Régi bányásztelepülés, aranybányáit 1331-ben, ezüstbányáit pedig 1589-ben említik oklevelek. 1423-ban pelsőczi Nagy János királyi tárnokmesteré, 1427-től, a csetneki Bebek, majd 1430-tól a Perényi, 1489-től pedig a Máriássy család birtoka.
Mai jelentősége
A községben szlovák nevelési nyelvű óvoda működik, korábban nagy jelentőségű vasércbányászata a 20. század végére megszűnt. Református temploma 1913-ban, evangélikus temploma 1930-ban épült, fából készült római katolikus haranglábát a 18. században emelték. A határában található Majom-szikla 1989 óta természetvédelmi terület. 2009-ben 8 km-es tanösvényt alakítottak ki, mely az Ivágyóra vezet és a község bányászati hagyományaiba is betekintést nyújt.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
RUDNA. Rudnak. Elegyes falu Gömör Várm. földes Ura Márjásy Uraság, lakosai katolikusok, és másfélék, fekszik Rozsnyóhoz mintegy 1/2 mértföldnyire; földgye közép termékenységű, mellynek harmad része hegyes; legelője elég van, piatza Rozsnyón 1/2 mértföldnyire; fája van mind a’ kétféle; vas bányája a’ saját, vas műhelyei pedig a’ szomszéd határokban vagynak.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Rudna, Rudnik, magyar falu, Gömör vmegyében, ut. p. Rosnyóhoz 1/2 órányira: 161 kath., 354 ref. lak., kik bányákban dolgoznak, szenet égetnek, fuvaroznak. F. u. a Márjássy nemzetség.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Rudna, Rozsnyó közelében fekvő magyar kisközség, 85 házzal és 463 ág. ev. h. vallású lakossal. E község 1291-ben Rodna néven szerepel, de 1331-ben már a mai nevén tűnik fel. 1416-ban a Gömöry család a földesura. 1423-ban pelsőczi Nagy János kir. tárnokmesteré, négy évvel később pedig a Bebek családé, azonban 1430-ban Zsigmond király a Perényieknek adományozza.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Rozsnyórudna. A községhez tartozó külterületi lakott helyek: Cigánytelep, Vasércbányatelep. A község területe 1303 kat. hold, lélekszáma a visszacsatoláskor 834.
Juhász Ilona, L.
Közigazgatás
Cím: Rozsnyórudna (Rudná) 69
Telefon: 0587321986
Fax: 0587321986
E-mail: [email protected]
Honlap: rudna.ocu.sk/sk/
Hivatali órák:
Hétfő: 7:00-13:00, 13:30-15:30Zárva
Kedd: 7:00-13:00, 13:30-15:30
Szerda: 7:00-13:00, 13:30-16:30
Csütörtök: 7:00-13:00, 13:30-15:30
Péntek: 7:00-11:30
Iglaiová Ildikó (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 180 | 26% |
| szlovákok | 516 | 73% |
| romák | 1 | 0% |
| csehek | 1 | 0% |
| németek | 3 | 0% |
| egyéb | 2 | 0% |
| ismeretlen | 1 | 0% |
| összlétszám | 704 |
Választások
Választásra jogosult: 581
Választási részvétel: 66.09 %
Kiadott boríték: 384
Bedobott boríték: 384Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Iglaiová Ildikó | 232 | 61.21 % | Független | |
| Horváth Ján | 81 | 21.37 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Kiss Marek | 44 | 11.61 % | HLAS - sociálna demokracia | |
| Tokár Erik | 22 | 5.80 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Rabas Jan | 1. körzet | 283 | Független | ||
| Ádám Csaba | 1. körzet | 231 | Független | ||
| Kiss Márk | 1. körzet | 190 | Független | ||
| Gotthardtová Zuzana | 1. körzet | 161 | Független | ||
| Bukovszki Vladimír | 1. körzet | 157 | Független | ||
| Horváth Ján | 1. körzet | 152 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kiss Marek | 1. körzet | 147 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Fandáková Barbora | 1. körzet | 92 | Független | ||
| Vanyo Miroslav | 1. körzet | 70 | Demokrati | ||
| Szaniszlóová Anna | 1. körzet | 63 | Demokrati |
Választásra jogosult: 581
Választási részvétel: 56.45 %
Bedobott boríték: 328Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Trnka Rastislav | 178 | 57.61 % | Független | |
| Porvažník Marián | 62 | 20.06 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | |
| Šimko Igor | 48 | 15.53 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, REPUBLIKA, PRAVDA, SNS, SV, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI, Bratia Slovenska | |
| Soročinová Monika Sofiya | 10 | 3.24 % | Független | |
| Kodrazi Džemal | 5 | 1.62 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Domik Michal | 159 | 53.18 % | Független | ||
| Nagy György | 96 | 32.11 % | Független | ||
| Drengubiak Michal | 70 | 23.41 % | Független | ||
| Burdiga Pavol | 68 | 22.74 % | Független | ||
| Varga Tibor | 66 | 22.07 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kún Štefan | 51 | 17.06 % | Független | ||
| Beke Zoltán | 42 | 14.05 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Janická Rudnayová Andrea | 40 | 13.38 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Gallo Gregor | 39 | 13.04 % | Független | ||
| Blahút Stanislav | 37 | 12.37 % | PRAVDA | ||
| Zubriczky Slavomír | 37 | 12.37 % | Független | ||
| Breuer Zoltán | 36 | 12.04 % | Független | ||
| Icso Valéria | 31 | 10.37 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Végső Viktor | 24 | 8.03 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Takáč Ľubomír | 21 | 7.02 % | REPUBLIKA | ||
| Bischof Matúš | 20 | 6.69 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Štefan Ján | 19 | 6.35 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Kuhn Ivan | 18 | 6.02 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Prékopová Katarína | 16 | 5.35 % | Független | ||
| Pukanský Miloš | 14 | 4.68 % | Független | ||
| Mrenica Ján | 12 | 4.01 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Belányi Pavol | 11 | 3.68 % | KSS | ||
| Csefo Ladislav | 11 | 3.68 % | Maďarské fórum | ||
| Tamásová Alžbeta | 10 | 3.34 % | Független | ||
| Filčák Jakub | 8 | 2.68 % | Konzervatívci |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER SD | 77 | 20.53% |
| OĽANO-NOVA | 65 | 17.33% |
| HLAS - SD | 56 | 14.93% |
| MK | 54 | 14.40% |
| PS | 37 | 9.87% |
| REPUBLIKA | 21 | 5.60% |
| SME RODINA | 18 | 4.80% |
| SNS | 14 | 3.73% |
| Demokrati | 8 | 2.13% |
| KDH | 6 | 1.60% |
| SaS | 4 | 1.07% |
| LSNS | 3 | 0.80% |
| KSS | 3 | 0.80% |
| Piráti | 3 | 0.80% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 2 | 0.53% |
| Modrí, Most-Híd | 2 | 0.53% |
| KARMA | 2 | 0.53% |
| Érvényes szavazatok | 375 |
Választásra jogosult: 594
Választási részvétel: 49.66 %
Bedobott boríték: 295| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 100 | 34.13 % | |
| Korčok Ivan | 93 | 31.74 % | |
| Harabin Štefan | 41 | 13.99 % | |
| Forró Krisztián | 33 | 11.26 % | |
| Matovič Igor | 18 | 6.14 % | |
| Kubiš Ján | 7 | 2.39 % | |
| Náhlik Milan | 1 | 0.34 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 593
Választási részvétel: 28.33 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER - SD | 36 | 22.09 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 31 | 19.02 % |
| PS | 28 | 17.18 % |
| REPUBLIKA | 20 | 12.27 % |
| HLAS - SD | 10 | 6.13 % |
| SaS | 9 | 5.52 % |
| Demokrati | 8 | 4.91 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 7 | 4.29 % |
| SNS | 4 | 2.45 % |
| PATRIOT | 3 | 1.84 % |
| KDH | 3 | 1.84 % |
| ĽSNS | 2 | 1.23 % |
| MySlovensko | 1 | 0.61 % |
| SRDCE - SNJ | 1 | 0.61 % |
| Érvényes szavazatok | 163 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 23 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 19 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 18 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 17 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 15 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 13 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 11 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 10 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 8 | ||
| Hojsík Martin | PS | 8 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 7 | ||
| Sulík Richard | SaS | 6 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 5 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 5 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 4 | ||
| Bittó Cigániková Jana | SaS | 4 | ||
| Ferenčák Ján | HLAS - SD | 4 | ||
| Žitňanská Jana | Demokrati | 3 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Danko Andrej | SNS | 3 | ||
| Krúpa Juraj | SaS | 3 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 3 | ||
| Šipoš Michal | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | ||
| Puškárová Paula | HLAS - SD | 3 | ||
| Radačovský Miroslav | PATRIOT | 2 |


