Áttekintés
Somorjai járás
kisközség
Somorjai járás
kisközség
A község a Kisalföldön, a Felső-Csallóköz középső részén, Dunaszerdahelytől 14 km-re északnyugatra, Somorjától 13 km-re északkeletre, Pozsonytól 36 km-re délkeletre fekszik. Léget érinti a Dunaszerdahelyt Pozsonnyal összekötő 572-es országút, mellékutak kötik össze Sárosfával (5 km), Nagypakával (5 km), Olgyával (5 km) és Illésházával (10 km). Nyugatról Olgya és Béke, délnyugatról Nagypaka és Macháza, délről Sárosfa és Gelle, keletről Lögérpatony, északról pedig Sárrét, Vittény, Illésháza és Csenke községekkel határos. A község területén keresztülhalad a Komárom-Pozsony vasútvonal, vasúti megállóhelye Kolónia településrészen van, a község központjától 2,5 km-re délre.
Közigazgatás
A Nagyszombati kerülethez és a Dunaszerdahelyi járáshoz tartozó község. 1940-ben alakult Kislég, Nagylég és Szász községek egyesítésével, majd 1960-ban Előpatonyt is hozzá csatolták, így alakult ki mai területe. 1920 előtt valamennyi elődközsége Pozsony vármegye Somorjai járásához tartozott. 1920-1960 között Csehszlovákia Somorjai járásához tartoztak, majd 1960-tól immár az egyesült Lég község a kibővített Dunaszerdahelyi járás része lett.
Népesség
1921-ben elődközségeiben összesen 1623-an éltek, 1939-ben már 1837-en. Az azóta eltelt 70 évben tovább növekedett népessége, 1991-2011 között 18 %-kal, ennek nagyobb része azonban a kilencvenes évekre esett, az ezredforduló után lassult a növekedés. A korábban csaknem teljesen magyarlakta falvakba 1926-ban telepítettek ide először szlovákokat (Nagylég-Kondorospuszta), majd a második világháború utáni belső telepítésekkel folytatódott az etnikai szerkezet megváltoztatása, a rendszerváltáskor már a lakosság 1/5-ét szlovákok alkották.
Történelem
A település nevével írott forrásban először Miklós ispán aludvarbíró 1239. március 6-án kiadott oklevelében találkozunk. A falura vonatkozólag további adatot IV. Béla király 1269-ben keltezett oklevelében találunk, viszont igazán figyelemreméltó adatokat első ízben IV. (Kun) László 1287. március 2-i oklevele nyújt számunkra. Kisléget külön egy 1311.
Mai jelentősége
A község magyar és szlovák tanítási nyelvű alapiskolával és óvodával, szociális és beteggondozó központtal rendelkezik. Az 1930-ban emelt historizáló stílusú Benyovszky-kastélyban 1956-tól a pozsonypüspöki kórház kihelyezett részlege működött, 1991-től az egészségügyi minisztérium üdülési központja lett. A kastélyhoz tartozó park védett természeti emlék.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
Kis, és Nagy Lég. Két magyar falu Posony Várm. földes Ura több Uraságok, lakosaik katolikusok, Kis Lég, Nagy Légnek filiája, fekszenek egy más mellett, Nagy Pkának szomszédságában, szántó fölekből, legelőkből, rétekből veszik jövedelmeiket, tsekélyebb határja van Kis Légnek. SZÁSZ. Nemes Magyar falu Pozsony Várm. földes Urai Benefai Bacsák, és több Uraságok, lakosai katolikusok, régi kastély formára épűltt lakó háza van itten Bacsák Uraságnak; fekszik n.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Légh (Kis), magyar falu, Poson vmegyében, a pesti országutban, Posontól 4 órányira: 288 kath., 3 ref., 4 zsidó lak. Határa a legtermékenyebbnek tartatik. Egyébiránt rétje kevés; erdeje sincs. F. u. a Kisléghy fam. Ut. posta Somorja. Légh (Nagy), magyar falu, Pozson vmegyében, mindjárt Kis-Légh mellett: 578 kath., 6 evang., 14 zsidó lak., kath. paroch.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Nagylég, a pozsony-komáromi helyi érdekű vasútvonal mentén fekszik. Kisközség 77 házzal és 523 róm. kath. vallású magyar lakossal. E községet 1239-ben említik először az egykorú iratok. A pozsonyi vár tartozéka volt és lakosai később nemesi előjogokat élveztek. Az 1553-iki összeírásban a Sárkány családnak 5, Zomor Jánosnak meg 3 portája adózik. 1694-ben Szüllő Ferenczné is egyik nagyobb birtokosául van említve.
Magyar Katolikus Lexikon
Nagylég, v. Pozsony vm. (Veľký Lég, Szl.): plébánia a v. esztergomi főegyhm. somorjai esp. ker-ében. - 1328: már létezett. Tp-ának tit-át 1390: Szt Özsébre változtatták. Nagy paka filiájából 1809: alapították újra. Mai Árpádházi Szt Erzsébet-tp-át 1731: építették. Anyakönyvei 1787-től. Kegyura 1880: a Vallásalap. Anyanyelve 1880: m.; 1940: m., szl. - Filiái 1917: Előpatony, Kislég, Szász. Közig-ilag Léghez csatolták. - Lakói 1940: 1689 r.k., 14 ev., 17 ref., 12 izr., össz. 1732. ** Némethy 1894:183. - Pozsony vm. 1895:94. - Gerecze II:662. (tp. 1679) - Schem. Strig. 1917:156.
B Benyovszky Rudolf G Gyökeres György K Krocsány Dezső P Petőcz György - Presinszky Lajos R Reichentál Ferenc - Rimanóczi Géza S Szitási Ferenc Ü Ürge Mária
Petőcz György
Benyovszky Rudolf
Rimanóczi Géza
Reichentál Ferenc
Krocsány Dezső
Presinszky Lajos
Szitási Ferenc
Gyökeres György
Ürge Mária
Közigazgatás
Cím: Lég (Lehnice) 89
Telefon: 0315586117
Fax: 0315586127
E-mail: [email protected]
Honlap: lehnice.sk/
Hivatali órák:
Hétfő: 7:30-12:00, 13:00-16:00Zárva
Kedd: 7:30-12:00, 13:00-16:00
Szerda: 7:30-12:00, 13:00-16:00
Csütörtök: 7:30-12:00, 13:00-16:00
Péntek: 7:30-12:00, 13:00-16:00
Szitási František (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 1 390 | 47% |
| szlovákok | 1 419 | 48% |
| ruszinok | 3 | 0% |
| romák | 16 | 1% |
| ukránok | 1 | 0% |
| csehek | 14 | 0% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 11 | 0% |
| ismeretlen | 111 | 4% |
| összlétszám | 2 965 |
Választások
Választásra jogosult: 2786
Választási részvétel: 36.50 %
Kiadott boríték: 1017
Bedobott boríték: 1016Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Szitási František | 826 | 100.00 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Varga Juraj | 1. körzet | 489 | Független | ||
| Pálfy Peter | 1. körzet | 483 | Független | ||
| Csölle Gergely | 1. körzet | 468 | Független | ||
| Bors Roman | 1. körzet | 442 | Független | ||
| Varga Štefan | 1. körzet | 432 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Németh Gregor | 1. körzet | 391 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Németh Ladislav | 1. körzet | 350 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Besnyei Štefan | 1. körzet | 348 | Független | ||
| Tamášová Karácsonyová Katarína | 1. körzet | 335 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Helész Erika | 1. körzet | 298 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Samarjay Michaela | 1. körzet | 290 | Független | ||
| Katona Richard | 1. körzet | 250 | Független | ||
| Fodor Alexander | 1. körzet | 215 | Független | ||
| Gallik Michal | 1. körzet | 187 | SaS | ||
| Nyársik Csaba | 1. körzet | 162 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Szalay Roman | 1. körzet | 158 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Nyársik Csaba | 1. körzet | 136 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Szőgediová Jolana | 1. körzet | 133 | Független | ||
| Rigó Mário | 1. körzet | 59 | Független |
Választásra jogosult: 2 786
Választási részvétel: 25.52 %
Bedobott boríték: 707Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | 262 | 43.16 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Viskupič Jozef | 220 | 36.24 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | |
| Hambálek Peter | 43 | 7.08 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | |
| Lančarič Matej | 35 | 5.77 % | Független | |
| Pollák Štefan | 24 | 3.95 % | SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA | |
| Dohál Róbert | 13 | 2.14 % | ApS | |
| Cehlárik Jaroslav | 10 | 1.65 % | PRAVDA |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Bindics László | 185 | 31.46 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Hájos Zoltán | 163 | 27.72 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Menyhárt József | 163 | 27.72 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Orosz Csaba | 163 | 27.72 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szelle Erika | 147 | 25.00 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Nagy József | 142 | 24.15 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Štuller Peter | 138 | 23.47 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Cseh Peter | 121 | 20.58 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Váradi Krisztián | 118 | 20.07 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Miške Tomáš | 115 | 19.56 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Vass Jozef | 114 | 19.39 % | PRAVDA | ||
| Horony Štefan | 101 | 17.18 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bölcs Marian | 100 | 17.01 % | Független | ||
| Pollák Peter | 99 | 16.84 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Lengyel Tomáš | 97 | 16.50 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Bacsó László | 95 | 16.16 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pálinkás Évi | 95 | 16.16 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szabó Michal | 88 | 14.97 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Balódi Ladislav | 83 | 14.12 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Antal Karol | 79 | 13.44 % | Független | ||
| Nagyová Emília | 70 | 11.90 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Rudický Norbert | 65 | 11.05 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Heringes Walter | 62 | 10.54 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Polák Ladislav | 61 | 10.37 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Razgyel Tomáš | 59 | 10.03 % | STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 401 | 24.74% |
| SMER SD | 365 | 22.52% |
| PS | 232 | 14.31% |
| OĽANO-NOVA | 168 | 10.36% |
| HLAS - SD | 158 | 9.75% |
| SaS | 73 | 4.50% |
| SME RODINA | 45 | 2.78% |
| REPUBLIKA | 45 | 2.78% |
| SNS | 37 | 2.28% |
| KDH | 31 | 1.91% |
| Demokrati | 21 | 1.30% |
| Modrí, Most-Híd | 15 | 0.93% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 14 | 0.86% |
| LSNS | 8 | 0.49% |
| Egyéb | 8 | 0.49% |
| Érvényes szavazatok | 1 621 |
Választásra jogosult: 2 566
Választási részvétel: 42.05 %
Bedobott boríték: 1 079| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 436 | 40.48 % | |
| Pellegrini Peter | 311 | 28.88 % | |
| Forró Krisztián | 159 | 14.76 % | |
| Harabin Štefan | 105 | 9.75 % | |
| Matovič Igor | 36 | 3.34 % | |
| Kubiš Ján | 18 | 1.67 % | |
| Dubovský Patrik | 4 | 0.37 % | |
| Kotleba Marian | 4 | 0.37 % | |
| Náhlik Milan | 2 | 0.19 % | |
| Danko Andrejvisszalépett | 1 | 0.09 % | |
| Švec Róbertvisszalépett | 1 | 0.09 % |
Választásra jogosult: 2 648
Választási részvétel: 26.44 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| PS | 181 | 26.74 % |
| SMER - SD | 170 | 25.11 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 132 | 19.50 % |
| REPUBLIKA | 66 | 9.75 % |
| HLAS - SD | 33 | 4.87 % |
| SaS | 22 | 3.25 % |
| Demokrati | 20 | 2.95 % |
| KDH | 15 | 2.22 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 12 | 1.77 % |
| ZR | 11 | 1.62 % |
| SNS | 5 | 0.74 % |
| ĽSNS | 2 | 0.30 % |
| KSS | 2 | 0.30 % |
| KÚ | 2 | 0.30 % |
| Volt SK | 2 | 0.30 % |
| PATRIOT | 1 | 0.15 % |
| SRDCE - SNJ | 1 | 0.15 % |
| Érvényes szavazatok | 677 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 135 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 86 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 78 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 76 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 55 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 49 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 47 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 46 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 32 | ||
| Brunczlík Viktor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 29 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 25 | ||
| Hojsík Martin | PS | 21 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 19 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 16 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 14 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 13 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 13 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 12 | ||
| Sulík Richard | SaS | 11 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 10 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 10 | ||
| Baránek Ján | ZR | 10 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 10 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 10 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 10 |


