Áttekintés
Rozsnyói járás
kisközség
Rozsonyói járás
kisközség
A község a Rozsnyói-medence keleti részén, a Rozsnyói-hegység (Nyíres-tető, 965 m) déli lábánál, a 16-os országos főút (Rozsnyó-Szepsi szakasz) mentén fekszik, Rozsnyótól 6 km-re keletre. Itt ágazik el az Úhornái-hágón és Dénesen (13 km) keresztül Szepesremetére (30 km) vezető 549-es út, mellékút köti össze a szomszédos Andrásival is (3 km). Rozsnyótól a Rákos-hegy (800 m) választja el, határának mintegy felét erdő borítja.
Közigazgatás
A Kassai kerülethez és a Rozsnyói járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Gömör-Kishont vármegye Rozsnyói járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után mindvégig a (változó területű) Rozsnyói járáshoz tartozott. 1938-45 között visszacsatolták Magyarországhoz (Gömör-Kishont vármegye, Rozsnyói járás). Területe (23,20 km²) 1910-38-hoz képest (23,17 km²) csak minimális mértékben változott.
Népesség
1910-ben 1037, 1921-ben 1077, 1938-ban pedig 1184, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. 1945 után észak-gömöri és külföldi szlovák telepesek érkeztek a községbe, de magyar többségét (mely 2011-re már csak relatív többség) napjainkig megőrizte. 1938-1991 között népessége kétharmadával nőtt, 1991-2011 között dinamikus népességnövekedés (31,6 %-os népességgyarapodás, 1957 főről 2575-re) figyelhető meg.
Történelem
A vár alatti település abban az időben keletkezett, amikor ezt a vidéket az Ákos nemzetség uralta. 1322-ben "Karaznahurka" néven említik először. 1329-ben "Craznahorka, Craznahurka, Craznyhorka" a neve. Története szorosan kötődik a vár történetéhez. A falu alapítói magyarok voltak, korábban szláv szórvány élt itt, de nem zárt telepen, tőlük származik a vár neve.
Mai jelentősége
A községben magyar és szlovák alapiskola és óvoda egyaránt működik. Nagy jelentőségű az idegenforgalom - országos jelentőségű műemléke a 13. században épült, majd a 16. századtól az Andrássyak birtokában lévő várkastély, mely 1906 óta vármúzeumként látogatható. 2012-ben egy tűzvész súlyos károkat okozott a várban. Az Andrássy-képtár 1910-ben, a kassai országút mellett fekvő Andrássy-mauzóleum 1904-ben épült szecessziós stílusban.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
KRASZNAHORKA. Várallya, Gömör Várm. földes Ura G. Andrási Uraság, a’ kinek szép Kastéllyával ékesíttetik, Vára Uhorna hegyen épűlt, mellyen Selmetz felé jeles ország út van. 1530dik esztendőben Zápolya János alatt pénzek is verettettek itten. Földgye ha trágyáztatik jó gabonát terem, réttyei jók, piatzozása közel Rozsnyón, legelője alkalmatos, fája mind a’ két féle, vászon fejérétésből is hasznot vesznek bé.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Krasznahorka-Váralja, Gömör v. magyar mv., Rosnyóhoz keletre 1 órányira a szepesi és tornai országutban: 987 kath., 27 evang. lak., kik közt számos kézmives, kereskedő, és nemes találtatik. Kathol. anyaszentegyház. F. u. gr. Andrásy György. A várostól éjszakra fekszik régi vára, melly egy azon kevés honi lovagvárak közül, mellyek mind e mai napig épségben megmaradtak.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
Rozsnyótól keletre a tornai országút mentén regényes tájékon érjük Krasznahorka-Váralja helységet magános kopár halmon emelkedő régi várával. A Bebekek ősi fészke volt ez, honnan három századon át uralkodtak a vármegyén, s jártak rabló kalandjaikra. Bebek Ferencz a megyéből ide hordatta össze a harangokat s azokból hamis pénzt veretett. A XVI. században az Andrássy grófok birtokába kerűlt.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Krasznahorkaváralja, Rozsnyó közelében fekvő magyar kisközség, körjegyzőségi székhely, 157 házzal és 1045 róm. kath. vallású lakossal. Vára a Bebekek egyik ősi fészke, melyet e család három századon át bírt. 1341-ben Castrum Kraznahorka, 1426-ban Craznahorka és 1472-ben Kraznahora néven szerepel az egykorú oklevelekben. Váralja község 1423-ban már vámszedő hely, a hol a pelsőczi Bebekeknek 67 jobbágyportájuk volt.
Magyar Katolikus Lexikon
Krasznahorkaváralja, v. Gömör-Kishont vm. (Krásnohorské Podhradie, Szl.): 1. plébánia a v. esztergomi, majd rozsnyói egyhm. rozsnyói esp. ker-ében. - 1341: Castrum Kraznahorka. 1366: pléb. Tp-át Mindenszentek tit-ra sztelték. A reformációval szemben kegyura, az Andrássy gr. család. megvédte. A tp. mai formáját 1787: nyerte. 1847: a sztélyhez Szt Flórián-kpnát építettek.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Krasznahorkaváralja. Legrégibb időkben a Bebek-család fellegvára volt az erősség, amelynek három évszázadon voltak urai. 1311-ben Castrum Krazna horka néven említi egy okirat, 1472-ben Krazna horka nevet találunk egy másik oklevélben. Maga a község szintén a Bebek-dinasztiáé volt és 1423-ban 67 jobbágytelekre oszlott. A husziták hatalmukba kerítették a várat, de Mátyás király hadai visszafoglalták és ismét Bebek-kézre került.
Hodinka Tivadar
Fábry József
Fábry István
Erdélyi Géza
református lelkész, tanár, építészettörténész.
Édesapja is lelkész volt, fia végül a teológusi pályát választotta, noha ígéretes versenysportkarrier is várta.
1954-ben a komáromi gimnáziumban
érettségizett. 1954–1959 között Prágában, a Károly Egyetemen teológiát tanult. A
diploma megszerzését követően 1960-ban Rimaszombatba került, ahol a Zsinati
Elnökség sajtótitkára lett, közben segédlelkészként különböző gömöri
gyülekezetekben (Szalóc, Vígtelke, Hanva, Runya, Lénártfalva, Csíz) szolgált.
1971–1985 között Rozsnyón működött és
ebben az időben a betléri és a krasznahorkaváraljai Andrássy könyvtárat
is rendezte és közreműködött a kastélymúzeum idegenforgalmának fellendítésében.
1975-ben a prágai Cseh Műegyetemen
építészettörténeti oklevelet szerzett és Gömör építészeti emlékeinek
kutatásaival is foglalkozott. 1988-ban megszerezte a teológia doktora címet. 1994-től
a komáromi Calvin János Teológia, majd 2004-től a komáromi Selye János Egyetem
Teológiai Karának a tanára. 1996-ban lett a Szlovákiai Református Keresztyén
Egyház püspöke. Ezt a tisztséget 2009-ig töltötte be. Barátja és komáromi
iskolatársa, Koncsol László írta róla: Emberpróbáló munka volt egy szétzilált, tönkretett egyházkerületet
újjáépíteni, gyülekezeti birtokokat visszaperelni, épületeket, templomokat is
visszacsikarni, renoválni, iskolákat, menházakat alapítani, a révkomáromi
teológiát is beleértve, kapcsolatokat ápolni az öt kontinens református
egyházaival; pénzt szerezni a magyarországi és nyugati protestáns
segélyszervezetektől mindenre, ami Egyházunk számára halaszthatatlanul
szükséges, és utazni, utazni, utazni éjjel és nappal hetven fölött is
fáradhatatlanul. Lelkipásztorokat nevelni nagy számban az üres parókiákra, új
egyházalkotmányt és új egyházi törvények sokaságát alkotni meg a Zsinattal
egyházi parlamentünk elnökeként.
1996-ban jelent meg legfontosabb
tudományos munkája, a Gömör vármegye
klasszicista építészete, amelyet 2006-ban ismét kiadtak.
2001–2008 között a Magyar Református
Egyházak Konzultatív Zsinatának elnöke volt.
2014-ben jelent meg Hűség c. önéletrajzi kötete.
Közigazgatás
Cím: Vár utca (Hradná) 156
Telefon: 0587325431
Fax: 0587326494
E-mail: [email protected]
Honlap: krasnohorske...k/sk/
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-11:45, 12:45-15:00Zárva
Kedd: 8:00-11:45, 12:45-15:00
Szerda: 8:00-11:45, 12:45-17:00
Csütörtök: nincs ügyfélfogadás
Péntek: 8:00-11:45
Kún Štefan (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 762 | 27% |
| szlovákok | 1 112 | 40% |
| romák | 673 | 24% |
| ukránok | 1 | 0% |
| csehek | 16 | 1% |
| németek | 1 | 0% |
| lengyelek | 1 | 0% |
| egyéb | 5 | 0% |
| ismeretlen | 222 | 8% |
| összlétszám | 2 793 |
Választások
Választásra jogosult: 2070
Választási részvétel: 33.14 %
Kiadott boríték: 686
Bedobott boríték: 685Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Kún Štefan | 548 | 100.00 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Jobbáďová Gabriela | 1. körzet | 414 | Független | ||
| Freivolt Daniel | 1. körzet | 369 | Független | ||
| Szarka Peter | 1. körzet | 321 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Freivolt Marian | 1. körzet | 314 | Független | ||
| Paliderová Beata | 1. körzet | 297 | Független | ||
| Juhár Ján | 1. körzet | 255 | Független | ||
| Magyarová Mária | 1. körzet | 245 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Prékopová Katarína | 1. körzet | 244 | Független | ||
| Tóth Tibor | 1. körzet | 213 | ZA ĽUDÍ, SLOVENSKO | ||
| Gáspár Juraj | 1. körzet | 186 | Független | ||
| Darvaš Ladislav | 1. körzet | 179 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Gunár Ľudovít | 1. körzet | 165 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Horváth Robert | 1. körzet | 159 | SRK | ||
| Krištófová Monika | 1. körzet | 147 | SRK | ||
| Rigo Dávid | 1. körzet | 118 | SRK |
Választásra jogosult: 2 070
Választási részvétel: 33.04 %
Bedobott boríték: 684Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Trnka Rastislav | 290 | 58.00 % | Független | |
| Porvažník Marián | 101 | 20.20 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | |
| Šimko Igor | 85 | 17.00 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, REPUBLIKA, PRAVDA, SNS, SV, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI, Bratia Slovenska | |
| Soročinová Monika Sofiya | 18 | 3.60 % | Független | |
| Kodrazi Džemal | 6 | 1.20 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Kún Štefan | 386 | 66.90 % | Független | ||
| Varga Tibor | 261 | 45.23 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Nagy György | 178 | 30.85 % | Független | ||
| Freivolt Marian | 173 | 29.98 % | Független | ||
| Prékopová Katarína | 154 | 26.69 % | Független | ||
| Domik Michal | 112 | 19.41 % | Független | ||
| Icso Valéria | 75 | 13.00 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Burdiga Pavol | 58 | 10.05 % | Független | ||
| Zubriczky Slavomír | 50 | 8.67 % | Független | ||
| Beke Zoltán | 46 | 7.97 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Gallo Gregor | 43 | 7.45 % | Független | ||
| Drengubiak Michal | 39 | 6.76 % | Független | ||
| Breuer Zoltán | 38 | 6.59 % | Független | ||
| Végső Viktor | 33 | 5.72 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bischof Matúš | 28 | 4.85 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Tamásová Alžbeta | 22 | 3.81 % | Független | ||
| Kuhn Ivan | 17 | 2.95 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Blahút Stanislav | 15 | 2.60 % | PRAVDA | ||
| Janická Rudnayová Andrea | 15 | 2.60 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Mrenica Ján | 13 | 2.25 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Csefo Ladislav | 11 | 1.91 % | Maďarské fórum | ||
| Takáč Ľubomír | 11 | 1.91 % | REPUBLIKA | ||
| Štefan Ján | 8 | 1.39 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Ben Yagouta Koltášová Eva | 7 | 1.21 % | Független | ||
| Filčák Jakub | 7 | 1.21 % | Konzervatívci |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| OĽANO-NOVA | 261 | 29.36% |
| MK | 161 | 18.11% |
| SMER SD | 137 | 15.41% |
| HLAS - SD | 87 | 9.79% |
| PS | 85 | 9.56% |
| REPUBLIKA | 37 | 4.16% |
| SaS | 28 | 3.15% |
| SME RODINA | 20 | 2.25% |
| SNS | 19 | 2.14% |
| Demokrati | 16 | 1.80% |
| Modrí, Most-Híd | 9 | 1.01% |
| LSNS | 7 | 0.79% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 6 | 0.67% |
| Piráti | 5 | 0.56% |
| KSS | 4 | 0.45% |
| KDH | 4 | 0.45% |
| Egyéb | 3 | 0.34% |
| Érvényes szavazatok | 889 |
Választásra jogosult: 2 026
Választási részvétel: 26.21 %
Bedobott boríték: 531| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 190 | 35.92 % | |
| Pellegrini Peter | 155 | 29.30 % | |
| Forró Krisztián | 96 | 18.15 % | |
| Harabin Štefan | 59 | 11.15 % | |
| Matovič Igor | 18 | 3.40 % | |
| Kotleba Marian | 8 | 1.51 % | |
| Kubiš Ján | 3 | 0.57 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 2 024
Választási részvétel: 17.39 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 101 | 29.36 % |
| PS | 78 | 22.67 % |
| SMER - SD | 59 | 17.15 % |
| REPUBLIKA | 44 | 12.79 % |
| Demokrati | 13 | 3.78 % |
| SaS | 12 | 3.49 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 10 | 2.91 % |
| SNS | 9 | 2.62 % |
| HLAS - SD | 7 | 2.03 % |
| ĽSNS | 5 | 1.45 % |
| ZR | 3 | 0.87 % |
| PATRIOT | 2 | 0.58 % |
| KDH | 1 | 0.29 % |
| Érvényes szavazatok | 344 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 88 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 65 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 42 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 37 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 32 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 27 | ||
| Hojsík Martin | PS | 23 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 21 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 20 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 19 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 18 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 10 | ||
| Sulík Richard | SaS | 8 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 7 | ||
| Ivanecký Ján | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 7 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 7 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 6 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 6 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Danko Andrej | SNS | 5 | ||
| Rostás Tibor Eliot | REPUBLIKA | 5 | ||
| Kotleba Marian | ĽSNS | 5 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 4 | ||
| Taraba Tomáš | SNS | 4 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 4 |


