Áttekintés
Tornaljai járás
kisközség
Tornaljai járás
kisközség
A község a Gömöri-medence keleti részén, a Sajó völgyében, a Turóc-völgy déli bejáratánál, a 16-os főút (Rimaszombat-Tornalja szakasz) mentén, Tornaljától 5 km-re nyugatra, Rimaszombattól 22 km-re keletre. Területe 167-262 méteres tengerszint feletti magasságban fekvő dombvidék, erdeje csak kevés van. Nyugatról Gömörfüge, délről Runya, keletről Méhi és Tornalja (tornaljai és bejei kataszter), északról pedig Zsór községekkel határos.
Közigazgatás
A Besztercebányai kerülethez és a Rimaszombati járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Gömör-Kishont vármegye Tornaljai járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1960-ig a Tornaljai járáshoz, majd a Rimaszombati járáshoz tartozott. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Gömör-Kishont vármegye, Tornaljai járás). Területe (4,87 km²) 1910-38-hoz képest (5,05 km²) 3,4 %-al csökkent.
Népesség
1910-ben 410, 1921-ben 387, 1938-ban pedig 376, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. 1945 után magyar lakosságának mintegy egyharmadát Magyarországra telepítették és magyarországi, valamint észak-gömöri szlovákokat telepítettek ide, ezzel alapvetően megváltoztatva a község etnikai arculatát. 1991-re már szlovák többségű község, 1991-2011 között a magyarok aránya 47,6 %-ról 38,7 %-ra csökkent, a szlovákoké pedig 50,9 %-ról 47,1 %-ra.
Történelem
A települést még „Sanctus Spiritus” azaz Szentlélek néven 1332-ben a pápai tizedjegyzékben említik először, eredete a 12. századig nyúlik vissza. Valószínűleg korai alapítású temploma körül alakult ki a falu, mely kezdetben a királyi várgazdasághoz tartozott. 1335-ben még Zenthleluk, Zenthlelek, de 1773-ban már Odolfalva néven szerepel az írott forrásokban.
Mai jelentősége
A községben 1951 óta (az 1899-ben épült egykori Szatmáry-Királyi kastélyban) gyermekotthon működik. A református templom egy régebbi templom alapjain 1931-ben épült.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
ODALFALVA. Máskép Sz. Lélekfalva. Magyar falu Gömör Várm. földes Urai Pletrik, és Sz. Miklósi Uraságok, lakosai többnyire reformátusok, fekszik Bejétől és Fügétől is 1/2 órányira, kis dombon, réttye, ’s három nyomásbéli, földgye termékeny, legelője elég, tűzi fája van, de épűletre való nélkűl szűkölködik, piatzozása 4 1/2 mértföldnyire Rozsnyón van. KISFALUD.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Oldalfala, helység, Gömör vmegyében, a Rimaszombatból Tornalja s Rosnyó felé vivő országut mellett, Beje és Füge közt fekszik. Van a reformatusoknak templomjok. – A lakosok száma 328-ra megy, ezek közül 210 reform., 30 evang. férfi és 28 asszony, mindnyájan eredeti születésü magyarok. Van benne 4 7/8 urbéri és 6 1/3 majorsági telek, 15 zsellér; legelő és erdő 165 hold, szántófölde mindent megterem, rétje jó takarmányt ad.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Oldalfala, túróczmenti magyar kisközség, körjegyzőségi székhely, 91 házzal és 409 ev. ref. vallású lakossal. Az idők folyamán a Fáy, Csiszár, Pongó, Szathmáry-Király és a Dobozy családok voltak a földesurai, most pedig Fáy Antalnak és Bay Barnabásnak van itt nagyobb birtoka és az előbbinek úrilaka is, melyet a Szathmáry-Király család építtetett. 1876-ban az egész községet tűz pusztította el. 1848-ban a magyarok és az osztrák csapatok között itt ütközet volt. Az ev. ref. templom 1800-ban épült. Ide tartozik Vidakisfalud puszta. A község postája Füge, távírója és vasúti állomása Tornallya.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Oldalfala. A község területe 878 kat. hold, lélekszáma a visszacsatoláskor 376.
Nevizánszky Gábor
Közigazgatás
Šmíro Martin (HLAS - sociálna demokracia, Magyar Szövetség - Maďarská aliancia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 163 | 48% |
| szlovákok | 171 | 50% |
| romák | 4 | 1% |
| csehek | 3 | 1% |
| egyéb | 0 | 0% |
| ismeretlen | 0 | 0% |
| összlétszám | 341 |
Választások
Választásra jogosult: 281
Választási részvétel: 33.81 %
Kiadott boríték: 95
Bedobott boríték: 95Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Šmíro Martin | 94 | 100.00 % | HLAS - sociálna demokracia, Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Lajgút Branislav | 1. körzet | 65 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Pongóová Lucia | 1. körzet | 62 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Kékesi Marian | 1. körzet | 50 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Gál Štefan | 1. körzet | 46 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Štuller Marián | 1. körzet | 45 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Maraz Erik | 1. körzet | 39 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Horváth Róbert | 1. körzet | 30 | DS-ODS |
Választásra jogosult: 281
Választási részvétel: 20.64 %
Bedobott boríték: 58Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Lunter Ondrej | 27 | 58.70 % | Független | |
| Suja Miroslav | 9 | 19.57 % | REPUBLIKA | |
| Kotleba Marian | 6 | 13.04 % | ĽS Naše Slovensko | |
| Albert Michal | 2 | 4.35 % | Bratia Slovenska | |
| Malatinec Roman | 1 | 2.17 % | SV | |
| Plančík Peter | 1 | 2.17 % | KSS | |
| Rusina Jaroslav | 0 | 0.00 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Vavrek Štefan | 24 | 45.28 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Cziprusz Zoltán | 16 | 30.19 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Juhász Peter | 15 | 28.30 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Šimko Jozef | 15 | 28.30 % | Független | ||
| Bagačka Jaroslav | 13 | 24.53 % | Független | ||
| Dorkin Marian | 13 | 24.53 % | PRAVDA | ||
| Horváth Csaba | 11 | 20.75 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Bagačka Michal | 7 | 13.21 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Halász Attila | 7 | 13.21 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Mir Obaidullah | 6 | 11.32 % | ZA ĽUDÍ | ||
| Antal Andrej | 5 | 9.43 % | Bratia Slovenska | ||
| Mag Fodor Enikő | 5 | 9.43 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Hazucha Ivan | 4 | 7.55 % | SMER - SD, SNS | ||
| Pál Attila | 4 | 7.55 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Astaloš Norbert | 3 | 5.66 % | Piráti | ||
| Hubert Roman | 3 | 5.66 % | REPUBLIKA | ||
| Krauszová Helena | 3 | 5.66 % | PRAVDA | ||
| Vaľo Roman | 3 | 5.66 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Brezovický Dávid | 2 | 3.77 % | Piráti | ||
| Bukviar Branislav | 2 | 3.77 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Dankovičová Viera | 2 | 3.77 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Širůčka Drahomír | 2 | 3.77 % | Piráti | ||
| Koniar Pavel | 1 | 1.89 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Krausz František | 1 | 1.89 % | PRAVDA | ||
| Machyniak Peter | 1 | 1.89 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 28 | 23.93% |
| HLAS - SD | 22 | 18.80% |
| SMER SD | 21 | 17.95% |
| SNS | 9 | 7.69% |
| SME RODINA | 8 | 6.84% |
| REPUBLIKA | 8 | 6.84% |
| OĽANO-NOVA | 7 | 5.98% |
| PS | 4 | 3.42% |
| Piráti | 3 | 2.56% |
| KDH | 2 | 1.71% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 2 | 1.71% |
| LSNS | 1 | 0.85% |
| SaS | 1 | 0.85% |
| Modrí, Most-Híd | 1 | 0.85% |
| Érvényes szavazatok | 117 |
Választásra jogosult: 284
Választási részvétel: 27.82 %
Bedobott boríték: 79| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 43 | 55.13 % | |
| Harabin Štefan | 12 | 15.38 % | |
| Matovič Igor | 9 | 11.54 % | |
| Forró Krisztián | 6 | 7.69 % | |
| Korčok Ivan | 6 | 7.69 % | |
| Kotleba Marian | 2 | 2.56 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kubiš Ján | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 284
Választási részvétel: 17.25 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 11 | 22.45 % |
| REPUBLIKA | 11 | 22.45 % |
| SMER - SD | 8 | 16.33 % |
| HLAS - SD | 7 | 14.29 % |
| ZR | 4 | 8.16 % |
| SNS | 3 | 6.12 % |
| SaS | 2 | 4.08 % |
| SOSK | 1 | 2.04 % |
| PS | 1 | 2.04 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 1 | 2.04 % |
| Érvényes szavazatok | 49 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 9 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 6 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 6 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 5 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 5 | ||
| Baránek Ján | ZR | 4 | ||
| Štubniak Juraj | ZR | 3 | ||
| Danko Andrej | SNS | 2 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 2 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 2 | ||
| Bittó Cigániková Jana | SaS | 2 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 2 | ||
| Čellár Miroslav | HLAS - SD | 2 | ||
| Marcinkó Zoltán | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Šimkovičová Martina | SNS | 1 | ||
| Čambal Zdenko | SNS | 1 | ||
| Huliak Rudolf | SNS | 1 | ||
| Ďurica Ondrej | REPUBLIKA | 1 | ||
| Rostás Tibor Eliot | REPUBLIKA | 1 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 1 | ||
| Yar Lucia | PS | 1 | ||
| Francescato Lucia | PS | 1 |

