Áttekintés
Ipolynyéki járás
kisközség
Ipolysági járás
kisközség
A község a Balassagyarmati-medence részét alkotó Középső Ipoly-völgy kistájának északi peremén, a Korponai-erdő erdős, vulkanikus eredetű fennsíkjának déli lábánál fekszik, Balassagyarmattól 24 km-re nyugatra, Ipolynagyfalutól 5 km-re északnyugatra, Palásttól 11 km-re délkeletre. Határának mintegy egyharmadát erdő borítja. A Palástot Ipolynagyfaluval összekötő mellékút halad át a községen. Nyugatról Ipolyfödémes, délről Ipolyszécsényke, keletről Ipolynyék, északról pedig Magasmajtény községekkel határos. Határának északi része a Korponai-fennsíkra nyúlik fel (Ökör-hegy, 497 m).
Közigazgatás
A Besztercebányai kerülethez és a Nagykürtösi járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Hont vármegye Ipolynyéki járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1923-1949 között a Korponai járáshoz, 1949-1960 között pedig ismét az Ipolysági járáshoz tartozott, majd annak megszüntetése után 1960-ban a Losonci járáshoz, 1968-ban pedig a Nagykürtösi járáshoz csatolták.
Népesség
Kelenye a szlovák-magyar nyelvhatáron fekszik. 1910-ben 503, 1921-ben 525, 1938-ban pedig 532, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű és római katolikus vallású lakosa volt. 1938-1991 között népességének több mint egyharmadát elveszítette (34,4 %), majd 1991-2011 között további egynegyedét (26,3 %, 403 főről 297-re). Magyar többségét mindvégig megőrizte (2011-ben 90,9 %), a szlovák nemzetiségűek aránya 1991-2011 között 4,7 %-ról 7,4 %-ra nőtt. A lakosság 97,6 %-a római katolikus vallású.
Történelem
A falu nevének elsődleges helyneve szláv eredetű , értelme: „ juharfáknál lakók“. Első okleveles említése 1257-ben fordult elő Kelenen alakban. A Történeti összefoglaló helységnévtár a falu magyar, német és szlovák névváltozatait közli 1773-tól 1913-ig. Ezek a következők: Kelenye, Kleinen, Klenanky. Az Urbárium arról tájékoztat, hogy a falunak szőlőhegye tűzre való fája, gyümölcsöse „ elég vagyon“ , ezenkívül van „ két rendbéli malma“ is.
Mai jelentősége
Az elöregedő, gyorsan csökkenő lakosságú községben magyar nevelési nyelvű óvoda működik. Mindenszenteknek szentelt római katolikus temploma a 17. század végén épült barokk stílusban, falumúzeuma 2005-ben létesült.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
KELENYE. Kelenanki Klainen. Tót falu Hont Vármegy. Földes Urai több Uraságok, lakosai katolikusok, fekszik Szécsénykének szomszédságában, és annak filiája, határjában legelője vagyon elég, réttye kevés, mind a’ két féle fája van, szőleje jó.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Kelenye, (Klenanki), magyar f., Honth m. 343 kath., 12 evang. lak. Szőlőhegy. Tölgyes erdő. Sok gyümölcs, főkép cseresnye. F. u. többen. Határában levő Pólyahegyről igen szép kilátás történik. Ut. p. Ipoly-Ság.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Kelenye, magyar kisközség, 89 házzal és 431 róm. kath. vallású lakossal; vasúti állomása és távirója Drégelypalánk postája Nagyfalu. Már 1259-ben a Hunt nemzetség régi birtokaként szerepel; az egyik Hunt özvegye, Ebruning asszony, a birtoka harmadát, melyet a férjétől nászajándékul kapott, 1259-ben a sági prépostnak adta. 1260-ban Béla király a Hunt várhoz tartozó Kelenach földjét Vaczik fiainak: Marczel, Bátor, Soph és Hrabor fivéreknek adta.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Kelenyc. A Hunt-nemzetség ősi birtokai között szerepel. Első okleveles említését 1259-ből találjuk, annak kapcsán, hogy Ebruning asszony, aki özvegye volt az egyik Huntnak, birtoka harmadrészét a sági prépostságnak adományozza. Ekkor Kelenach írásalakban említik a helység nevét. Kelenach Hunt várának tartozéka volt és mint ilyent adományozta IV. Béla 1260-ban egy ekkor kelt oklevél tanúsága szerint Vaczik fiainak: Marczel-, Bátor-, Soph- és Hrabornak.
Csáky Károly
Főbb művei: Pogánykát vittünk, báránykát hoztunk; A Középső-Ipoly menti palócok népi hiedelemvilága; Híres selmecbányai tanárok; Szent Istvántól Erzsébet napig; A nyári és az őszi ünnepkör szokásai, hiedelmei; Szakrális emlékeink nyomában I–V.
Csáky Antal
Közigazgatás
Cím: Kelenye (Kleňany) 149
Telefon: 0474891309
E-mail: [email protected]
Honlap: klenany.ocu.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-12:00, 13:00-15:30Zárva
Kedd: 8:00-12:00, 13:00-15:30
Szerda: 8:00-12:00, 13:00-15:30
Csütörtök: 8:00-12:00, 13:00-15:30
Péntek: 8:00-12:00, 13:00-15:30
Antolov Dominik (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 230 | 83% |
| szlovákok | 41 | 15% |
| németek | 0 | 0% |
| lengyelek | 2 | 1% |
| egyéb | 0 | 0% |
| ismeretlen | 5 | 2% |
| összlétszám | 278 |
Választások
Választásra jogosult: 226
Választási részvétel: 66.81 %
Kiadott boríték: 151
Bedobott boríték: 151Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Antolov Dominik | 98 | 67.12 % | Független | |
| Petrežél Tomáš | 48 | 32.88 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Antolov Szebellaiová Beáta | 1. körzet | 105 | SMER - SD | ||
| Stroška Jozef | 1. körzet | 87 | SMER - SD | ||
| Nagy Róbert | 1. körzet | 83 | Független | ||
| Konc Jozef | 1. körzet | 72 | Független | ||
| Poliaková Nóra | 1. körzet | 59 | Független | ||
| Szebelai Peter | 1. körzet | 59 | Független | ||
| Bolemantová Viviána | 1. körzet | 46 | Független |
Választásra jogosult: 226
Választási részvétel: 65.49 %
Bedobott boríték: 148Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Lunter Ondrej | 52 | 51.49 % | Független | |
| Kotleba Marian | 22 | 21.78 % | ĽS Naše Slovensko | |
| Albert Michal | 12 | 11.88 % | Bratia Slovenska | |
| Suja Miroslav | 8 | 7.92 % | REPUBLIKA | |
| Malatinec Roman | 4 | 3.96 % | SV | |
| Plančík Peter | 3 | 2.97 % | KSS | |
| Rusina Jaroslav | 0 | 0.00 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Jámbor László | 84 | 66.14 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Gömöry Lóránt | 73 | 57.48 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Nozdrovický Ladislav | 19 | 14.96 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Sipos - Molnár Ingrid | 17 | 13.39 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Györgyová Andrea | 15 | 11.81 % | Független | ||
| Černý Ladislav | 9 | 7.09 % | SME RODINA | ||
| Trojčák Mirko | 7 | 5.51 % | Független | ||
| Halenkovič Štefan | 6 | 4.72 % | Bratia Slovenska | ||
| Kušpálová Janka | 6 | 4.72 % | REPUBLIKA | ||
| Cuper Jozef | 4 | 3.15 % | SMER - SD, SNS | ||
| Dobrocký Ľuboslav | 4 | 3.15 % | Független | ||
| Koštial Marian | 4 | 3.15 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Lajtoš Roland | 4 | 3.15 % | ĽS Naše Slovensko | ||
| Žaloudek Jaromír | 4 | 3.15 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Bajo Vladimír | 3 | 2.36 % | REPUBLIKA | ||
| Martin Ladislav | 3 | 2.36 % | REPUBLIKA | ||
| Tóthová Riana | 3 | 2.36 % | Független |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 79 | 57.66% |
| SMER SD | 20 | 14.60% |
| OĽANO-NOVA | 10 | 7.30% |
| SRDCE - SNJ | 6 | 4.38% |
| HLAS - SD | 5 | 3.65% |
| REPUBLIKA | 5 | 3.65% |
| SNS | 3 | 2.19% |
| PS | 3 | 2.19% |
| SaS | 2 | 1.46% |
| KDH | 1 | 0.73% |
| LSNS | 1 | 0.73% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 1 | 0.73% |
| Modrí, Most-Híd | 1 | 0.73% |
| Érvényes szavazatok | 137 |
Választásra jogosult: 225
Választási részvétel: 39.56 %
Bedobott boríték: 89| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Forró Krisztián | 47 | 52.81 % | |
| Pellegrini Peter | 17 | 19.10 % | |
| Harabin Štefan | 12 | 13.48 % | |
| Korčok Ivan | 7 | 7.87 % | |
| Matovič Igor | 5 | 5.62 % | |
| Kotleba Marian | 1 | 1.12 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kubiš Ján | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 235
Választási részvétel: 30.21 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 42 | 60.00 % |
| REPUBLIKA | 8 | 11.43 % |
| SMER - SD | 8 | 11.43 % |
| SRDCE - SNJ | 3 | 4.29 % |
| Demokrati | 2 | 2.86 % |
| SNS | 2 | 2.86 % |
| PS | 2 | 2.86 % |
| KDH | 1 | 1.43 % |
| SaS | 1 | 1.43 % |
| HLAS - SD | 1 | 1.43 % |
| Érvényes szavazatok | 70 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 29 | ||
| Köpöncei Péter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 25 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 6 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 6 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 5 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 5 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Tokár Jozef | SRDCE - SNJ | 3 | ||
| Hašan Milan | SRDCE - SNJ | 3 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 2 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Herbácskóová Anita | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Kuffa Filip | SNS | 2 | ||
| Kuffa Štefan | SNS | 2 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 2 | ||
| Letanovská Andrea | Demokrati | 1 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 1 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 1 | ||
| Lexmann Miriam | KDH | 1 | ||
| Sulík Richard | SaS | 1 | ||
| Bittó Cigániková Jana | SaS | 1 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 1 | ||
| Hojsík Martin | PS | 1 | ||
| Wiezik Michal | PS | 1 |


