Áttekintés
Lévai járás
nagyközség
Lévai járás
kisközség
A község a Garammenti-hátság dombvidékének keleti, Garam felé lejtő oldalán, enyhén dombos, mezőgazdaságilag művelt területen fekszik, a Nagy sár-patak (Lužianka) partján, Zselíztől 13 km-re északnyugatra, Lévától 20 km-re délnyugatra, Érsekújvártól 38 km-re keletre, a 75-ös országos főút és a Párkány-Léva vasútvonal (megállóhely) mentén. A falutól 3 km-re délnyugatra elágazó 588-as út Köbölkút (30 km) és Dunamocs (45 km) felé, az 1575-ös út pedig Kálna (12 km) felé teremt összeköttetést.
Közigazgatás
A Nyitrai kerülethez és a Lévai járáshoz tartozó község. 1508-ban elnyert mezővárosi rangját a 19. század végén elveszítette, ezután nagyközségként 1920-ig Bars vármegye Lévai járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1923-1960 között a Zselízi járáshoz tartozott, majd annak megszüntetése után a Lévai járáshoz csatolták. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Bars-Hont k.e.e.
Népesség
Elődközségeinek 1910-ben 3586 (ebből Nagysallónak 2588), 1921-ben 3718 (2691), 1939-ben pedig 3799 (2727) csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosuk volt. 1939-1991 között népességének csaknem egynegyedét elveszítette (23,4 %). Az 1945 utáni kitelepítések erősen sújtották, Nagysalló magyar lakosságának 1/3-át, Kissallóénak 1/5-ét, Hölvényének pedig 2/5-ét kitelepítették és szlovákokat telepítettek a községekbe.
Történelem
1156-ban „Surlou” néven említették először. 1293-ban az esztergomi érsekség birtoka volt. 1311-ben az érsekség megmaradt falvaival együtt Csák Máténak adózott. 1508-tól mezőváros. 1561-ben a török a környék falvaival együtt felégette. 1593-ban 196 adózó portája volt. 1662-től vásártartási joggal rendelkező mezőváros. 1664-ben a török adólajstrom szerint 264 háztartásában 411 fejadófizető élt.
Mai jelentősége
A mezőgazdasági községben szlovák óvoda és szlovák-magyar tanítási nyelvű alapiskola működik. Szent Istvánnak szentelt római katolikus temploma 1745-ben épült barokk stílusban, a református templom pedig 1784-ben barokk-klasszicista stílusban. Az 1849-es nagysallói csata emlékművét 1876-ban emelték, a barokk Szentháromság-szobor 1755-ből való. Kissalló kastélya 17. századi eredetű.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
SARLÓ. Nagy Sarló, Velike Sarluhi. Mezőváros Bars Várm. földes Ura az Esztergomi Érsek, lakosai katolikusok, fekszik Lévához két mértföldnyire; határja jól termő, vásárjai népesek, vagyonnyaikat eladhattyák, réttyeik, legelőjök jók. SALLÓ. Kis Salló, vagy Sarló. Magyar falu Bars Várm. földes Urai több Urak, lakosai katolikusok, és másfélék is; Kis Salló, Nagy Sallónak filiája; határja meglehetős. HÖLVÉNY.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Nagy-Salló (Velke Sarluhi), magyar mezőváros Bars vgyében, Lévától délre 2 1/2 mfdnyire, 646 kath., 16 evang., 981 ref. lak. Kath. és ref. anyaszentegyházak. Róna és dombos határja mindennek bővölködik: van tágas legelője, jó rétje, földje, erdeje, sat. Lakosai szép csikókat szoktak nevelni; az itteni baromvásár hires. F. u. az esztergomi érsek. Nevezetes azon ütközetről, melly itt történt a csász. és magy. seregek közt 1849. apr. 19-kén, mellynek következtében a császáriak visszavonultak. Hölvény, (Hulwinki), magyar falu, Bars vmegyében, 87 kath., 5 evang., 167 ref. lak. F. u. az eszterg. érsek. Ut. p. Léva.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
Innen éjszaknyugatra a Sári patak mellett találjuk Nagy-Sarló vagy (Nagy-Salló) jóllétnek örvendő nagy mezővárost, mely régebben az esztergomi érsek földesúri hatósága alá tartozott. Véres csata folyt itt 1849 április 19-én, mely a magyar hadsereg győzelmével végződött. A harcz nemcsak a mezőn folyt, hanem magában Nagy-Sarló városában is, melynek minden házát, udvarát szuronyszegezve foglalták el. A megye az itt elesett honvédek emlékezetére Nagy-Sarló fő terén emlékoszlopot emelt.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Nagysalló, garamvölgyi magyar nagyközség, 2590 róm. kath., ev. ref. és ág. ev. vallású lakossal, kik között azonban az evang. reformátusok vannak a legtöbben. Ősrégi magyar község, mely 1112-ben már a zobori apátság birtoka, melyet azután Kálmán király a saját uradalmához csatolt. Az esztergomi káptalan XIV. századbeli statutumaiban Salló mint a barsi főesperesség egyik főbb helye van említve.
Magyar Katolikus Lexikon
Nagysalló, Nagysarló, v. Bars vm. (Tekovské Lužany, Szl.): plébánia a v. esztergomi főegyhm. lekéri esp. ker-ében. - 1397: már létezett. Tp-át Szt István kir. tit-ra sztelték, a mait 1741: építették. A törökök 1561 e. elfoglalták. 1705-11: a tp. és a pléb. a ref-oké. Anyakönyvei 1657-től. Kegyura 1880: az esztergomi érs. Anyanyelve 1880: m.; 1940: m., szl.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Nagysalló. A XI. század végén máifennállott a község. 1112-ben a zoboii apátság birtokában találjuk. Az apátság javadalmai később Kálmán király birtokai közé kerültek. A XIV. században Salló a barsi főesperesség egyik legfőbb filialéja. 1311-ben, amikor Csák Máté harcot kezdett az esztergomi érsekség ellen, Salló is áldozatául esik a felvidéki kiskirály boszszújának.
Fleischmann Jenő Imre
Puskás István
- A második világháború idején zsidókat keresztelt, hogy elkerüljék a deportálást, emiatt a szlovák hatóságok 1942-ben letartóztatták és az illavai fegyházban tartották fogva.
Dudich Endre
Móczi András
Közigazgatás
Cím: Szlovák Nemzeti Felkelés utca (SNP) 43
Telefon: 0367723501
Fax: 0367723129
E-mail: [email protected]
Honlap: tekovskeluzany.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-12:00; 13:00-15:00Zárva
Kedd: 8:00-12:00; 13:00-15:00
Szerda: 8:00-12:00; 13:00-17:00
Csütörtök: 8:00-12:00; 13:00-15:00
Péntek: nincs ügyfélfogadás
Tatárová Alžbeta (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 656 | 23% |
| szlovákok | 1 944 | 68% |
| ruszinok | 0 | 0% |
| romák | 9 | 0% |
| ukránok | 1 | 0% |
| csehek | 21 | 1% |
| németek | 1 | 0% |
| lengyelek | 1 | 0% |
| egyéb | 8 | 0% |
| ismeretlen | 202 | 7% |
| összlétszám | 2 843 |
Választások
Választásra jogosult: 2302
Választási részvétel: 47.31 %
Kiadott boríték: 1089
Bedobott boríték: 1089Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Tatárová Alžbeta | 574 | 53.45 % | Független | |
| Batár Gábor | 396 | 36.87 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia, HLAS - sociálna demokracia | |
| Cziria Kristián | 104 | 9.68 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Tatárová Alžbeta | 1. körzet | 491 | Független | ||
| Kotora Marian | 1. körzet | 444 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kulašáková Katarína | 1. körzet | 440 | Demokrati | ||
| Babeczová Mária | 1. körzet | 358 | KDH | ||
| Kiss Zoltán | 1. körzet | 334 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szalai Tomáš | 1. körzet | 330 | Független | ||
| Chaban Tomáš | 1. körzet | 320 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Zsidóová Zuzana | 1. körzet | 315 | Demokrati | ||
| Jakušová Erika | 1. körzet | 311 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Katrenáková Karina | 1. körzet | 291 | Független | ||
| Galley Katarína | 1. körzet | 275 | Demokrati | ||
| Buzalová Szilvia | 1. körzet | 270 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Tóth Erika | 1. körzet | 253 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kicsindi Enikő | 1. körzet | 250 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Németh József | 1. körzet | 228 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szilvás Szabolcs | 1. körzet | 227 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kostelníková Petra | 1. körzet | 199 | Demokrati | ||
| Verlíková Adriana | 1. körzet | 175 | Demokrati | ||
| Lauko Milan | 1. körzet | 166 | Demokrati | ||
| Šimko Vojtech | 1. körzet | 125 | Demokrati | ||
| Rasman Jozef | 1. körzet | 114 | Demokrati |
Választásra jogosult: 2 302
Választási részvétel: 47.13 %
Bedobott boríték: 1 083Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Becík Branislav | 486 | 54.18 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska | |
| Csenger Tibor | 216 | 24.08 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Varga Henrich | 140 | 15.61 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | |
| Čuláková Jolana | 19 | 2.12 % | Független | |
| Blaško Erik | 16 | 1.78 % | Jednota Slovanov | |
| Švec Róbert | 16 | 1.78 % | Slovenské Hnutie Obrody | |
| Suchan Karol | 4 | 0.45 % | SLOVEXIT |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Csenger Tibor | 238 | 29.86 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Fekete Zoltán | 213 | 26.73 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Csonka Ákos | 174 | 21.83 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szalma Ervín | 169 | 21.20 % | Független | ||
| Bajo Holečková Martina | 166 | 20.83 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Farkas Attila | 161 | 20.20 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Antal Nyustin Ágnes | 153 | 19.20 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Mácsadi István | 140 | 17.57 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Mančík Gabriel | 129 | 16.19 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Kollár Roman | 127 | 15.93 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Köpöncei Péter | 126 | 15.81 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Zachar Pál | 123 | 15.43 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Földi Gabriel | 104 | 13.05 % | Független | ||
| Földesi Marek | 98 | 12.30 % | Független | ||
| Šál Attila | 96 | 12.05 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Benček Peter | 80 | 10.04 % | Független | ||
| Bátovský Martin | 79 | 9.91 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Bögi Pathó Melinda | 79 | 9.91 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bielik Hajdamárová Eva | 76 | 9.54 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Burčo Peter | 76 | 9.54 % | Független | ||
| Števková Petra | 71 | 8.91 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Krtík Ján | 68 | 8.53 % | Független | ||
| Kuny Vladimír | 65 | 8.16 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Daniš Dušan | 62 | 7.78 % | Független | ||
| Slavkovská Henrieta | 59 | 7.40 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER SD | 282 | 23.80% |
| MK | 193 | 16.29% |
| HLAS - SD | 156 | 13.16% |
| OĽANO-NOVA | 151 | 12.74% |
| PS | 136 | 11.48% |
| REPUBLIKA | 64 | 5.40% |
| SaS | 45 | 3.80% |
| Demokrati | 33 | 2.78% |
| KDH | 24 | 2.03% |
| SNS | 22 | 1.86% |
| LSNS | 21 | 1.77% |
| SME RODINA | 21 | 1.77% |
| Slovenské Hnutie Obrody | 8 | 0.68% |
| KSS | 7 | 0.59% |
| Piráti | 5 | 0.42% |
| Modrí, Most-Híd | 5 | 0.42% |
| Egyéb | 12 | 1.01% |
| Érvényes szavazatok | 1 185 |
Választásra jogosult: 2 280
Választási részvétel: 37.85 %
Bedobott boríték: 863| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 294 | 34.23 % | |
| Korčok Ivan | 275 | 32.01 % | |
| Harabin Štefan | 124 | 14.44 % | |
| Forró Krisztián | 118 | 13.74 % | |
| Matovič Igor | 34 | 3.96 % | |
| Kotleba Marian | 5 | 0.58 % | |
| Kubiš Ján | 5 | 0.58 % | |
| Dubovský Patrik | 2 | 0.23 % | |
| Švec Róbertvisszalépett | 2 | 0.23 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 2 283
Választási részvétel: 20.50 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 100 | 21.88 % |
| PS | 94 | 20.57 % |
| SMER - SD | 88 | 19.26 % |
| REPUBLIKA | 56 | 12.25 % |
| HLAS - SD | 40 | 8.75 % |
| Demokrati | 19 | 4.16 % |
| KDH | 13 | 2.84 % |
| SaS | 12 | 2.63 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 11 | 2.41 % |
| SOSK | 5 | 1.09 % |
| ĽSNS | 4 | 0.88 % |
| ZR | 4 | 0.88 % |
| KÚ | 4 | 0.88 % |
| PATRIOT | 2 | 0.44 % |
| SNS | 2 | 0.44 % |
| KSS | 2 | 0.44 % |
| MySlovensko | 1 | 0.22 % |
| Érvényes szavazatok | 457 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 78 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 53 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 46 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 46 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 45 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 35 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 31 | ||
| Hojsík Martin | PS | 29 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 28 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 26 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 25 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 22 | ||
| Köpöncei Péter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 14 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 14 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 11 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 11 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 8 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 7 | ||
| Lexmann Miriam | KDH | 7 | ||
| Sulík Richard | SaS | 7 | ||
| Bittó Cigániková Jana | SaS | 7 | ||
| Šeliga Juraj | Demokrati | 6 | ||
| Wiezik Michal | PS | 6 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Herbácskóová Anita | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 |


