Áttekintés
Nagyrőcei járás
rendezett tanácsú város
Rozsonyói járás
nagyközség
Jolsva a Murány-patak (Muránka) bal partján, 258 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik, a Magura-hegy (883 m) délnyugati és a Szkalka (Skalka, 537 m) északkeleti lábánál, Rozsnyótól 30 km-re nyugatra, Nagyrőcétől 12 km-re délkeletre, Tornaljától 28 km-re északra, Rimaszombattól pedig 51 km-re északkeletre. A város a Murány-völgy déli részének központja, határának északi részét a Gömör-Szepesi érchegység részét alkotó Rőcei-hegység (Magura, Veľká Šteť – 753 m, Dúbrava – 684 m) foglalja el, a várostól délre a Jolsvai-karszt mészkőhegysége magasodik (Slovenská skala – 621 m, Tri peniažky – 564 m, Szkalka – 537 m).
Közigazgatás
A Besztercebányai kerülethez és a Nagyrőcei járáshoz tartozó város. 1876-ig mezővárosként, majd 1920-ig rendezett tanácsú városként Gömör és Kishont vármegye Nagyrőcei járásához tartozott, 1886-tól a járás székhelyeként. A csehszlovák közigazgatásban 1960-ig a Nagyrőcei járáshoz, majd annak megszüntetése után a Rozsnyói járáshoz tartozott, a Nagyrőcei járás 1996-os helyreállítása után újra annak része lett.
Népesség
Jolsva népessége 2011-ben 3229 fő volt, melynek 68,0 %-a szlovák, 14,8 %-a roma és 1,3 %-a (42 fő) magyar nemzetiségűnek (2,0 %-a – 63 fő – magyar anyanyelvűnek) vallotta magát, 15,3 %-a viszont nem nyilatkozott nemzetiségéről. 2013-ban a város lakosságának 40,1 %-a tartozott a roma etnikumhoz, mely a legmagasabb arány Szlovákia városai közül. A középkorban még főként németek lakta, a 16.
Történelem
A település neve szláv eredetű, az „égerfákkal szegélyezett vízfolyás” (Jalševa) jelentésű Ilsva-patakról (a Murányi-patak középkori neve) kapta. 1243-ban Ilswa néven említi először Pelsőc határjáró levele Jolsva várát, valamint Detre vasműhelyét, mely az Ilsva-patak mellett épült. Favára minden valószínűség szerint már a tatárjárás előtt állt a Várhegyen (Hradovisko).
Mai jelentősége
A Jolsvai Magnezitüzem az ország legfontosabb (a világkészlet mintegy 7 százalékát adó) magnezitlelőhelyére települt, ma is a város gazdaságának meghatározója. Határában fotovoltaikus erőmű működik. A városban szlovák tannyelvű alapiskola, óvoda és egy speciális alapiskola található. Legjelentősebb műemléke a főtéren álló copf-klasszicista stílusú, háromszintes Koháry-kastély, mely 1796-1801 között, az egykori Rátold-vár és a pálosok kolostorának helyén épült.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
JOLSVA. Alnovia, Elts Jelsova. Népes mező Város Gömör Várm. földes Ura G. Koháry Uraság, lakosai katolikusok, és evangelikusok, fekszik Murány hegyéhez kér, Pelsőczhöz pedig más fél mértföldnyire, Murány felé a’ Város’ közepén szép Várhoz hasonlító kastéllyal ékesíttetik; rész szerént Timárok lakják, kereskedők, és szántó vetők, vagynak lakosaik között, kik fa edényeket is készítenek.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Jolsva, (Eltsch, Alnovia, Gallsova), szabadalmas tót mv., Gömör és Kis-Honth egyesült vgyékben, Rozsnyóhoz nyugotra 2 mfldnyire: 1060 kath., 3015 evang. lak., kath. és evang. szentegyházakkal s oskolákkal. A h. Coburg régi kastélya csaknem egészen márványból épült. Határának nagyobb része hegyes; szántóföldjei középszerüek s nem elegendők; rétjei a völgyekben jók, de a Jolsva partjain fekvők gyakran elöntetnek; erdeje mindig kevesbedik, s már nagy részt a hegyek oldalait erdők helyett csak bokrosok fedik; gyümölcsös kertjei nagyon szépek, s a legválogatottabb fajokkal dicsekedhetnek, különösen cseresznyéjök egész erdővel van s híres jóságu.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
Jolsva – írja Koburg Fülöp herczeg – az ország legrégibb városainak egyike; első urai, az Ilsvayak kihaltával a pelsűczi Bebekek, majd a Széchyek bírták. Koháry 1720-ban vette meg s így kerűlt 1826-ban családom birtokába. A szomszédos magaslaton épűlt várai nem mentették meg a törökök dúlásától, kik 1556-ban fölégették s 400 lakosát rabszíjra fűzték.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Jolsva rendezett tanácsu város, régebben szabadalmazott bányaváros. Fekvése a katonai fölmérések szerint: északi szélességben 48°, 37', 30", keleti hosszúságban 37°, 54', 0"; tengerszín fölötti magassága 258 m. A város dombos területen fekszik, lombos és fenyves erdők szegélyezik. Hegyei közül a Magura fenyves a 881 m.
Magyar Katolikus Lexikon
Jolsva, v. Gömör-Kishont vm. (Jelšava, Szl.): plébánia a v. esztergomi főegyhm., majd a rozsnyói egyhm. murányi esp. ker-ében. - Tp-át 1397 e. Szt Péter és Pál tit-ra sztelték, a mait 1829: építették. A törökök 1555: elfoglalták. Lakói 1578: ev-ok lettek. 1689: alapították újra. Kegyura 1880: Szász Ágost hg. - Filiái 1917: Baráttelke, Hizsnyó, Korpás, Lubény.
Helységnévtár
Jolzsva (Jolsva, Jelsava, Ilsva, Illova, Ilsova, Ilsa, Eltsch, Jelschau, Alnovia), RK. 773 Rozsnyó, gk. 18 Sumjácz, kg. 1 - , ÁG. 1796 Tiszáninnen, ref. 46 -, IZR. 96.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Jolsva. A község első megalapítói valószínűleg szláv és germán népek voltak, akik a vármegyei bányákat mívelték. Krisztus születése táján Jolsva határában jelentős arany-, ezüst- és réztermelés folyt, aminek nyomait ma is feltalálhatjuk. A honfoglalás idejében erődítmény állott a község felett: övezetét még ma is fel lehet ismerni. IV. Béla egyik oklevelében, mely 1243-ban kelt, szerepel első ízben a város Illsvavár néven.
Wallaszky Pál
Vályi András Bagyanról írva egyebek között
megállapítja: Nevezetesíti e’ helyet Valaszki Pál Úrnak itten lett
születése, a’ ki a’ Magyar Litteraturáról tett jeles munkájával magának szép
hírt, és érdemet szerzett.
Tanulmányait 1753-tól Selmecbányán,
1756-tól Rimaszombatban, 1757–1767-ben Pozsonyban végezte. Közben 1761–1763-ban
nevelő volt. 1767–1769-ben különböző németországi (Lipcse, Halle, Wittenberg,
Berlin) egyetemeken tanult. Tanulmányútja során Rotarides Mihály magyar
irodalomtörténeti anyagának kiegészítésén dolgozott.
Hazatérése után 1769-től tótkomlósi,
1780-tól cinkotai, 1783-tól jolsvai evangélikus lelkész és gömöri esperes.
Az első rendszeres magyar irodalomtörténet
írója. Latin nyelvű egyházi műveket és szlovák prédikációkat is közreadott.
Főbb
művei:
Conspectus rei publicae literariae in
Hungaria, 1785 (2. bővített és javított kiadás: 1808).
Janics Kálmán
orvos, történész, politikus. 1937-ben a pozsonyi egyetem orvosi karán szerzett oklevelet. 1937–1942 között előbb Trencsénben, majd Komáromban volt kórházi alorvos. Ezt követően Jolsván városi orvos. Amikor 1978-ben Svájcban megjelent a felvidéki magyarság 1945 utáni meghurcoltatásának történetét összefoglaló A hontalanság évei c. munkája, kitiltották a Rozsnyói járásból és visszatért szülőfalujába. Az 1989 után egyik alapítója és tiszteletbeli elnöke lett a Magyar Kereszténydemokrata Mozgalomnak. 1968–1970 között számos tényfeltáró írást közölt a felvidéki magyarok meghurcoltatásáról és a nemzetiségi kérdésről.
Közigazgatás
Cím: (Námestie republiky) 499
Telefon: 0584482631
Fax: 0584482730
E-mail: [email protected]
Honlap: jelsava.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 7:00-15:00
Kedd: 7:00-15:00
Szerda: 7:00-16:30Zárva
Csütörtök: 7:00-15:00
Péntek: 7:00-13:30
Kolesár Milan (KDH)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 30 | 1% |
| szlovákok | 2 611 | 81% |
| ruszinok | 0 | 0% |
| romák | 195 | 6% |
| ukránok | 1 | 0% |
| csehek | 11 | 0% |
| németek | 1 | 0% |
| lengyelek | 2 | 0% |
| egyéb | 4 | 0% |
| ismeretlen | 354 | 11% |
| összlétszám | 3 209 |
Választások
A megválasztott polgármester és a testület összetétele.
Választásra jogosult: 2450
Választási részvétel: 19.84 %
Kiadott boríték: 486
Bedobott boríték: 486Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Kolesár Milan | 404 | 100.00 % | KDH |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Javorčík Zdenko | 1. körzet | 252 | SMER - SD | ||
| Žilka Attila | 1. körzet | 227 | KDH | ||
| Hudačeková Anna | 1. körzet | 196 | KDH | ||
| Jurek Ján | 1. körzet | 193 | KDH | ||
| Zapletal Pavol | 1. körzet | 187 | SMER - SD | ||
| Szabo Karol | 1. körzet | 164 | KDH | ||
| Atlas Michal | 1. körzet | 156 | Független | ||
| Přibylová Eva | 1. körzet | 148 | KDH | ||
| Rohár Marcel | 1. körzet | 135 | KDH | ||
| Duna Marcel | 1. körzet | 126 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Gergely Peter | 1. körzet | 125 | KDH | ||
| Bryndzák Róbert | 1. körzet | 121 | KDH | ||
| Sklenáriková Jaroslava | 1. körzet | 109 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Hrivnák Miroslav | 1. körzet | 107 | KDH | ||
| Koto Ladislav | 1. körzet | 100 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Peltrám Jozef | 1. körzet | 34 | SNS |
Választásra jogosult: 2 450
Választási részvétel: 19.84 %
Bedobott boríték: 486Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Lunter Ondrej | 253 | 68.01 % | Független | |
| Kotleba Marian | 60 | 16.13 % | ĽS Naše Slovensko | |
| Suja Miroslav | 34 | 9.14 % | REPUBLIKA | |
| Albert Michal | 13 | 3.49 % | Bratia Slovenska | |
| Rusina Jaroslav | 5 | 1.34 % | Független | |
| Malatinec Roman | 4 | 1.08 % | SV | |
| Plančík Peter | 3 | 0.81 % | KSS |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Kolesár Milan | 354 | 80.27 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Magura Badínová Anna | 146 | 33.11 % | SMER - SD, SNS | ||
| Benešová Ľubomíra | 106 | 24.04 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Bohó Alexander | 70 | 15.87 % | Független | ||
| Nosáľová Zuzana | 70 | 15.87 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Bafia Ondrej | 52 | 11.79 % | SMER - SD, SNS | ||
| Kacian Jaroslav | 19 | 4.31 % | ĽS Naše Slovensko | ||
| Palušáková Lenka | 16 | 3.63 % | REPUBLIKA | ||
| Antal Zoltán | 7 | 1.59 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Váradi Zsolt | 7 | 1.59 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Iván Tamás | 3 | 0.68 % | Független |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| OĽANO-NOVA | 261 | 30.71% |
| SMER SD | 214 | 25.18% |
| HLAS - SD | 131 | 15.41% |
| PS | 51 | 6.00% |
| SNS | 41 | 4.82% |
| SME RODINA | 40 | 4.71% |
| KDH | 28 | 3.29% |
| REPUBLIKA | 27 | 3.18% |
| LSNS | 18 | 2.12% |
| SaS | 12 | 1.41% |
| Demokrati | 11 | 1.29% |
| SOS | 4 | 0.47% |
| MK | 1 | 0.12% |
| Egyéb | 11 | 1.29% |
| Érvényes szavazatok | 850 |
Választásra jogosult: 2 369
Választási részvétel: 20.43 %
Bedobott boríték: 484| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 269 | 56.04 % | |
| Korčok Ivan | 104 | 21.67 % | |
| Harabin Štefan | 79 | 16.46 % | |
| Kotleba Marian | 13 | 2.71 % | |
| Matovič Igor | 10 | 2.08 % | |
| Danko Andrejvisszalépett | 4 | 0.83 % | |
| Dubovský Patrik | 1 | 0.21 % | |
| Forró Krisztián | 0 | 0.00 % | |
| Kubiš Ján | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 2 379
Választási részvétel: 10.21 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER - SD | 92 | 38.66 % |
| REPUBLIKA | 40 | 16.81 % |
| PS | 30 | 12.61 % |
| HLAS - SD | 21 | 8.82 % |
| SaS | 13 | 5.46 % |
| Demokrati | 8 | 3.36 % |
| KDH | 8 | 3.36 % |
| KÚ | 7 | 2.94 % |
| ĽSNS | 6 | 2.52 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 4 | 1.68 % |
| SNS | 3 | 1.26 % |
| SRDCE - SNJ | 2 | 0.84 % |
| PATRIOT | 1 | 0.42 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | 0.42 % |
| SĽS | 1 | 0.42 % |
| ZR | 1 | 0.42 % |
| Érvényes szavazatok | 238 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 50 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 43 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 41 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 29 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 21 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 18 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 15 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 12 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 12 | ||
| Sulík Richard | SaS | 9 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 7 | ||
| Rostás Tibor Eliot | REPUBLIKA | 7 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 7 | ||
| Heger Eduard | Demokrati | 6 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 6 | ||
| Lexmann Miriam | KDH | 5 | ||
| Hojsík Martin | PS | 5 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 4 | ||
| Kamenský Miroslav | REPUBLIKA | 4 | ||
| Krajniak Milan | KÚ | 4 | ||
| Bafia Ondrej | SMER - SD | 4 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 4 | ||
| Cavar Peter | ĽSNS | 3 | ||
| Kotleba Marek | ĽSNS | 3 | ||
| Považan Michal | KÚ | 3 |


