Áttekintés
Csallóközi járás
kisközség
Komáromi járás
kisközség
Tany az Alsó-Csallóközben, a történelmi Komárom vármegye területén, Nagymegyertől 9 km-re délkeletre, Komáromtól 22 km-re északnyugatra fekszik. Keletről Nemesócsa és Nagykeszi, délről Komáromfüss, nyugatról Csicsó, északról Gellér és Bogya községek határolják közigazgatásilag. Tanyon áthalad a Komárom-Pozsony közötti 63-as főút, mellékutak kötik össze Nemesócsával (2 km) és Füss-sel (4 km). Vasúti megállóhelye a Pozsony-Komárom szakaszon Nemesócsával közös.
Közigazgatás
Község a Nyitrai kerületben és a Komáromi járásban. 1920-ig Komárom vármegye Csallóközi járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolva 1949-ig a Komáromi, 1949-1960 között az Ógyallai, azóta újra a Komáromi járáshoz tartozott. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz. 1926-ban területe 43 %-al csökkent, amikor határának nagy részét (7,21 km²-t 16,71 km²-ből) az újonnan alakuló Zsemlékeshez csatolták.
Népesség
A falu népessége csökken, a szlovákok aránya ezzel párhuzamosan egytized fölé nőtt. Korábban túlnyomóan református többségű volt, mára viszont a római katolikusok száma csaknem ugyanannyi.
Történelem
Nevét a hagyomány szerint a halásztanyákról kapta. Az idők során két falu létezett, Tany előbb mai községterület tőszomszédságában, attól délre, a későbbi Kis-Tany puszta helyén feküdt egy árvíztől védett dombon. A török időkben ez a falu elpusztult, és lakói később azon, az egykori falu melletti ingoványos területen építették fel újra, ahová a törökdúlás elől menekülni szoktak.
Mai jelentősége
A faluban magyar tannyelvű alapiskola és könyvtár működik.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
TÁNY. Nagy Tány. Magyar falu Komárom Várm. földes Ura Gr. Zichy Uraság, lakosai többfélék, fekszik Csicsónak szomszédságában, mellynek filiája; határja jó, de néha az áradások járják, réttye, és eladásra módgya van.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Nagy Tany, Bogyával és Fűssel határos magyar falu, s fekszik a posoni országúiban, Komáromhoz 2 3/4 mfdnyire. Határa 3214 2/8 holdra terjed, s e közt van 26 6/8 h. belső telek, 961 4/8 h. szántóföld, 624 4/8 h. kaszáló, 384 4/8 h. mocsár és lapos, 1217 h. legelő. Ezekből ismét bir a jobbágyság 24 23/32 telek után 606 hold szántóföldet, 402 hold rétet.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Nagytany, magyar kisközség a csallóközi síkságon. Hajdan két Tany volt, Kis- és Nagy- jelzőkkel, de a legrégibb időkben csak egy Tany szerepelt, villa Than castrensium (a várbelik faluja, Than) körülírással. A hagyomány szerint e község tulajdonképpen ott feküdt, a hol azelőtt Kistany puszta terült el, és ennek e hagyományon kívül nagy valószínűséget kölcsönöz az a körülmény, hogy Kistany emelkedettebb helyen feküdt, a hova az árvíz nem ért, Nagytany pedig most is oly mélyen fekszik, hogy a mai árvízvédelmi művek mellett is sokat szenved az árvizektől; hajdan meg éppen mocsaras, ingoványos terület volt, olyan, a hova csak azért telepedtek a lakosok, mert az ellenség ellen nagyobb biztonságot nyujtott.
Baranyay József
szerkesztő, helytörténész. Budapesten szerzett jogi diplomát, majd lapszerkesztő lett Dunaszerdahelyen. Ezt követően Komáromban dolgozott: időszaki kiadványok szerkesztője, lapszerkesztője, könyvtáros. Szépirodalmi műveket, művelődéstörténeti munkákat írt Csallóköz múltjáról, Komárom és a magyar királyok kapcsolatáról, a komáromi színészekről, nyomdászatról és sajtóról. Írásaiból a rendszerváltás után két válogatás készült. F.m A csallóközi aranymosás, A régi Csallóköz.
Közigazgatás
Cím: Pozsonyi út (Bratislavská) 132/8
Telefon: 0357796404
Fax: 0357796404
E-mail: [email protected]
Honlap: obecton.sk/
Bugár Imrich (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 605 | 82% |
| szlovákok | 108 | 15% |
| csehek | 5 | 1% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 1 | 0% |
| ismeretlen | 18 | 2% |
| összlétszám | 737 |
Választások
Választásra jogosult: 628
Választási részvétel: 72.93 %
Kiadott boríték: 458
Bedobott boríték: 456Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Bugár Imrich | 209 | 46.14 % | Független | |
| Kartai Gergő | 184 | 40.62 % | Független | |
| Keszeghová Anita | 60 | 13.25 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Kollár Zoltán | 1. körzet | 220 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Anda Szilárd | 1. körzet | 216 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Garai Gabriel | 1. körzet | 195 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Ledecká Katarína | 1. körzet | 188 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Farkas Ľudovít | 1. körzet | 179 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Závodný Judita | 1. körzet | 175 | Független | ||
| Patócs Kinga | 1. körzet | 154 | Független | ||
| Keszeghová Anita | 1. körzet | 137 | Független | ||
| Császárová Gabriela | 1. körzet | 135 | Független | ||
| Tóth Martin | 1. körzet | 123 | Független | ||
| Ledeczky Alexander | 1. körzet | 88 | Független | ||
| Keszeghová Tímea | 1. körzet | 85 | Független | ||
| Hencz Peter | 1. körzet | 71 | Független | ||
| Ledeczky Tichomír | 1. körzet | 53 | SME RODINA |
Választásra jogosult: 628
Választási részvétel: 57.17 %
Bedobott boríték: 358Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Csenger Tibor | 147 | 45.94 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Becík Branislav | 99 | 30.94 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska | |
| Varga Henrich | 49 | 15.31 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | |
| Čuláková Jolana | 9 | 2.81 % | Független | |
| Blaško Erik | 6 | 1.88 % | Jednota Slovanov | |
| Suchan Karol | 5 | 1.56 % | SLOVEXIT | |
| Švec Róbert | 5 | 1.56 % | Slovenské Hnutie Obrody |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Andruskó Imre | 147 | 45.94 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Orosz Örs | 147 | 45.94 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Halász Béla | 145 | 45.31 % | Független | ||
| Viola Miklós | 128 | 40.00 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Németh Andrea | 125 | 39.06 % | Független | ||
| Bauer Ildikó | 124 | 38.75 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Tóth Peter | 110 | 34.38 % | Független | ||
| Bese László | 70 | 21.88 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Gyarmati Tihamér | 61 | 19.06 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Iván Tamás | 57 | 17.81 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szüllő Vojtech | 57 | 17.81 % | Független | ||
| Forró Tibor | 53 | 16.56 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Kárpáty Ernő | 46 | 14.37 % | Független | ||
| Zink Vass Nóra | 46 | 14.37 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Becse Norbert | 45 | 14.06 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Édes Štefan | 39 | 12.19 % | Független | ||
| Forgács Attila | 39 | 12.19 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Etheykatz Tímea | 38 | 11.88 % | STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI | ||
| Angyal-Szalai Erzsébet | 37 | 11.56 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Sárközi János | 37 | 11.56 % | Független | ||
| Kocsis Viliam | 26 | 8.13 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Pupák Štefan | 25 | 7.81 % | Független | ||
| Oslanec Zoltán | 23 | 7.19 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Kertaiová Viktória | 19 | 5.94 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Ágh Ladislav | 17 | 5.31 % | Független |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 265 | 72.60% |
| SMER SD | 44 | 12.05% |
| OĽANO-NOVA | 14 | 3.84% |
| PS | 14 | 3.84% |
| HLAS - SD | 13 | 3.56% |
| SaS | 3 | 0.82% |
| LSNS | 3 | 0.82% |
| REPUBLIKA | 3 | 0.82% |
| SNS | 2 | 0.55% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 2 | 0.55% |
| Egyéb | 2 | 0.55% |
| Érvényes szavazatok | 365 |
Választásra jogosult: 633
Választási részvétel: 37.28 %
Bedobott boríték: 236| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Forró Krisztián | 146 | 62.13 % | |
| Pellegrini Peter | 46 | 19.57 % | |
| Harabin Štefan | 17 | 7.23 % | |
| Korčok Ivan | 17 | 7.23 % | |
| Matovič Igor | 9 | 3.83 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Kubiš Ján | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 650
Választási részvétel: 30.00 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 114 | 59.69 % |
| SMER - SD | 31 | 16.23 % |
| PS | 16 | 8.38 % |
| REPUBLIKA | 15 | 7.85 % |
| HLAS - SD | 10 | 5.24 % |
| Demokrati | 3 | 1.57 % |
| SNS | 2 | 1.05 % |
| Érvényes szavazatok | 191 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 62 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 58 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 17 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 15 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 11 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 9 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 9 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 8 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 8 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 8 | ||
| Klenovics Gábor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 7 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 6 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 5 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 5 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 4 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 4 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Viktorín Jozef | REPUBLIKA | 3 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 3 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 2 | ||
| Kamenský Miroslav | REPUBLIKA | 2 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 2 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 1 | ||
| Drabová Melinda | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Taraba Tomáš | SNS | 1 |


