Áttekintés
Nyitrai járás
kisközség
A község a Zoboralján, a Tribecs-hegység (Razgyel-hegycsoport) déli oldalán, a Zsibrice-hegy (619 m), a Piliske-hegy (469 m) és a Gímes-hegy (375 m) közötti medencében, a Zsére-szoros (Szulickai-szoros) keleti oldalán, az 1938-ban megnyitott Sarlókajsza-Aranyosmarót vasútvonal mentén (megállóhely, személyforgalom 2003 óta nincs) fekszik. A közúti közlekedés szempontjából zsáktelepülésnek számít, a Kolonról ide vezető, a község határát érintő 65-ös főútról leágazó 3 km-es mellékúton közelíthető meg. Területének jelentős részét erdő borítja. Délkeletről Kolon, délről Alsócsitár, délnyugatról Podhorany (Menyhe katasztere), északnyugatról Béd, északkeletről pedig Gímes községekkel határos.
Közigazgatás
A Nyitrai kerülethez és a Nyitrai járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Nyitra vármegye Nyitrai járásához tartozott, majd Csehszlovákiához csatolása után 1960-ig az Aranyosmaróti járáshoz, 1960-tól újra a Nyitrai járáshoz tartozott. 1939-1945 között a Szlovák Államhoz csatolták (Nyitra megye, Aranyosmaróti járás). Területe (15,56 km²) az elmúlt száz év során nem változott.
Népesség
A község a szlovák-magyar nyelvhatáron, a zoboraljai magyar nyelvsziget északi részén fekszik, a 20. század elején még szinte teljesen magyar lakossága napjainkban erősen asszimilálódik és 2001-2011 között relatív kisebbségbe került. 1910-ben 1686, 1921-ben 1664, 1939-ben pedig 1952, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. 1991-2011 között a lakosságszám 8,3 %-al nőtt (1251 főről 1355-re), ezzel párhuzamosan a szlovák nemzetiségűek aránya megduplázódott (24,1 %-ról 49,4 %-ra) a rendszerváltás után felgyorsuló asszimiláció révén, a magyar nemzetiségűek aránya 75,3 %-ról 46,9 %-ra csökkent. A romák aránya 5,3 %. A lakosság túlnyomó többsége (88,4 %) római katolikus vallású.
Történelem
A történeti feljegyzések szerint Marcus Aurelius római császár korában az egyik légió itt sáncolta el magát és harcolt a markomannok ellen. A honfoglalás után főképp mezőgazdasággal foglalkozó település már a korai időszaktól a zoborhegyi apátság birtokaként volt ismert, majd a 15. század végétől a zobordarázsi uradalom része lett, illetve a nyitrai püspök alá tartozott.
Mai jelentősége
A község magyar alapiskoláját 2008-ban összevonták a szlovákkal, azóta egyetlen osztályban folyik csak magyar oktatás, az óvoda szlovák nyelvű. Szent Miklós tiszteletére szentelt római katolikus temploma 1939-ben épült a korábbi, 1734-ben barokk stílusban épített templom helyett. Tájháza 1972-ben létesült. Határában külszíni mészkőbányászat folyik.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
ZSERE. Zirani. Magyar falu Nyitra Várm. földes Ura a’ Nyitrai Püspökség, lakosai katolikusok, fekszik Nyitrához 1 1/2 mértföldnyire; földgye, réttye középszerű, szőleje tsekély, erdeje van, meszet is égetnek, piatza közel.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Zsére, Nyitra vm. magyar falu, Ghymeshez 1/2 órányira: 790 kath. lak., kat. paroch. templommal. Földei középszerüek; Szőlőhegye, erdeje van. F. u. a nyitrai püspök. Ut. p. Nyitra.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Zsére, a Zsibricza-hegy alatt fekvő község, 898 nagyrészt magyar és kevés (60) tót lakossal, a kik r. katholikusok. Postája Ghymes, táviró- és vasúti állomása Nyitra. Kath. temploma 1734-ben épült. Kegyura a nyitrai püspök. Történeti feljegyzések szerint Marcus Aurelius idejében a római „legio fulminatrix” a Zsibricza hegyen körülsánczolta magát és hosszabb ideig védekezett a markomannok ellen. Földesura a XII. században a zobori apátság volt, később pedig a nyitrai püspök, kinek itt ma is nagyobb birtoka van.
Magyar Katolikus Lexikon
Zsére, v. Nyitra vm. (Žirany, Szl.): plébánia a v. nyitrai egyhm. nyitrai esp. ker-ében. – 1113: említik, a →zoborhegyi Szent Ipoly apátság tartozéka, 1360: átkerült a nyitrai pp. birtokai közé, de az esztergomi érsséghez tartozó Kolon filiája volt. 1608: Lépes Bálint nyitrai pp. elszakította a koloni pléb-tól, mert luteránusok megszállták és Szalakosziplénhoz csatolta.
Simek Viktor
Közigazgatás
Cím: Zsére (Žirany) 194
Telefon: 0376318232
Fax: 0376318232
E-mail: [email protected]
Honlap: zirany.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 7:30-17:00Zárva
Kedd: nincs ügyfélfogadás
Szerda: 7:30-15:30
Csütörtök: 7:30-15:30
Péntek: 7:30-14:00
Nagy Imrich (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 506 | 37% |
| szlovákok | 780 | 57% |
| romák | 1 | 0% |
| csehek | 6 | 0% |
| németek | 0 | 0% |
| lengyelek | 2 | 0% |
| egyéb | 4 | 0% |
| ismeretlen | 61 | 4% |
| összlétszám | 1 360 |
Választások
Választásra jogosult: 1108
Választási részvétel: 37.73 %
Kiadott boríték: 418
Bedobott boríték: 415Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Nagy Imrich | 359 | 100.00 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Benczová Zlatica | 1. körzet | 304 | Független | ||
| Czakóová Gabriela | 1. körzet | 253 | Független | ||
| Búš Mário | 1. körzet | 247 | Független | ||
| Bezányi Ján | 1. körzet | 238 | Független | ||
| Maga Jozef | 1. körzet | 237 | Független | ||
| Varga Zoltán | 1. körzet | 224 | Független | ||
| Kupeček Csaba | 1. körzet | 218 | Független |
Választásra jogosult: 1 108
Választási részvétel: 37.73 %
Bedobott boríték: 418Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Becík Branislav | 177 | 50.00 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska | |
| Varga Henrich | 80 | 22.60 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | |
| Csenger Tibor | 68 | 19.21 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Čuláková Jolana | 13 | 3.67 % | Független | |
| Blaško Erik | 11 | 3.11 % | Jednota Slovanov | |
| Suchan Karol | 3 | 0.85 % | SLOVEXIT | |
| Švec Róbert | 2 | 0.56 % | Slovenské Hnutie Obrody |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Áčová Beáta | 128 | 43.99 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Hattas Marek | 78 | 26.80 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Varga Henrich | 75 | 25.77 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Ágh Roman | 64 | 21.99 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Čelinák Lukáš | 62 | 21.31 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Hatala Miloslav | 57 | 19.59 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Laurinec Šmehilová Anna | 56 | 19.24 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Paulisz Marián | 55 | 18.90 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Vančo Ján | 52 | 17.87 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Čechmánek Kristián | 51 | 17.53 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Németh Viktor | 50 | 17.18 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Rác Ivan | 49 | 16.84 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Ďurková Jana | 46 | 15.81 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Dvonč Jozef | 39 | 13.40 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Mojtová Martina | 35 | 12.03 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Balko Daniel | 32 | 11.00 % | Független | ||
| Polák Peter | 30 | 10.31 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Gašpar Tibor | 27 | 9.28 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Illéš Marek | 27 | 9.28 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Oremus Peter | 26 | 8.93 % | Független | ||
| Kršiak Igor | 25 | 8.59 % | Független | ||
| Antošová Eva | 24 | 8.25 % | REPUBLIKA | ||
| Lehoťák Pavol | 23 | 7.90 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Uhríková Zuzana | 22 | 7.56 % | REPUBLIKA | ||
| Greššo Ján | 21 | 7.22 % | Független |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER SD | 167 | 21.72% |
| MK | 121 | 15.73% |
| PS | 121 | 15.73% |
| HLAS - SD | 113 | 14.69% |
| OĽANO-NOVA | 65 | 8.45% |
| SaS | 41 | 5.33% |
| REPUBLIKA | 39 | 5.07% |
| KDH | 33 | 4.29% |
| SNS | 25 | 3.25% |
| Demokrati | 14 | 1.82% |
| SME RODINA | 9 | 1.17% |
| Modrí, Most-Híd | 7 | 0.91% |
| KSS | 4 | 0.52% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 4 | 0.52% |
| Egyéb | 6 | 0.78% |
| Érvényes szavazatok | 769 |
Választásra jogosult: 1 118
Választási részvétel: 50.36 %
Bedobott boríték: 563| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 208 | 37.28 % | |
| Pellegrini Peter | 174 | 31.18 % | |
| Forró Krisztián | 93 | 16.67 % | |
| Harabin Štefan | 63 | 11.29 % | |
| Matovič Igor | 10 | 1.79 % | |
| Kubiš Ján | 7 | 1.25 % | |
| Kotleba Marian | 2 | 0.36 % | |
| Švec Róbertvisszalépett | 1 | 0.18 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 1 125
Választási részvétel: 30.13 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| PS | 98 | 29.79 % |
| REPUBLIKA | 52 | 15.81 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 51 | 15.50 % |
| SMER - SD | 51 | 15.50 % |
| HLAS - SD | 22 | 6.69 % |
| KDH | 17 | 5.17 % |
| SaS | 17 | 5.17 % |
| Demokrati | 6 | 1.82 % |
| SNS | 4 | 1.22 % |
| ZR | 4 | 1.22 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | 0.91 % |
| ĽSNS | 2 | 0.61 % |
| PATRIOT | 1 | 0.30 % |
| SOSK | 1 | 0.30 % |
| Érvényes szavazatok | 329 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 84 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 39 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 31 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 30 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 30 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 29 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 21 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 19 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 16 | ||
| Hojsík Martin | PS | 16 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 15 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 14 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 10 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 9 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 8 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 7 | ||
| Lexmann Miriam | KDH | 7 | ||
| Sulík Richard | SaS | 7 | ||
| Brunczlík Viktor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 6 | ||
| Kamenský Miroslav | REPUBLIKA | 5 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 4 | ||
| Ďurica Ondrej | REPUBLIKA | 4 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 4 | ||
| Baránek Ján | ZR | 4 | ||
| Štubniak Juraj | ZR | 4 |


