Áttekintés
Nyitrai járás
kisközség
Verebélyi járás
kisközség
Nemespann a Zsitvamenti-hátság (Zoboralja) déli részén, a Panni-patak (Paniansky potok) mentén fekszik, 175 méteres tengerszint feletti magasságban, Verebélytől 8 km-re nyugatra, Nyitrától 18 km-re délkeletre. Határa enyhén hullámos dombvidék, keleten a Sósvölgy (a Szárszó patak völgye) 160-180 méteres magasságban húzódik, legalacsonyabb pontja Nagycétény, Nyitaszőlős és Nemespann hármashatáránál (150 m), legmagasabb pontja a községhatár legészakabbi részén, Lapásgyarmat és Kalász határánál található (230 m).
Közigazgatás
A Nyitrai kerülethez és a Nyitrai járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Nyitra vármegye Nyitrai járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1938-ig a Nyitrai járáshoz tartozott. 1938-ban visszacsatolták Magyarországhoz, kezdetben Nyitra és Pozsony egyesített vármegye Érsekújvári járásához tartozott, majd 1940. május 15-én Bars és Hont vármegye Verebélyi járásához csatolták át. 1945-ben újra Csehszlovákiához került; 1949-1960 között a Verebélyi járáshoz tartozott, majd a járás megszüntetése után a Nyitrai járáshoz csatolták. Területe (11,26 km²) az elmúlt évszázad során nem változott.
Népesség
Nemespann a Nyitra-vidéki magyar nyelvszigethez tartozó, a 20. század első felében még magyar többségű, mára túlnyomórészt szlovákok lakta (2011-ben 88,8 %) község. A 18. században részben szlovákokkal újranépesített település magyar lakossága a 20. század második felében nagyrészt asszimilálódott, 1991-ben a lakosság 14,3 %-a, 2011-ben már csak 6,6 %-a vallotta magát magyarnak.
Történelem
Első írásos említése 1239-ből származik, ekkor IV. Béla adománylevelében „Poonh” alakban említik, mint királyi halászok, hálókészítők és madarászok falvát. A mai Zsigárd határrészben fekvő, később elpusztult Asgar (1232-ben Ysgar) falut már 1156-ban említik írásos források, 1285-ben pedig a (később pusztává vált) Zsigárdot is „Zygeere” néven. 1530-ban, 1545-ben, 1554-ben és 1599-ben egyaránt sokat szenvedett a török hadjáratok során.
Mai jelentősége
A mezőgazdasági jellegű községben szlovák nevelési nyelvű óvoda működik. A Mindenszentek tiszteletére szentelt római katolikus temploma 1722-ben épült barokk stílusban.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
PAN. Panya. Tót falu Nyitra Vármegyében, földes Urai több Uraságok, lakosai katolikusok, fekszik Nagy Csetényhez közel, mellynek filiája, határbéli földgye is hozzá hasonlító.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Pan (Panyo), vegyes magyar-tót falu, Nyitra vmegyében, ut. p. Verebélyhez egy mfdnyire: 663 kath., 41 zsidó lak. F. u. többen.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Nemes-Pann, Nagy-Czéténytől keletre fekvő község, 825 r. kath. vallásu lakossal, kik közül 549 magyar, 274 tót. Postája Nagy Czétény, távirója Verebély, vasúti állomása Vajk. A község a XIII. század első felében a királyi halászok birtoka volt. Kath. temploma 1722-ben épült. A Lakits és a Kochanovszky-családoknak itt csinos uriházaik vannak.
Helységnévtár
Pann (Nemes-) (Nemes-Pan), rk. 757 Nagy-Czétény, izr. 34 Assakürt.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Nemespann. A községhez tartozó külterületi lakott helyek: Cétényihegy, Sósvölgypuszta. A község területe 1957 kat. hold, lélekszáma a visszacsatoláskor 778.
Varsányi László
Közigazgatás
Cím: (Paňa) 26
Telefon: 0376597513
Fax: 0376597883
E-mail: [email protected]
Honlap: pana.ocu.sk
Korenči Milan (STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 15 | 4% |
| szlovákok | 361 | 92% |
| ruszinok | 1 | 0% |
| csehek | 4 | 1% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 1 | 0% |
| ismeretlen | 10 | 3% |
| összlétszám | 392 |
Választások
Választásra jogosult: 357
Választási részvétel: 68.63 %
Kiadott boríték: 245
Bedobott boríték: 245Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Korenči Milan | 215 | 88.11 % | STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI | |
| Bulková Bratková Michaela | 29 | 11.89 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Ravaszová Dominika | 1. körzet | 172 | Független | ||
| Mácsay Ladislav | 1. körzet | 159 | Független | ||
| Ravasz František | 1. körzet | 145 | STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI | ||
| Ďurica Tomáš | 1. körzet | 135 | Független | ||
| Henczeová Dominika | 1. körzet | 118 | Független | ||
| Kusenda Marián | 1. körzet | 107 | Független | ||
| Bulková Bratková Michaela | 1. körzet | 52 | Független |
Választásra jogosult: 357
Választási részvétel: 62.46 %
Bedobott boríték: 223Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Becík Branislav | 103 | 48.13 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska | |
| Varga Henrich | 69 | 32.24 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | |
| Blaško Erik | 18 | 8.41 % | Jednota Slovanov | |
| Čuláková Jolana | 12 | 5.61 % | Független | |
| Švec Róbert | 8 | 3.74 % | Slovenské Hnutie Obrody | |
| Csenger Tibor | 3 | 1.40 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Suchan Karol | 1 | 0.47 % | SLOVEXIT |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Hattas Marek | 69 | 35.94 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Németh Viktor | 59 | 30.73 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Áčová Beáta | 51 | 26.56 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Ďurková Jana | 43 | 22.40 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Varga Henrich | 42 | 21.88 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Mojtová Martina | 37 | 19.27 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Čelinák Lukáš | 36 | 18.75 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Hatala Miloslav | 35 | 18.23 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Laurinec Šmehilová Anna | 34 | 17.71 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Balko Daniel | 33 | 17.19 % | Független | ||
| Vančo Ján | 32 | 16.67 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Ajdariová Petra | 30 | 15.63 % | Független | ||
| Čechmánek Kristián | 30 | 15.63 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Polák Peter | 30 | 15.63 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Štefek Štefan | 30 | 15.63 % | Független | ||
| Illéš Marek | 29 | 15.10 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Moravčík Ľubomír | 26 | 13.54 % | Független | ||
| Rác Ivan | 26 | 13.54 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Šedivý Ondrej | 26 | 13.54 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Ďurica Ondrej | 25 | 13.02 % | REPUBLIKA | ||
| Kováč Juraj | 24 | 12.50 % | REPUBLIKA | ||
| Bányi Branislav | 23 | 11.98 % | Független | ||
| Bíro Milan | 23 | 11.98 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Dvonč Jozef | 23 | 11.98 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Ágh Roman | 22 | 11.46 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER SD | 72 | 28.57% |
| PS | 46 | 18.25% |
| HLAS - SD | 42 | 16.67% |
| SNS | 18 | 7.14% |
| OĽANO-NOVA | 16 | 6.35% |
| REPUBLIKA | 15 | 5.95% |
| SaS | 11 | 4.37% |
| KDH | 10 | 3.97% |
| SME RODINA | 7 | 2.78% |
| Demokrati | 6 | 2.38% |
| KSS | 3 | 1.19% |
| MK | 2 | 0.79% |
| LSNS | 2 | 0.79% |
| Egyéb | 2 | 0.79% |
| Érvényes szavazatok | 252 |
Választásra jogosult: 337
Választási részvétel: 55.79 %
Bedobott boríték: 187| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 76 | 40.64 % | |
| Korčok Ivan | 72 | 38.50 % | |
| Harabin Štefan | 21 | 11.23 % | |
| Matovič Igor | 7 | 3.74 % | |
| Forró Krisztián | 4 | 2.14 % | |
| Kotleba Marian | 3 | 1.60 % | |
| Kubiš Ján | 3 | 1.60 % | |
| Náhlik Milan | 1 | 0.53 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 342
Választási részvétel: 31.87 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| PS | 30 | 28.04 % |
| REPUBLIKA | 21 | 19.63 % |
| SMER - SD | 20 | 18.69 % |
| HLAS - SD | 11 | 10.28 % |
| SaS | 10 | 9.35 % |
| Demokrati | 4 | 3.74 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | 2.80 % |
| SNS | 3 | 2.80 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | 2.80 % |
| ĽSNS | 1 | 0.93 % |
| KDH | 1 | 0.93 % |
| Érvényes szavazatok | 107 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 23 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 16 | ||
| Hojsík Martin | PS | 11 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 10 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 10 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 10 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 9 | ||
| Sulík Richard | SaS | 9 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 9 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 7 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 6 | ||
| Ďurica Ondrej | REPUBLIKA | 5 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 5 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 4 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 4 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 2 | ||
| Danko Andrej | SNS | 2 | ||
| Slota Pavol | REPUBLIKA | 2 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 2 | ||
| Jurzyca Eugen | SaS | 2 | ||
| Wiezik Michal | PS | 2 | ||
| Kočnerová Mária | PS | 2 | ||
| Šipoš Michal | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 |


