Áttekintés
Somorjai járás
Somorjai járás
kisközség
A község a Kisalföldön, a Felső-Csallóköz északi részén, a Kis-Duna jobb partjának közelében, Somorjától 16 km-re északkeletre, Pozsonytól 26 km-re keletre, Dunaszerdahelytől 27 km-re északnyugatra fekszik. Áthalad rajta az 516-os főút, mely Dunahidason át (11 km) Pozsony, valamint Diószeg (24 km) felé teremt összeköttetést. Mellékutak kötik össze Pozsonycsákánnyal (4 km) és Vőkkel (3 km).
Közigazgatás
A Nagyszombati kerülethez és a Dunaszerdahelyi járáshoz tartozó község. 1940-ben alakult Alsójányok, Felsőjányok és Bústelek kisközségek egyesítésével. 1920-ig mindhárom elődközség Pozsony vármegye Somorjai járásához tartozott, majd a csehszlovák közigazgatásban a Somorjai járáshoz. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz, a magyar közigazgatásban egyesítették a három községet.
Népesség
1921-ban a három elődtelepülésnek összesen 528 lakosa volt, az egyesítés után (1941-ben) pedig 618, mely 1991-re negyedével nőtt. 2001-ig még a lakosság lassú csökkenése, azóta viszont (Pozsony közelségének köszönhetően) gyors növekedése figyelhető meg. Ezzel párhuzamosan rohamosan növekszik a szlovákok arányszáma, 2001-2011 között a duplájára (20%) növekedett, a lakosság döntő többsége azonban még mindig magyar. A község lakosságának túlnyomórésze (9/10-e) római katolikus vallású. 2011-ben a község lakosságának 46,9 %-a Alsójányokon (401 fő), 39,4 %-a Felsőjányokon (337 fő) és 13,6 %-a Bústeleken (117 fő) élt.
Történelem
A község területén egykor a hallstatti kultúra települése állt. A felsőjányoki temető sarkánál emelt várdomb a szakemberek szerint egykor a kultúra településhez tartozó sírhalom volt. Jányok telepü-lést 1287-ben Jobagio castri de Janok alakban említik először, 1310-ben földesura Jányoki jakab volt. Felsőjányok külön 1311-ben Ianyk Superiori néven szerepel oklevélben.
Mai jelentősége
A községben magyar óvoda működik, alapiskoláját 2005-ben megszüntették. Római katolikus temploma 1914-ben épült. Határában 17. századi földvárat és avar kori sírdombokat tártak fel.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
Alsó, és Felső Jányok. Két elegyes magyar faluk Posony Várm. földes Ura a’ Religyiói Kintstár, az elött a’ Sz. Klára Szerzetén lévő Apatzáknak birtokok vala, lakosaik katolikusok, fekszenek a’ Csalóközben, Csákánnyal határosok, Nagy Magyarnak filiája, Csákonhoz, Madarászhoz is közel; szűk határjokat két időre szántyák, ’s kevés a’ réttyek. BUSS TELEK. Elegyes magyar falu Posony Vármegyében, birtokosai külömbféle Urak, lakosai katolikusok, fekszik Csalóköz Szigetében, Nagy Magyarnak szomszédságában, mellynek filiája. Határja jó termésű, ’s vagyonnyai is külömbfélék.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Jányok (Alsó és Felső), két egymáshoz közel fekvő magyar falu, Pozsony vmegyében, N. Magyarhoz 1/2 órányira; az első 184 kath., 11 zsidó; a második 189 kath., 6 zsidó lak. F. u. gr. Eszterházy Vinczéné. Ut. p. Pozsony. Bustelek, magyar falu, Pozson vgyében, Nagy-Magyarhoz 3 fertály, 49 kath. lak. F. u. Dóka, Szabó, Jankó s m. t. Ut. p. Pozson.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Alsójányok, felsőcsallóközi magyar kisközség, 34 házzal és 246 róm. kath. vallású lakossal. E községnek első okleveles nyoma 1287-ben jelentkezik, a mikor is Januk néven említik. 1310-ben Jánoki Jakab a birtokosa, a ki itt szolgájának tekintélyes földbirtokot és kúriát adományoz. 1346-ban a pozsonyi káptalan Streiz Marchard pozsonyi polgárt iktatja e birtokba.
Közigazgatás
Cím: Felsőjányok (Horné Janíky) 406
Telefon: 0315692179
Fax: 0315602721
E-mail: [email protected]
Honlap: janiky.sk/
Hivatali órák:
Hétfő: 7:45-11:45; 13:45-15:45Zárva
Kedd: nincs ügyfélfogadás
Szerda: 7:45-11:45; 13:45-16:45
Csütörtök: nincs ügyfélfogadás
Péntek: 7:45-11:45
Berner Lajos (Magyar Szövetség - Maďarská aliancia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 628 | 69% |
| szlovákok | 263 | 29% |
| romák | 0 | 0% |
| ukránok | 1 | 0% |
| csehek | 2 | 0% |
| németek | 1 | 0% |
| egyéb | 2 | 0% |
| ismeretlen | 18 | 2% |
| összlétszám | 915 |
Választások
Választásra jogosult: 799
Választási részvétel: 68.84 %
Kiadott boríték: 550
Bedobott boríték: 548Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Berner Lajos | 286 | 52.38 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Mészárosová Monika | 260 | 47.62 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Csenkey Gabriel | 1. körzet | 212 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Holocsiová Zuzana | 1. körzet | 199 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Razgyel Tomáš | 1. körzet | 180 | STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI | ||
| Tóth Csaba | 2. körzet | 178 | STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI | ||
| Csöllei Tamás | 2. körzet | 172 | Független | ||
| Kiss Norbert | 2. körzet | 167 | Független | ||
| Méry Zoltán | 1. körzet | 164 | Független | ||
| Mészárosová Monika | 1. körzet | 156 | Független | ||
| Hurtony Maroš | 1. körzet | 135 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Klásek František | 1. körzet | 95 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Választásra jogosult: 799
Választási részvétel: 66.71 %
Bedobott boríték: 532Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | 314 | 70.09 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Viskupič Jozef | 76 | 16.96 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | |
| Hambálek Peter | 27 | 6.03 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | |
| Lančarič Matej | 18 | 4.02 % | Független | |
| Pollák Štefan | 9 | 2.01 % | SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA | |
| Cehlárik Jaroslav | 3 | 0.67 % | PRAVDA | |
| Dohál Róbert | 1 | 0.22 % | ApS |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Razgyel Tomáš | 301 | 58.67 % | STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI | ||
| Menyhárt József | 174 | 33.92 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Orosz Csaba | 142 | 27.68 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Nagy József | 127 | 24.76 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Hájos Zoltán | 119 | 23.20 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bindics László | 90 | 17.54 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bacsó László | 81 | 15.79 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pálinkás Évi | 75 | 14.62 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szelle Erika | 74 | 14.42 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bölcs Marian | 68 | 13.26 % | Független | ||
| Horony Štefan | 65 | 12.67 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Balódi Ladislav | 63 | 12.28 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Váradi Krisztián | 60 | 11.70 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Cseh Peter | 53 | 10.33 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Heringes Walter | 49 | 9.55 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Miške Tomáš | 48 | 9.36 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Szabó Michal | 47 | 9.16 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Štuller Peter | 42 | 8.19 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Lengyel Tomáš | 39 | 7.60 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Pollák Peter | 39 | 7.60 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Antal Karol | 35 | 6.82 % | Független | ||
| Nagy Attila | 34 | 6.63 % | PRAVDA | ||
| Györödi Gellért | 31 | 6.04 % | PRAVDA | ||
| Vass Jozef | 31 | 6.04 % | PRAVDA | ||
| Polák Ladislav | 30 | 5.85 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 245 | 42.53% |
| PS | 82 | 14.24% |
| SMER SD | 64 | 11.11% |
| OĽANO-NOVA | 47 | 8.16% |
| HLAS - SD | 27 | 4.69% |
| SaS | 23 | 3.99% |
| Modrí, Most-Híd | 23 | 3.99% |
| SME RODINA | 15 | 2.60% |
| SNS | 14 | 2.43% |
| KDH | 8 | 1.39% |
| REPUBLIKA | 8 | 1.39% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 7 | 1.22% |
| Demokrati | 6 | 1.04% |
| LSNS | 4 | 0.69% |
| Egyéb | 3 | 0.52% |
| Érvényes szavazatok | 576 |
Választásra jogosult: 766
Választási részvétel: 58.49 %
Bedobott boríték: 448| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Forró Krisztián | 164 | 36.69 % | |
| Korčok Ivan | 159 | 35.57 % | |
| Pellegrini Peter | 72 | 16.11 % | |
| Harabin Štefan | 30 | 6.71 % | |
| Matovič Igor | 13 | 2.91 % | |
| Kotleba Marian | 4 | 0.89 % | |
| Kubiš Ján | 3 | 0.67 % | |
| Dubovský Patrik | 1 | 0.22 % | |
| Náhlik Milan | 1 | 0.22 % |
Választásra jogosult: 760
Választási részvétel: 39.47 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 135 | 45.30 % |
| PS | 67 | 22.48 % |
| SMER - SD | 39 | 13.09 % |
| REPUBLIKA | 22 | 7.38 % |
| Demokrati | 8 | 2.68 % |
| SaS | 8 | 2.68 % |
| HLAS - SD | 7 | 2.35 % |
| SNS | 4 | 1.34 % |
| KDH | 3 | 1.01 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | 1.01 % |
| MySlovensko | 1 | 0.34 % |
| ZR | 1 | 0.34 % |
| Érvényes szavazatok | 298 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 78 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 48 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 46 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 19 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 18 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 15 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 15 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 14 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 13 | ||
| Brunczlík Viktor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 12 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 11 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 10 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 10 | ||
| Hojsík Martin | PS | 9 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 8 | ||
| Miklós László | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 7 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 7 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 7 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 6 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 6 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Klenovics Gábor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Viktorín Jozef | REPUBLIKA | 5 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 4 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 4 |


