Áttekintés
Somorjai járás
kisközség
Somorjai járás
nagyközség
A község a Kisalföldön, a Felső-Csallóköz nyugati részén, Pozsonytól 20 km-re délkeletre, Somorjától 10 km-re nyugatra a Duna bal partjának közelében fekszik. Áthalad rajta a Dénesdet (3,5 km) Gútorral (2,5 km) összekőtő mellékút. Északról Csölle és Dunajská Lužná, délről Úszor községekkel, délnyugatról Pozsony Dunacsún, nyugatról pedig Pozsonypüspöki városrészével határos. Területének jelentős részét a Körvélyesi-víztároló vize borítja 1992 óta.
Közigazgatás
A Pozsonyi kerülethez és a Szenci járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Pozsony vármegye Somorjai (Felsőcsallóközi) járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1960-ig a Somorjai járáshoz tartozott, majd annak megszüntetése után, 1960-1996 között a Pozsony-környéki járáshoz. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Komárom vármegye, Somorjai járás), ebben az időben határközség volt, a tőle északra fekvő Dénesd már Szlovákiához tartozott. A község területe 1920 után 28,8 %-al nőtt (9,19-ről 12,91 km²-re), amikor az államhatár megvonásával az akkor (1947-ig) Magyarországon maradt Dunacsún Dunától északra fekvő részeit Szemethez csatolták.
Népesség
1910-ben 480, 1921-ben 465, 1939-ben 555, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű és római katolikus vallású lakosa volt. Lakosságának több mint a felét a második világháborút követően áttelepítették Magyarországra, helyükre pedig magyarországi és romániai szlovákok érkeztek, ezzel vegyes, szlovák-magyar nemzetiségű községgé vált, 1991-re már szlovák többséggel.
Történelem
A települést 1258-ban Dénesd határleírásában említik először. 1288-ban „Scemet” alakban szerepel. A pozsonyi királyi váruradalomhoz tartozott. Következő említése 1306-ban történt Hertlin pozsonyi bíró és a Szentgyörgyi és Bazini grófok közti birtokvitával kapcsolatban. 1343-ban „Zemeth”, 1351-ben „Oudarnukzemet” alakban említik, lakói királyi udvarnokok voltak.
Mai jelentősége
A községben szlovák alapiskola és óvoda működik. Assisi Szent Ferencnek szentelt római katolikus temploma 1911-ben épült. Határában napkollektoros erőmű működik
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
SZEMET. Magyar falu Pozsony Várm. az Éberhárdi Uradalomhoz tartozik; lakosai katolikusok, fekszik az öreg Duna mellett, Dienesdi, és Misendi faluknak szomszédságjokban. (Gróf Apponyinak, B. Jeszenáknak, Gr. Pálfynak Konyhája; Gr. Balassának, Gr. Illésházynak Szemettyek; Hg. Grazsalkovicsnak Csömörje; ’s Gróf Feketének Fóttya: jó vólna egy szegény Legénynek.); határbéli földgye 2 fordúlóra van osztva, földgyei jól termők, réttyei tsekéllyek, legelője alkalmatos, pénzt szereznek gabonából, és fuharozásból.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Szemeth, magyar falu, Poson vmegyében, Dienesdihez 1 fertálynyira, az öreg Dunának egy ága mellett. Számlál 457 kath., 9 evang. lak. Rétje, erdeje jó; sok káposztát, muhart, termeszt. F. u. az eberhardi uradalom. Ut. p. Somorja. (Posonon át).
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Szemet, felsőcsallóközi magyar kisközség, 86 házzal és 419, legnagyobb részben róm. kath. vallású lakossal. Először 1288-ban merűl föl. 1336-ban Guthori János a pozsonyi káptalan előtt tiltakozik az ellen, hogy Bazini Sebus mester az ő birtokát elidegeníthesse. Ugyanekkor egy része pozsonyi várbirtok és Királyi Szemet néven említik. Ezt a részt Nagy Lajos király a hozzátartozó Kenche, Sikus és Nagyerdő szigetekkel Jakus pozsonyi bírónak adományozta.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Szemet. Már 1288-ban mai nevén, mint királyi birtokot említik. A XIV. század elején a pozsonyi vár tartozéka, de birtoka van itt Guthori Jánosnak is. Ez időben Királyi Szemet néven szerepel, míg egy 1356-ból fennmaradt okirat Udvornok-Szemet alakban írja. A XV. századtól a Szentgyörgyi és Bazini grófok bírják, majd a Serédy- és Mérey-családok ülnek birtokba.
Burián János
Közigazgatás
Cím: Fő út (Hlavná) 211
Telefon: 0245989206
Fax: 0245989107
E-mail: [email protected]
Honlap: obeckalinkovo.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-12:00; 12:30-15:00Zárva
Kedd: nincs ügyfélfogadás
Szerda: 8:00-12:00; 12:30-17:00
Csütörtök: nincs ügyfélfogadás
Péntek: 8:00-13:00
Konrád Jozef (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 262 | 18% |
| szlovákok | 1 149 | 78% |
| romák | 0 | 0% |
| ukránok | 5 | 0% |
| csehek | 7 | 0% |
| németek | 1 | 0% |
| egyéb | 15 | 1% |
| ismeretlen | 28 | 2% |
| összlétszám | 1 467 |
Választások
Választásra jogosult: 1309
Választási részvétel: 57.22 %
Kiadott boríték: 749
Bedobott boríték: 747Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Konrád Jozef | 350 | 47.04 % | Független | |
| Božík Štefan | 204 | 27.42 % | Független | |
| Halász Kristián | 116 | 15.59 % | Független | |
| Gavaľa David | 74 | 9.95 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Bartal Sándor | 1. körzet | 382 | Független | ||
| Baráthová Renáta | 1. körzet | 337 | Független | ||
| Zarambukas Veronika | 1. körzet | 337 | Független | ||
| Halász Kristián | 1. körzet | 331 | Független | ||
| Szijjartó Branislav | 1. körzet | 299 | Független | ||
| Štreicherová Martina | 1. körzet | 264 | Független | ||
| Veverková Adriana | 1. körzet | 256 | Független | ||
| Kurta František | 1. körzet | 211 | Független | ||
| Štefániková Jana | 1. körzet | 177 | Független | ||
| Božik Martin | 1. körzet | 163 | Független | ||
| Šuhajdová Edita | 1. körzet | 159 | Független | ||
| Gavaľa David | 1. körzet | 158 | Független | ||
| Pančová Hudáková Mária | 1. körzet | 158 | Független | ||
| Jurányi Vendelín | 1. körzet | 131 | Független | ||
| Kurnický Roman | 1. körzet | 127 | Független | ||
| Kurta Imrich | 1. körzet | 107 | Független | ||
| Pöthe Michal | 1. körzet | 72 | SLOVENSKO | ||
| Šaranský Štefan | 1. körzet | 66 | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD |
Választásra jogosult: 1 309
Választási részvétel: 57.22 %
Bedobott boríték: 737Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Droba Juraj | 388 | 62.88 % | SaS, Progresívne Slovensko, Demokrati, Team Bratislava | |
| Krajčovičová Zuzana | 86 | 13.94 % | PRAVDA, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI | |
| Gajarský Rastislav | 66 | 10.70 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | |
| Staruch Dávid | 37 | 6.00 % | Független | |
| Poláček Peter | 17 | 2.76 % | SLOVEXIT | |
| Líška Ľudovít | 13 | 2.11 % | Jednota Slovanov | |
| Chalabala Ján | 10 | 1.62 % | KSS |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Németh Ernest | 348 | 52.81 % | Független | ||
| Jánošík Juraj | 280 | 42.49 % | Független | ||
| Baráth Matúš | 210 | 31.87 % | Független | ||
| Beňová Makkiová Monika | 129 | 19.58 % | Független | ||
| Trúchla Andrea | 112 | 17.00 % | Progresívne Slovensko, SaS, Demokrati, Team Bratislava | ||
| Šmotlák Anton | 109 | 16.54 % | Progresívne Slovensko, SaS, Demokrati, Team Bratislava | ||
| Mondik Tomáš | 102 | 15.48 % | Progresívne Slovensko, SaS, Demokrati, Team Bratislava | ||
| Ferko Valér | 72 | 10.93 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Škopcová Zuzana | 66 | 10.02 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Pomichal István | 50 | 7.59 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Basta Veronika | 46 | 6.98 % | Volt SK | ||
| Rolko Matej | 39 | 5.92 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| PS | 230 | 24.24% |
| SMER SD | 178 | 18.76% |
| HLAS - SD | 99 | 10.43% |
| OĽANO-NOVA | 95 | 10.01% |
| SaS | 95 | 10.01% |
| MK | 46 | 4.85% |
| REPUBLIKA | 44 | 4.64% |
| SNS | 37 | 3.90% |
| KDH | 35 | 3.69% |
| SME RODINA | 28 | 2.95% |
| Demokrati | 28 | 2.95% |
| LSNS | 13 | 1.37% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 6 | 0.63% |
| Modrí, Most-Híd | 6 | 0.63% |
| Egyéb | 9 | 0.95% |
| Érvényes szavazatok | 949 |
Választásra jogosult: 1 237
Választási részvétel: 63.30 %
Bedobott boríték: 783| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 437 | 56.53 % | |
| Pellegrini Peter | 213 | 27.55 % | |
| Harabin Štefan | 70 | 9.06 % | |
| Forró Krisztián | 18 | 2.33 % | |
| Matovič Igor | 16 | 2.07 % | |
| Kubiš Ján | 9 | 1.16 % | |
| Dubovský Patrik | 4 | 0.52 % | |
| Kotleba Marian | 4 | 0.52 % | |
| Náhlik Milan | 2 | 0.26 % |
Választásra jogosult: 1 218
Választási részvétel: 43.68 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| PS | 205 | 39.42 % |
| SMER - SD | 96 | 18.46 % |
| SaS | 47 | 9.04 % |
| REPUBLIKA | 44 | 8.46 % |
| Demokrati | 32 | 6.15 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 23 | 4.42 % |
| KDH | 22 | 4.23 % |
| HLAS - SD | 21 | 4.04 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 9 | 1.73 % |
| ZR | 6 | 1.15 % |
| SNS | 5 | 0.96 % |
| SRDCE - SNJ | 4 | 0.77 % |
| Socialisti | 2 | 0.38 % |
| ĽSNS | 2 | 0.38 % |
| PATRIOT | 1 | 0.19 % |
| SOS | 1 | 0.19 % |
| Érvényes szavazatok | 520 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 153 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 71 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 65 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 49 | ||
| Hojsík Martin | PS | 47 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 35 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 32 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 23 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 23 | ||
| Sulík Richard | SaS | 21 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 18 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 16 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 14 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 14 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 13 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 12 | ||
| Jurzyca Eugen | SaS | 12 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 11 | ||
| Wiezik Michal | PS | 10 | ||
| Heger Eduard | Demokrati | 9 | ||
| Lexmann Miriam | KDH | 9 | ||
| Šeliga Juraj | Demokrati | 7 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 7 | ||
| Kamenský Miroslav | REPUBLIKA | 7 | ||
| Karas Viliam | KDH | 7 |


