Áttekintés
Tornaljai járás
kisközség
Tornaljai járás
kisközség
A község a Sajó völgyében, a Sajó-folyó jobb partjának közelében fekszik, a Bánréve-Rozsnyó vasútvonal (megállóhely) és a Pelsőc-Murány vasútvonal (megállóhely, a személyforgalom 2011-ben megszűnt) mentén, Tornaljától 15 km-re északra, Rozsnyótól 20 km-re, Pelsőctől 3 km-re délnyugatra. Mellékutak kötik össze Pelsőccel, Lekenyével (2,5 km), Licével (7,5 km) és Mellétével (5 km).
Közigazgatás
A Kassai kerülethez és a Rozsnyói járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Gömör-Kishont vármegye Tornaljai járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1960-ig a Tornaljai járáshoz tartozott, majd a Rozsnyói járáshoz csatolták. 1938-45 között visszacsatolták Magyarországhoz (Gömör-Kishont vármegye, Tornaljai járás). Területe 1910-38-hoz képest (12,76 km²) csak minimális mértékben változott (3 hektárral, 12,79 km²-re gyarapodott, amikor 1953-ban a papírgyár teljes területét - korábban egy része Pelsőchöz tartozott - Özörényhez csatolták).
Népesség
A cellulózgyár 1883-as létrejötte után a község népessége ugrásszerű növekedésnek indult, 1880-1910 között több mint másfélszeresére nőtt. 1910-ben 1027, 1921-ben 982, 1938-ban pedig 1079, túlnyomórészt magyar nemzetiségű lakosa volt. Magyar többségét mindmáig megőrizte, bár 1991-2011 között (csekély, 4,2 %-os népességnövekedés mellett) a magyar nemzetiségűek aránya 82,5 %-ról 56,9 %-ra csökkent (a magyar anyanyelvűek aránya 66,6 %), a szlovákoké pedig 13,9 %-ról 31,8 %-ra nőtt.
Történelem
A mai település határa két középkori település, Malah és Özörény területét foglalja magába. Malah falut, mely Horka, Tiba és Melléte között (a mai Hevesipuszta környékén) terült el, 1242-ben, közvetlenül a tatárjárás után említik először, létrejötte a 12. század második felére tehető. A falu Szent Erzsébet tiszteletére szentelt régi temploma a 13. század második felében épült, írott forrásban 1341-ban szerepel először.
Mai jelentősége
A község 1883-ban alapított papírgyára ma is működik, egy műanyaghulladékfeldolgozó is üzemel itt. Határában katonai lőtér található. Magyar és szlovák tannyelvű alapiskola és magyar-szlovák nevelési nyelvű óvoda is működik a községben. Református temploma 1786-ban épült klasszicista stílusban, tornyát később építették hozzá. Határában 40 méter hosszú barlang található (Skalická jaskyňa), mely nem látogatható.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
HORKA. Magyar falu Gömör Várm. földes Urai sok Uraságok, lakosai reformátusok, és kevesebben katolikusok, fekszik Sajó vizéhez közel, Pelsőtzhöz 1/4 mértföldnyire, a’ falu közepén fakadott tiszta, és soha bé fagyni nem szokott bövséges forrása van, földgye meg lehetős, piatzozásai közel, Jolsván 1 1/2, Rozsnyón 2 1/2 mértföldnyire, réttye a’ Sajó mentében jó, földgyének fele középszerű, fele vadvizes, legelője elég, erdeje el pusztúlt, gyümöltsösse hasznos.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Horka, magyar falu, Gömör vmegyében, Pelsőcz és Lekényével szomszédos. Van benne a reformátusoknak templomjuk. A lakosok száma 693, mind reform. kevés r. katholikus. Mindnyájan eredeti magyarok. Van 10 3/8 urbéri és 22 1/8 majorsági telek, 500 hold erdő. Sovány szántófölde a tisztabuzát csak nagy szorgalmas munka után termi meg. Rétje jó, ollykor a Sajó kiáradásakor kárt szenved; határában melegforrások találtatnak. Birják: Hevessi, Hámos, Czekus urak, ugy a nemes Székely, Farkas, Bakó, Ambrus, Barna és Gál nemzetségek. Ut. p. Tornalja.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
Odább Gömör-Panyit, Tiba, és a celluloz-gyáráért említhető Horka kis helységektől éjszakra a csetneki völgynyílás mellett épűlt Pelsőcz nagyközség.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Horka, sajóvölgyi magyar kisközség, körjegyzőségi székhely, 157 házzal és 899, túlnyomó számban ev. ref. vallású lakossal. E községet már 1411-ben említik, a mikor a mellétei Barna család volt az ura. 1413-tól 1488-ig a Dancs családot, de 1483-ban a Szentkirályi családot találjuk itt. 1449-ben a község neve Harka alias Malach alakban van említve. Későbbi birtokosai a Ragályi, Diószeghy, Tornallyai, Sárközy, Losonczy, Fáy, Putnoky, Vadnay, Hevessy, Hámos, Czékus, Székely, Farkas, Bakó, Ambrus és Gaál családok.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Özörény. A községhez tartozó külterületi lakott helyek: Hevessytanya, Malaiszőllő, Sósipuszta, Zilkatanya. A község területe 2217 kat. hold, lélekszáma a visszacsatoláskor 1079.
Dusza István
Közigazgatás
Cím: Özörény (Gemerská Hôrka) 151
Telefon: 0587921225
Fax: 0587921225
E-mail: [email protected]
Honlap: gemerskahork...zm.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-12:00; 12:30-16:00Zárva
Kedd: 8:00-12:00; 12:30-16:00
Szerda: 8:00-12:00; 12:30-16:00
Csütörtök: 8:00-12:00; 12:30-16:00
Péntek: 8:00-12:00; 12:30-16:00
Milko Gejza (SMER - SD)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 692 | 54% |
| szlovákok | 513 | 40% |
| ruszinok | 0 | 0% |
| romák | 63 | 5% |
| ukránok | 0 | 0% |
| csehek | 7 | 1% |
| németek | 1 | 0% |
| lengyelek | 1 | 0% |
| egyéb | 1 | 0% |
| ismeretlen | 10 | 1% |
| összlétszám | 1 288 |
Választások
Választásra jogosult: 1045
Választási részvétel: 59.14 %
Kiadott boríték: 618
Bedobott boríték: 618Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Milko Gejza | 357 | 58.72 % | SMER - SD | |
| Jabloncziová Farkasová Sylvia | 106 | 17.43 % | Független | |
| Kardos Štefan | 92 | 15.13 % | Maďarské fórum | |
| Iván Peter | 46 | 7.57 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Polák Štefan | 7 | 1.15 % | Demokrati |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Prihradský Boris | 1. körzet | 261 | SMER - SD | ||
| Milko Gejza | 1. körzet | 244 | SMER - SD | ||
| Milko Gejza | 1. körzet | 241 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Kovács Ladislav | 1. körzet | 173 | Független | ||
| Iván Ernest | 1. körzet | 160 | Független | ||
| Ambrus Alexander | 1. körzet | 148 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Ligárt Loránt | 1. körzet | 148 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Gömöri Ladislav | 1. körzet | 140 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Szabó Dózsa Marek | 1. körzet | 133 | Maďarské fórum | ||
| Bodnár Alexander | 1. körzet | 122 | Maďarské fórum | ||
| Bodnár Ondrej | 1. körzet | 122 | Maďarské fórum | ||
| Tömöl Zoltán | 1. körzet | 120 | Maďarské fórum | ||
| Nagypál Malvina | 1. körzet | 118 | Független | ||
| Gubala Peter | 1. körzet | 115 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Kiselová Judita | 1. körzet | 108 | Maďarské fórum | ||
| Vargová Eva | 1. körzet | 107 | Független | ||
| Szabó Ján | 1. körzet | 94 | Független | ||
| Cingelová Ildikó | 1. körzet | 91 | Maďarské fórum | ||
| Hlavcsek Ján | 1. körzet | 91 | Maďarské fórum | ||
| Iván Peter | 1. körzet | 72 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Laliková Marie | 1. körzet | 61 | Demokrati | ||
| Gyenesová Bernadeta | 1. körzet | 49 | Független | ||
| Polák Štefan | 1. körzet | 25 | Demokrati |
Választásra jogosult: 1 045
Választási részvétel: 27.94 %
Bedobott boríték: 292Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Trnka Rastislav | 151 | 57.41 % | Független | |
| Šimko Igor | 59 | 22.43 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, REPUBLIKA, PRAVDA, SNS, SV, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI, Bratia Slovenska | |
| Porvažník Marián | 40 | 15.21 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | |
| Soročinová Monika Sofiya | 11 | 4.18 % | Független | |
| Kodrazi Džemal | 2 | 0.76 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Nagy György | 104 | 38.95 % | Független | ||
| Varga Tibor | 102 | 38.20 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Beke Zoltán | 75 | 28.09 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Burdiga Pavol | 73 | 27.34 % | Független | ||
| Domik Michal | 68 | 25.47 % | Független | ||
| Icso Valéria | 51 | 19.10 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Csefo Ladislav | 36 | 13.48 % | Maďarské fórum | ||
| Végső Viktor | 32 | 11.99 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Gallo Gregor | 30 | 11.24 % | Független | ||
| Ben Yagouta Koltášová Eva | 17 | 6.37 % | Független | ||
| Kún Štefan | 17 | 6.37 % | Független | ||
| Zubriczky Slavomír | 16 | 5.99 % | Független | ||
| Tamásová Alžbeta | 15 | 5.62 % | Független | ||
| Blahút Stanislav | 12 | 4.49 % | PRAVDA | ||
| Janická Rudnayová Andrea | 11 | 4.12 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Fedorová Iveta | 10 | 3.75 % | SLOVEXIT | ||
| Prékopová Katarína | 10 | 3.75 % | Független | ||
| Breuer Zoltán | 9 | 3.37 % | Független | ||
| Drengubiak Michal | 9 | 3.37 % | Független | ||
| Slovák Július | 9 | 3.37 % | Maďarské fórum | ||
| Bischof Matúš | 8 | 3.00 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Štefan Ján | 8 | 3.00 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Takáč Ľubomír | 8 | 3.00 % | REPUBLIKA | ||
| Kuzma Branislav | 7 | 2.62 % | SNS | ||
| Belányi Pavol | 6 | 2.25 % | KSS |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 219 | 46.30% |
| SMER SD | 77 | 16.28% |
| OĽANO-NOVA | 59 | 12.47% |
| HLAS - SD | 45 | 9.51% |
| PS | 25 | 5.29% |
| SME RODINA | 8 | 1.69% |
| REPUBLIKA | 7 | 1.48% |
| KDH | 6 | 1.27% |
| Piráti | 5 | 1.06% |
| LSNS | 4 | 0.85% |
| Modrí, Most-Híd | 4 | 0.85% |
| SNS | 3 | 0.63% |
| SaS | 2 | 0.42% |
| SOS | 2 | 0.42% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 2 | 0.42% |
| Egyéb | 5 | 1.06% |
| Érvényes szavazatok | 473 |
Választásra jogosult: 1 025
Választási részvétel: 24.20 %
Bedobott boríték: 248| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Forró Krisztián | 90 | 36.44 % | |
| Pellegrini Peter | 80 | 32.39 % | |
| Harabin Štefan | 31 | 12.55 % | |
| Korčok Ivan | 31 | 12.55 % | |
| Matovič Igor | 9 | 3.64 % | |
| Kotleba Marian | 2 | 0.81 % | |
| Kubiš Ján | 2 | 0.81 % | |
| Danko Andrejvisszalépett | 1 | 0.40 % | |
| Dubovský Patrik | 1 | 0.40 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 1 030
Választási részvétel: 16.31 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 85 | 52.15 % |
| SMER - SD | 36 | 22.09 % |
| PS | 21 | 12.88 % |
| REPUBLIKA | 11 | 6.75 % |
| HLAS - SD | 4 | 2.45 % |
| SaS | 2 | 1.23 % |
| Demokrati | 1 | 0.61 % |
| SNS | 1 | 0.61 % |
| SRDCE - SNJ | 1 | 0.61 % |
| ZR | 1 | 0.61 % |
| Érvényes szavazatok | 163 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 68 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 33 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 18 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 18 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 15 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 10 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 10 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 7 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 7 | ||
| Voľanský Peter | SMER - SD | 6 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 6 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 6 | ||
| Hojsík Martin | PS | 5 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 3 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Marcinkó Zoltán | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Brunczlík Viktor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Bittó Cigániková Jana | SaS | 2 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 2 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 1 | ||
| Heger Eduard | Demokrati | 1 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Miklós László | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Danko Andrej | SNS | 1 | ||
| Farkašovský Karol | SNS | 1 |


