Áttekintés
Tornai járás
kisközség
Tornai járás
kisközség
A község a Kanyapta-medence nyugati részén, a Bódva-patak bal partjának közelében, a patak fölé emelkedő dombon, a Tornai-hegység északi lábánál fekszik, Tornától 4 km-re délkeletre, Szepsitől 9 km-re délnyugatra. Áthalad rajta a Tornát Jánokon (4 km) keresztül Szepsivel összekötő út, mellékút köti össze a szomszédos Péderrel (2,5 km). Csaknem egész határa mezőgazdaságilag művelt terület. Nyugatról Tornaújfalu, északról Somodi, keletről Péder, délről pedig (rövid szakaszon) Tornaszentjakab községekkel határos. Északi és keleti határa 1881-ig Torna és Abaúj vármegyék határát alkotta.
Közigazgatás
A Kassai kerülethez és a Kassa-környéki járáshoz tartozó község. 1881-ig Torna vármegyéhez, majd 1920-ig kisközségként Abaúj-Torna vármegye Tornai járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1960-ig a Szepsi járáshoz tartozott, majd a Kassa-környéki járáshoz csatolták. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Abaúj-Torna vármegye, Tornai járás). Területe (7,20 km²) az elmúlt száz év során nem változott.
Népesség
1910-ben 520, 1921-ben 482, 1938-ban pedig 524, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. A 20. század második felében (1938-91 között) népességének több mint egyötödét elveszítette, 1991-2011 között azonban lakosságszáma stabilan alakult (1991 – 408 fő, 2001 – 414 fő, 2011 – 405 fő). Ebben a húszéves időszakban az asszimiláció révén a magyar nemzetiségűek aránya 92,6 %-ról 69,6 %-ra csökkent, a szlovákoké ugyanakkor több mint háromszorosára, 7,1 %-ról 26,2 %-ra nőtt. A magyar anyanyelvűek aránya (80,2 %) a magyar nemzetiségűeknél jóval magasabb. A lakosság többsége (61,2 %) római katolikus vallású, a reformátusok aránya 1921-ben még 44 % volt, 2011-re 25,7 %-ra esett vissza.
Történelem
1332-ben említik először a községet. Torna uradalmának tartozéka volt, majd annak megszűnése után helyi nemesek birtoka. Templomát 1397-ben említik először források. 1427-ben 28 portája adózott. 1660-ban 11 család élt a faluban. A település 1715-ben kuriális hely, jobbágy részében lakatlan. 1732-ben 11 nemes család lakta, de még ugyanebben a században római katolikus jobbágy családokat telepítettek ide, akik a Koós uradalom birtokain dolgoztak.
Mai jelentősége
A községben magyar nevelési nyelvű óvoda található. Református temploma 1810-ben épült klasszicista stílusban, Szentháromságnak szentelt római katolikus temploma pedig 1822-23-ban. Legjelentősebb műemléke a Bódva felé magasodó dombon található barokk-klasszicista Koós-kastély 1720-ben épült.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
ZSARNÓ. Magyar falu Torna Várm. lakosai katolikusok, és reformátusok, fekszik Tornához 1/2 mértföldnyire; határja jó búzát; és rozsot terem, fája elég van.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Zsarnó, Abauj-Torna v. magyar f. a Bodva mellett, Tornához keletre 3/4 mfdnyire: 365 kath., 381 ref., 39 zsidó lak. Ref. anya- és kath. fil. egyház. Több uri lakások. Első osztálybeli határ. F. u. Jakabfalvy, Fáy, Pap, Szendrey s. m. Ut. p. Meczenzéf.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
Odább nyugatra Zsarnó falut találjuk egy csinos úri házzal, mely a Bódva völgye fölött mintegy 60 méterre emelkedő dombtetőn díszes parkban áll s gyönyörű kilátást nyújt az egész környékre. A ház birtokosának, Koós Józsefnek nagy értékű régiség-, fegyver-, kép- és térképgyűjteménye van. Zsarnó határában fekete márványt aknáznak.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Zsarnó, 86 házzal és 512 magyar lakossal. Postája és távirója Torna. A község róm. kath. templomát 1822-ben Koós Károly épittette. A ref. templom 1810-ben készült. Itt van Koós József nagybirtokos, a régi Torna-vármegye volt alispánjának kastélya, mely a Bódva-völgy fölött mintegy 60 méter magas dombtetőn áll és gyönyörü kilátást nyújt a Bódva-völgyén át Szepsi, Torna, a szádelői és áji völgy felé.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Zsarnó. Okleveles első említését 1606-ban találjuk, mikor is Bocskay István fejedelem egyik rendeletében Telegdy Márton és neje Zegedy Katalin kezén említi. A török alatt jórészt elpusztult, de később újra telepítették. Több emberöltőn át a Koós-család birtoka. Ref. temploma 1810-ben, kath. temploma 1822-ben épült. A község területe 1251 kat. hold s lakóinak száma a visszacsatoláskor 524.
Közigazgatás
Cím: Zsarnó (Žarnov) 85
Telefon: 0554662112
Fax: 0554662112
E-mail: [email protected]
Honlap: zarnov.ocu.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-12:00; 13:00-16:00Zárva
Kedd: 8:00-12:00
Szerda: 8:00-12:00; 13:00-16:30
Péntek: 8:00-12:00; 13:00-15:00
Szabó Roland (HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 236 | 55% |
| szlovákok | 157 | 36% |
| romák | 2 | 0% |
| ukránok | 0 | 0% |
| csehek | 0 | 0% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 2 | 0% |
| ismeretlen | 36 | 8% |
| összlétszám | 433 |
Választások
Választásra jogosult: 363
Választási részvétel: 50.96 %
Kiadott boríték: 185
Bedobott boríték: 185Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Szabó Roland | 178 | 100.00 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Kerekes Jozef | 1. körzet | 154 | KSS | ||
| Varga Róbert | 1. körzet | 151 | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD | ||
| Spišák Marián | 1. körzet | 147 | Független | ||
| Jačman Ján | 1. körzet | 138 | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD | ||
| Görcsösová Klára | 1. körzet | 95 | Független | ||
| Hutkai Atila | 1. körzet | 75 | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD |
Választásra jogosult: 363
Választási részvétel: 50.96 %
Bedobott boríték: 184Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Šimko Igor | 142 | 79.33 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, REPUBLIKA, PRAVDA, SNS, SV, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI, Bratia Slovenska | |
| Trnka Rastislav | 21 | 11.73 % | Független | |
| Porvažník Marián | 8 | 4.47 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | |
| Soročinová Monika Sofiya | 6 | 3.35 % | Független | |
| Kodrazi Džemal | 1 | 0.56 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Szabó Roland | 155 | 86.11 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Singovszki Miloš | 115 | 63.89 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Gergely Papp Adrianna | 51 | 28.33 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pecze Norbert | 44 | 24.44 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Podracki Tibor | 43 | 23.89 % | Maďarské fórum | ||
| Borovský Slavomír | 42 | 23.33 % | Maďarské fórum | ||
| Krušinský Norbert | 34 | 18.89 % | Maďarské fórum | ||
| Macák Lukáš | 32 | 17.78 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Bartók Csaba | 31 | 17.22 % | Független | ||
| Bacsó Štefan | 29 | 16.11 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bodnár Marcel | 24 | 13.33 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Cingeľ Samuel | 24 | 13.33 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Kallová Jana | 24 | 13.33 % | Független | ||
| Lukačko Stanislav | 21 | 11.67 % | SMER - SD | ||
| Málek Miloš | 20 | 11.11 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Bráz Tibor | 18 | 10.00 % | Független | ||
| Molnár Ladislav | 17 | 9.44 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Karička Marek | 15 | 8.33 % | REPUBLIKA | ||
| Beňo Vladimír | 12 | 6.67 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Komjáti-Nagy Róbert | 11 | 6.11 % | PRAVDA | ||
| Lukačová Daniela | 11 | 6.11 % | SMER - SD | ||
| Bakši Imrich | 10 | 5.56 % | Független | ||
| Gallová Marcela | 7 | 3.89 % | SMER - SD | ||
| Adamová Irena | 6 | 3.33 % | SRK | ||
| Bidulský Róbert | 6 | 3.33 % | KRAJINA |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| HLAS - SD | 76 | 35.35% |
| MK | 69 | 32.09% |
| SMER SD | 21 | 9.77% |
| OĽANO-NOVA | 14 | 6.51% |
| PS | 13 | 6.05% |
| SNS | 8 | 3.72% |
| REPUBLIKA | 5 | 2.33% |
| Demokrati | 4 | 1.86% |
| SaS | 3 | 1.40% |
| SME RODINA | 1 | 0.47% |
| SOS | 1 | 0.47% |
| Érvényes szavazatok | 215 |
Választásra jogosult: 356
Választási részvétel: 48.60 %
Bedobott boríték: 173| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 90 | 52.33 % | |
| Forró Krisztián | 43 | 25.00 % | |
| Korčok Ivan | 24 | 13.95 % | |
| Harabin Štefan | 12 | 6.98 % | |
| Matovič Igor | 3 | 1.74 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Kubiš Ján | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 362
Választási részvétel: 30.66 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| HLAS - SD | 38 | 34.55 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 27 | 24.55 % |
| SMER - SD | 17 | 15.45 % |
| PS | 11 | 10.00 % |
| REPUBLIKA | 10 | 9.09 % |
| Demokrati | 3 | 2.73 % |
| SNS | 2 | 1.82 % |
| PATRIOT | 1 | 0.91 % |
| SaS | 1 | 0.91 % |
| Érvényes szavazatok | 110 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Šimko Igor | HLAS - SD | 32 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 16 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 13 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 9 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 8 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 8 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 8 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 7 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 7 | ||
| Ivanecký Ján | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 6 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 6 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 6 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 5 | ||
| Pinke Loretta | HLAS - SD | 5 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 4 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 4 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 4 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 4 | ||
| Danko Andrej | SNS | 2 | ||
| Štefanisko Marek | PS | 2 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 2 | ||
| Ferenčák Ján | HLAS - SD | 2 | ||
| Stebila Silvia | HLAS - SD | 2 | ||
| Radačovský Miroslav | PATRIOT | 1 | ||
| Radačovský Michal | PATRIOT | 1 |


