Áttekintés
Szenci járás
kisközség
Galántai járás
kisközség
Pozsonyboldogfa a Mátyusföld nyugati részén, a Vízközben, Szenctől 3 km-re északkeletre található. Nyugatról és délről Szenc, északról Pozsonysárfő és Igrám, keletről Réte községekkel határos. Mellékutak kötik össze Szenccel, Rétével (1,5 km) és Csatajjal (5,5 km). Katasztere északon a Pozsony-Zsolna (D1) autópályáig, délen pedig Szenc ipari területéig és üdülőövezetéig terjed.
Közigazgatás
A Pozsonyi kerülethez és a Szenci járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Pozsony vármegye Szenci járásához tartozott, majd Csehszlovákiához csatolása után 1949-ig a Galántai járáshoz, 1949-1960 között a Szenci járáshoz, 1960-1996 között pedig újra a Galántai járáshoz. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Nyitra-Pozsony vármegye, Galántai járás), ekkor északi határa egyben államhatárt alkotott Szlovákia és Magyarország között. A község területe (4,50 km²) az elmúlt száz év során nem változott.
Népesség
A községnek 1921-ben 385, 1939-ben 449, szinte kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. Lakosságszáma 1991-2011 között kis mértékben (6,7 %) növekedett. Boldogfa a szlovák-magyar nyelvhatár mentén fekszik, tőle északra már szlovák falvak (Pozsonysárfő, Igrám) fekszenek. A lakosság többsége (57,7 %) még mindig magyar nemzetiségű, de 1991-2011 között a szlovák nemzetiségűek aránya megduplázódott (18,2 %-ről 38,3 %). A lakosság többsége (72,4%) római katolikus vallású, a reformátusok arányszáma 1921-hez képest felére csökkent (28,3 %-ról 14,7 %-ra).
Történelem
1245-ben "Tulwej" alakban említik először. 1276-ban "Tholuoy", 1328-ban "Tuulway" néven szerepel az írott forrásokban. 1351-ben "Toluefalua" (vagyis Tolvajfalva) volt, mindezek alapján egykori birtokosa Tolvaj nevű lehetett. 1358-ban Nagy Lajos király a falut a klarisszáknak adta, ekkortól lett Boldogasszonyfalva a neve.
Mai jelentősége
A községben magyar óvoda működik. A Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt román kori római katolikus temploma a 13. század végén épült. Később barokk stílusban építették át. A templom falában beépítve található egy római kori, az 1. század végéről származó sírkő, Quintus Atilius Primus, a XV. Apollinaris legio centuriojának és egyben tolmácsának síremléke.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
BOLDOGFALVA. vagy Boldogaszszonyfalva. Elegyes magyar falu Posony Vármegyében, birtokosa a’ Religyiói Kintstár, totúl Matka Bozsi, deákul Villa Mariæ, lakosai katolikusok, fekszik Szentztöl 1/2. óránnyira: Réthe, ’s Sárfő között, 1787. új lelki gondviselőt nyert. Határja tágas, földgye termékeny, temploma Szűz MÁRIANAK szenteltetett, régi formára épitve, innen vette nevét is, a’ Posonyi Szent Klára Szűzeké volt, termékeny vóltához képest, első Osztálybéli.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Boldogfalva, (Frauendorf, Mátka bozsi), magyar falu, Pozson vgyében, Szencztől 1 órányira: 262 kath., 3 evang., 91 ref., 7 zsidó lak. Van egy kath. paroch. egy régi elhagyatott temploma. Határja róna és termékeny; rétje, legelője sok és jó. F. u. gr. Eszterházy Vinczéné. Hajdan a pozsonyi szent Klára apáczáké volt. Ut. p. Cseklész.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
Réte, Boldogfa, Sárfő, Igrám, Kápolna szintén régi helységek.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Boldogfa, magyar kisközség, 74 házzal és 398, nagyobb részben róm. kath. vallású lakossal. A község helyén, a hagyomány szerint, hajdan erdő volt, a hol II. Endre leánya, Erzsébet kápolnát építtetett, mely később híres búcsújáró hely lett. A mai templom szentélye tényleg kápolnaszerű és ősrégi, ellenben előrésze XIV. századbeli. A község neve azelőtt Boldogasszonyfalva volt, később pedig német és tót neveivel is találkozunk Frauendorf és Mátka Bozsi alakban.
Magyar Katolikus Lexikon
Pozsonyboldogfa, Boldogfalva, v. Pozsony vm. (Boldog, Szl.): plébánia a v. esztergomi főegyhm. szempci esp. ker-ében. - 1788: alapították. Tp-át 1220 k. Kisboldogasszony tit-ra sztelték, a mait 1300 u. építették. Búcsújáró hely volt. Kegyura 1880: Zichy Ferenc gr. Anyanyelve 1880: m. - Filiája 1917: Réte. - Lakói 1991: össz. 401, m. 320 (79,80%); 2001: össz. 404, m. 284 (70,30%). ** Némethy 1894:30. - Pozsony vm. 1895:36. - Schem. Strig. 1917:198.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Pozsonyboldogfa. Azelőtt Boldogfa, korábban pedig Boldogasszonyfalva, németes alakjában Frauendorf, szlovákos alakjában Matka Bözsi. A szájhagyomány szerint a község helyén hajdan erdőség volt s ebben az erdőben II. Endre leánya, Erzsébet királyleány kápolnát emeltetett a Boldogságos Szűz tiszteletére. A kápolna idővel híres búcsújáró hely lett. A mai templom szentélye valóban kápolnaszerü és ősrégi, míg előrésze a XIV.
K. Thúry György (szerk.): Nyitra - Pozsony közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegyék. A felvidéki útmutató gyűjteménye (1940)
Pozsonyboldogfa kk .galántai járás. Hajdan Boldogasszonyfalva, később Boldogfa. Területe egykor erdőség, hol II. Endre leánya Erzsébet kápolnát emelt a Szűzanya tiszteletére. A kápolna később híres búcsújáróhely. A mai templom szentélye a XTV.-ik századi, lehetséges, hogy az ősi kápolna beépítése. A XVI.-ik sz.-ban az óbudai apácák birtoka, később Esterházy, majd a Zichy grófoké.
Közigazgatás
Cím: Pozsonyboldogfa (Boldog) 89
Telefon: 0245915223
E-mail: [email protected]
Honlap: boldog.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 7:30-15:30Zárva
Kedd: nincs ügyfélfogadás
Szerda: 7:30-17:00
Csütörtök: nincs ügyfélfogadás
Péntek: 7:30-14:00
Múčka Peter (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 232 | 48% |
| szlovákok | 228 | 47% |
| romák | 0 | 0% |
| ukránok | 3 | 1% |
| csehek | 4 | 1% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 3 | 1% |
| ismeretlen | 18 | 4% |
| összlétszám | 488 |
Választások
Választásra jogosult: 477
Választási részvétel: 46.96 %
Kiadott boríték: 224
Bedobott boríték: 224Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Múčka Peter | 209 | 100.00 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Huszár Tomáš | 1. körzet | 181 | Független | ||
| Straňáková Andrea | 1. körzet | 176 | Független | ||
| Klenovics Norbert | 1. körzet | 159 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szabó Árpád | 1. körzet | 129 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Litkei András | 1. körzet | 122 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Választásra jogosult: 477
Választási részvétel: 46.96 %
Bedobott boríték: 224Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Droba Juraj | 152 | 77.16 % | SaS, Progresívne Slovensko, Demokrati, Team Bratislava | |
| Gajarský Rastislav | 14 | 7.11 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | |
| Krajčovičová Zuzana | 14 | 7.11 % | PRAVDA, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI | |
| Chalabala Ján | 6 | 3.05 % | KSS | |
| Staruch Dávid | 6 | 3.05 % | Független | |
| Poláček Peter | 4 | 2.03 % | SLOVEXIT | |
| Líška Ľudovít | 1 | 0.51 % | Jednota Slovanov |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Šillo Igor | 104 | 50.00 % | KDH, SLOVENSKO, NOVA, ZA ĽUDÍ, Konzervatívci | ||
| Neszméri Tünde | 81 | 38.94 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Naď Jaroslav | 71 | 34.13 % | Progresívne Slovensko, SaS, Demokrati, Team Bratislava | ||
| Fülöp Róbert | 27 | 12.98 % | Független | ||
| Greksa Marian | 21 | 10.10 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Lobotka Ivan | 16 | 7.69 % | DS-ODS | ||
| Blecha Richard | 15 | 7.21 % | STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI | ||
| Beck Peter | 11 | 5.29 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| PS | 90 | 28.13% |
| MK | 79 | 24.69% |
| SMER SD | 45 | 14.06% |
| OĽANO-NOVA | 27 | 8.44% |
| HLAS - SD | 20 | 6.25% |
| REPUBLIKA | 14 | 4.38% |
| SaS | 13 | 4.06% |
| Demokrati | 11 | 3.44% |
| KDH | 7 | 2.19% |
| SNS | 5 | 1.56% |
| SME RODINA | 3 | 0.94% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 2 | 0.63% |
| Modrí, Most-Híd | 2 | 0.63% |
| Egyéb | 2 | 0.63% |
| Érvényes szavazatok | 320 |
Választásra jogosult: 441
Választási részvétel: 62.59 %
Bedobott boríték: 276| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 133 | 48.72 % | |
| Forró Krisztián | 60 | 21.98 % | |
| Pellegrini Peter | 42 | 15.38 % | |
| Harabin Štefan | 23 | 8.42 % | |
| Matovič Igor | 12 | 4.40 % | |
| Kubiš Ján | 2 | 0.73 % | |
| Kotleba Marian | 1 | 0.37 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 426
Választási részvétel: 40.38 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| PS | 85 | 50.00 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 33 | 19.41 % |
| SMER - SD | 18 | 10.59 % |
| REPUBLIKA | 12 | 7.06 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 6 | 3.53 % |
| SaS | 5 | 2.94 % |
| HLAS - SD | 4 | 2.35 % |
| Demokrati | 3 | 1.76 % |
| SNS | 1 | 0.59 % |
| SRDCE - SNJ | 1 | 0.59 % |
| ZR | 1 | 0.59 % |
| KDH | 1 | 0.59 % |
| Érvényes szavazatok | 170 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 64 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 19 | ||
| Klenovics Gábor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 18 | ||
| Hojsík Martin | PS | 16 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 13 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 11 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 10 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 7 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 6 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 6 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 5 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 5 | ||
| Wiezik Michal | PS | 5 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 5 | ||
| Rostás Tibor Eliot | REPUBLIKA | 4 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 4 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 3 | ||
| Yar Lucia | PS | 3 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 2 | ||
| Sulík Richard | SaS | 2 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 2 | ||
| Bittó Cigániková Jana | SaS | 2 | ||
| Poliačik Martin | PS | 2 |


