Áttekintés
Rozsnyói járás
kisközség
Rozsonyói járás
kisközség
A község a Csetnek-patak völgyében, a Csetnek-patak bal partjának közelében, a Pelsőci-fennsík (Nagy-hegy - Kopasz-kő, Tölgyes-tető) nyugati lábánál fekszik, a Pelsőcöt Csetnekkel összekötő 587-es út és a Pelsőc-Nagyszlabos vasútvonal mentén (megállóhely, 2003 óta nincs személyforgalom), Pelsőctől 8 km-re északra, Csetnektől 5 km-re délre. A falutól északnyugatra a Rőcei-hegység előhegyei (Červená chrasť, 483 m) húzódnak. Határának mintegy egyharmadát erdő borítja. Keletről Pelsőc, délről Páskaháza és Csetnek, nyugatról Hámosfalva, északról pedig Csetnek községekkel határos.
Közigazgatás
A Kassai kerülethez és a Rozsnyói járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Gömör-Kishont vármegye Rozsnyói járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után mindvégig a (változó területű) Rozsnyói járáshoz tartozott. 1938-45 között visszacsatolták Magyarországhoz (Gömör-Kishont vármegye, Rozsnyói járás), ebben az időszakban határközséggé vált, északi és nyugati határa államhatárt alkotott Magyarország és Szlovákia között. Területe (8,41 km²) az elmúlt száz év során nem változott.
Népesség
Kuntapolca a szlovák-magyar nyelvhatáron fekszik. 1910-ben érte el népességének maximumát, ekkor 831 lakosa volt. 1921-ben 731, 1930-ban 718, 1938-ban pedig 711, túlnyomó többségében magyar nemzetiségű lakosa volt. A (cseh)szlovákok aránya 1921-ben 9,3 % volt, ez az arány 1930-ra megháromszorozódott (29,7 %-ra nőtt). Az asszimiláció és a (nagyrészt szlovák anyanyelvű) roma lakosság beáramlása révén 1970 óta (60,9 %) folyamatosan csökken a magyar nemzetiségűek aránya, 1991-2011 között 50,0 %-ról 30,4 %-ra csökkent, míg a szlovákoké 44 %-ról 49,2 %-ra nőtt.
Történelem
Nevét melegvízű forrásáról kapta. Valószínűleg a 12. században alakult ki. A község neve szláv eredetű és lakói a kezdetekkor is magyarok és szlávok együtt voltak. A magyarság már a 16. századra magába olvasztja a szlávokat, s a 17.-18. században elszórtan érkező szláv csoportok is beolvadnak a magyarságba. A magyarok azonban többségben voltak s arányuk később nőtt is.
Mai jelentősége
A községben vasgyár és szlovák nevelési nyelvű óvoda működik. Evangélikus temploma 1805-ben épült klasszicista stílusban, egy 19. századi kúria is található a községben. A régi vasgyár 18. század végi épülete ma ipari műemlék. A falu közepén melegvizű forrás található. Határában tárták fel a több mint 1 km hosszú Zúgó-barlangot, mely nem látogatható.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
TAPLÓCZ. Kún Taplócz, és Jólsva Taplócz. Két magyar falu Gömör Várm. földes Ura a’ Csetneki Uradal. Ura, fekszik Pelsőcz hegye alatt, Csetnekhez 1 órányira, és annak filiája; ennek pedig földes Ura Gr. Koháry Uraság, és más Urak, ez fekszik Süvethének szomszédságában, mellynek filiája; lakosaik többfélék, földgyeik közép termésűek, határjoknak egy része hegyes, réttyeiket a’ víz áradások járják; a’ vas műhelyeknél van módgyok a’ keresetre.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Taplocza (Csetnek), Kun Taplocza, magyar falu, Gömör és Kis-Hont egyesült vmegyékben, Csetnekhez délre 1 1/2 órányira: 136 kathol., 558 evang. lak. Evang. anyaszentegyház. Határa hegyekből és 3 völgyekből áll. Van itt a helységben egy meleg forrás, melly soha be nem fagy, s illyenek a határbeli mészsziklákból még két helyen fakadnak. A csetneki urad. tartozik.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
A csetneki völgy szép fekvésű falvaiban tót a lakosság; magyarok csak délen Páskaházán és Kun-Taploczán, meg tótokkal vegyesen Csetneken laknak.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Kuntaplócza, a csetneki völgyben fekvő magyar kisközség, körjegyzőségi székhely, 105 házzal és 629, nagyobbára ág. ev. h. vallású lakossal. 1351-ben Tapolcha és Thopolcha alakban szerepel, mint a csetneki uradalomhoz tartozó község. Későbbi birtokosai a Gömöry, Czékus, Perényi, Bekény, Szontágh, Kerepesy és Czibur családok. A községben három úrilak van.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Kuntapolca. Tapolca és Thopolcha néven fordul elé a legrégibb okiratokban. 1341-ben a csetneki uradalom tartozékának említi egy oklevél. Az idők folyamán birtokosai sűrűn váltakoztak. A Gömöry-, Perényi-, Czékus-, Bekény-, Szontágh-, Kerepessy- és Czibur-családok voltak itt földesurak. Régebben Csetnek-Tapolcza néven is ismerték, később Kunova Teplicza szláv néven is szerepel.
Madarász László
Közigazgatás
Cím: Kuntapolca (Kunova Teplica) 127
Telefon: 0587882520
E-mail: [email protected]
Honlap: kunovateplica.sk/
Drenko Eva (Maďarské fórum)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 163 | 22% |
| szlovákok | 466 | 64% |
| romák | 2 | 0% |
| ukránok | 2 | 0% |
| csehek | 7 | 1% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 0 | 0% |
| ismeretlen | 90 | 12% |
| összlétszám | 730 |
Választások
Választásra jogosult: 564
Választási részvétel: 25.89 %
Kiadott boríték: 146
Bedobott boríték: 145Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Drenko Eva | 123 | 100.00 % | Maďarské fórum |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Čák Kristián | 1. körzet | 88 | Demokrati | ||
| Miškovič Kovácsová Nikoleta | 1. körzet | 88 | Maďarské fórum | ||
| Liptai Zsolt | 1. körzet | 73 | Maďarské fórum | ||
| Spišák Ján | 1. körzet | 72 | Maďarské fórum | ||
| Mihálová Diana | 1. körzet | 70 | Maďarské fórum | ||
| Čapó Gabriel | 1. körzet | 62 | Maďarské fórum | ||
| Drenko Pomajová Zuzana | 1. körzet | 37 | Demokrati | ||
| Milko Ľudovít | 1. körzet | 22 | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ |
Választásra jogosult: 564
Választási részvétel: 25.71 %
Bedobott boríték: 145Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Trnka Rastislav | 69 | 64.49 % | Független | |
| Šimko Igor | 19 | 17.76 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, REPUBLIKA, PRAVDA, SNS, SV, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI, Bratia Slovenska | |
| Porvažník Marián | 10 | 9.35 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | |
| Soročinová Monika Sofiya | 5 | 4.67 % | Független | |
| Kodrazi Džemal | 0 | 0.00 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Burdiga Pavol | 67 | 55.83 % | Független | ||
| Nagy György | 45 | 37.50 % | Független | ||
| Domik Michal | 33 | 27.50 % | Független | ||
| Beke Zoltán | 28 | 23.33 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Varga Tibor | 25 | 20.83 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Gallo Gregor | 20 | 16.67 % | Független | ||
| Belányi Pavol | 18 | 15.00 % | KSS | ||
| Végső Viktor | 13 | 10.83 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Csefo Ladislav | 11 | 9.17 % | Maďarské fórum | ||
| Icso Valéria | 11 | 9.17 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bischof Matúš | 10 | 8.33 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Breuer Zoltán | 7 | 5.83 % | Független | ||
| Janická Rudnayová Andrea | 7 | 5.83 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Slovák Ján | 5 | 4.17 % | Slovenské Hnutie Obrody | ||
| Blahút Stanislav | 4 | 3.33 % | PRAVDA | ||
| Kún Štefan | 4 | 3.33 % | Független | ||
| Štefan Ján | 4 | 3.33 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Drengubiak Michal | 3 | 2.50 % | Független | ||
| Filčák Jakub | 3 | 2.50 % | Konzervatívci | ||
| Kuhn Ivan | 3 | 2.50 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Pukanský Miloš | 3 | 2.50 % | Független | ||
| Ben Yagouta Koltášová Eva | 2 | 1.67 % | Független | ||
| Fedorová Iveta | 2 | 1.67 % | SLOVEXIT | ||
| Nemcová Viera | 2 | 1.67 % | SNS | ||
| Prékopová Katarína | 2 | 1.67 % | Független |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 59 | 29.06% |
| OĽANO-NOVA | 55 | 27.09% |
| SMER SD | 25 | 12.32% |
| HLAS - SD | 19 | 9.36% |
| PS | 14 | 6.90% |
| REPUBLIKA | 7 | 3.45% |
| SME RODINA | 6 | 2.96% |
| SaS | 5 | 2.46% |
| SNS | 4 | 1.97% |
| LSNS | 2 | 0.99% |
| Demokrati | 2 | 0.99% |
| KSS | 1 | 0.49% |
| SOS | 1 | 0.49% |
| Piráti | 1 | 0.49% |
| Modrí, Most-Híd | 1 | 0.49% |
| SPRAVODLIVOSŤ | 1 | 0.49% |
| Érvényes szavazatok | 203 |
Választásra jogosult: 556
Választási részvétel: 19.78 %
Bedobott boríték: 110| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 40 | 36.36 % | |
| Korčok Ivan | 32 | 29.09 % | |
| Forró Krisztián | 27 | 24.55 % | |
| Harabin Štefan | 6 | 5.45 % | |
| Matovič Igor | 4 | 3.64 % | |
| Kubiš Ján | 1 | 0.91 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 566
Választási részvétel: 12.72 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 23 | 32.39 % |
| PS | 13 | 18.31 % |
| SMER - SD | 10 | 14.08 % |
| Demokrati | 6 | 8.45 % |
| REPUBLIKA | 6 | 8.45 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 5 | 7.04 % |
| HLAS - SD | 2 | 2.82 % |
| PATRIOT | 1 | 1.41 % |
| SDKÚ - DS | 1 | 1.41 % |
| SNS | 1 | 1.41 % |
| KSS | 1 | 1.41 % |
| KÚ | 1 | 1.41 % |
| KDH | 1 | 1.41 % |
| Érvényes szavazatok | 71 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 15 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 13 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 11 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 8 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 6 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 5 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 5 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 4 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 4 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 4 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 3 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 3 | ||
| Pollák Peter | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | ||
| Šipoš Michal | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | ||
| Šeliga Juraj | Demokrati | 2 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Miklós László | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Lovas Štefan | PATRIOT | 1 | ||
| Jäger Miroslav | PATRIOT | 1 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 1 | ||
| Žitňanská Jana | Demokrati | 1 | ||
| Letanovská Andrea | Demokrati | 1 | ||
| Mihál Jozef | Demokrati | 1 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Köpöncei Péter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 |


