Áttekintés
Bodrogközi járás
kisközség
kisközség
A község a Bodrogköz középső részén, a Karcsamelléken fekszik, Királyhelmectől 5 km-re délnyugatra, Sátoraljaújhelytől 30 km-re keletre. Áthalad rajta a Nagykövesdet (13,5 km) Királyhelmeccel összekötő országút, mellékút köti össze Perbenyikkel (4,4 km). Határán keresztülhalad a Sátoraljaújhely-Csap vasútvonal is, de megállóhelye nincs. Határa két, egymással össze nem függő kataszteri területből áll: Keresztúrpusztából (melynek legnagyobb része legelőként hasznosítható szikes puszta) és a tőle Nagygéres határával elválasztott Kisgéresből, melynek nagyobb része mezőgazdaságilag művelt terület.
Közigazgatás
A Kassai kerülethez és a Tőketerebesi járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Zemplén vármegye Bodrogközi járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1960-ig a Királyhelmeci járáshoz tartozott, majd a Tőketerebesi járáshoz csatolták. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Zemplén vármegye, Bodrogközi járás). Területe (19,21 km²) az elmúlt száz év során nem változott, 55,9 %-át Kisgéres (10,73 km²), 44,1 %-át pedig Keresztúrpuszta (8,48 km²) katasztere alkotja.
Népesség
1910-ben 1245, 1921-ben 1205, 1938-ban pedig 1399, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. Népességének maximumát (1444 fő) 1970-ben érte el, azóta folyamatosan csökken lakoságszáma, 1991-2011 között lakosságának 10,4 %-át elveszítette (1241 főről 1112-re csökkent). A községet ma is csaknem kizárólag magyar nemzetiségűek lakják (2011-ben 93,4 %), a szlovákok aránya 1991-2011 között 1,9 %-ról 5,4 %-ra nőtt.
Történelem
A mai települést 1214-ben Királyhelmec határbejárási jegyzőkönyvében említik először „Gures” alakban. Keresztúrpuszta neve Christur elpusztult község nevét őrzi. Keresztúrt már 1214 előtt említik Huntó ispán birtokaként, ki azt Boleszló váci püspöknek adományozza. Később, egy 1263-as határjáró levélben is szerepelt. Az 1960-as években feltárt templomromok bizonyítják, hogy templomos falu volt.
Mai jelentősége
Kisgéres (bár gazdái nagyrészt Királyhelmec kataszterében művelnek szőlőt) elsősorban boráról híres, több száz éves, tufába mélyített pincesora országos nevezetességű. A községben négyosztályos magyar alapiskola és óvoda található. Református temploma 1795-ben épült klasszicista stílusban. A népi építészet számos emléke maradt fent a faluban. Határában két természetvédelmi terület (Kökörcsin-rét, Géresi rétek) biztosít védelmet ritka endemikus növényeknek (magyar és Zimmermann-kökörcsin, hernyópázsit).
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
Kis Géres. Magyar falu Zemplén Vármegyében, földes Ura a’ Lelészi Uradalom, lakosai reformátusok, fekszik Nagy Géresnek, és Királyi Helmetznek szomszédságában, határja két nyomásbéli felette nyirkos, melly jó búzát terem, erdője kitsiny, réttye kevés, lakosai Király Helmeczi szőlőben szoktak munkálódni. KERESZTÚR. Szabad puszta Zemplén Vármegy.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Kis-Géres, magyar falu, Zemplén vmegyében, Király-Helmeczhez nyugotra 1/2 mfdnyire: 3 római kath., 1072 ref., 6 zsidó lak. Ref. anyaszentegyház. Szántófölde 906 hold, s bő termékenységü; rétje, erdeje kevés. F. u. többen.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Kisgéres, bodrogközi magyar kisközség 263 házzal és 1354 református vallású lakossal. Postája és távírója Királyhelmecz, vasúti állomása Perbenyik. Már a leleszi prépostság alapító-levele említi Vitalis nevű birtokosát. 1214-ben még puszta volt s akkor nyerte a Kis jelzőt is. Ez időtájt Gyueres alakban találjuk feljegyezve. Zemplén várának tartozéka volt, melyet IV.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Kisgéres. Okleveles első nyomát 1214-ből találjuk Gyueres alakban. Ez időben még puszta és részben zempléni várbirtok, részben a leleszi prépostságé. IV. Béla Gerus néven Péter fiai: Agenak, Igenernek és Ambrusnak adományozza. A XIII. század végén a Rozadiv-családé, 1403-ban a Pálóczyaké, 1419-ben az Imreghi- és Cseke-családé, 1458-ban Pálóczy Lászlót, Bocskai Istvánt és a Tárkányicsaládot iktatják itt birtokba.
Közigazgatás
Cím: Szövetkezet utca (Družstevná) 233/33
Telefon: 0566285370
Fax: 0566285371
E-mail: [email protected]
Honlap: malyhores.sk
Furik Csaba (Magyar Szövetség - Maďarská aliancia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 988 | 91% |
| szlovákok | 75 | 7% |
| ruszinok | 1 | 0% |
| ukránok | 1 | 0% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 0 | 0% |
| ismeretlen | 26 | 2% |
| összlétszám | 1 091 |
Választások
A megválasztott polgármester és a testület összetétele.
Választásra jogosult: 885
Választási részvétel: 54.01 %
Kiadott boríték: 478
Bedobott boríték: 478Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Furik Csaba | 360 | 76.92 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Balasi Zsolt | 108 | 23.08 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Kendi Róbert | 1. körzet | 404 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bacskai Alexander | 1. körzet | 338 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Géreši Zoltán | 1. körzet | 336 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Sohajda Tibor | 1. körzet | 322 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Koleszár Szabolcs | 1. körzet | 296 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Sohajda Alexander | 1. körzet | 291 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Sirgely Ladislav | 1. körzet | 258 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Varkonda Csaba | 1. körzet | 258 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Horňák Norbert | 1. körzet | 240 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Balasi Zsolt | 1. körzet | 233 | Független | ||
| Kalán Tamás | 1. körzet | 225 | Független |
Választásra jogosult: 885
Választási részvétel: 54.01 %
Bedobott boríték: 476Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Trnka Rastislav | 344 | 75.27 % | Független | |
| Šimko Igor | 70 | 15.32 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, REPUBLIKA, PRAVDA, SNS, SV, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI, Bratia Slovenska | |
| Porvažník Marián | 23 | 5.03 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | |
| Soročinová Monika Sofiya | 11 | 2.41 % | Független | |
| Kodrazi Džemal | 1 | 0.22 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Furik Csaba | 402 | 86.64 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pataky Karol | 374 | 80.60 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Želinský Jozef | 365 | 78.66 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pandy Peter | 342 | 73.71 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Furik Peter | 300 | 64.66 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Sačko Gejza | 273 | 58.84 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Juhász Ján | 219 | 47.20 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Palko Viktor | 214 | 46.12 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Rostáš Róbert | 89 | 19.18 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Erdélyi Török Melinda | 42 | 9.05 % | Maďarské fórum | ||
| Mahut Adam | 40 | 8.62 % | SMER - SD | ||
| Čurma Rastislav | 39 | 8.41 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Doša Mikuláš | 17 | 3.66 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Jozefi Michal | 16 | 3.45 % | SMER - SD | ||
| Kavčák Štefan | 16 | 3.45 % | SMER - SD | ||
| Dzielavský Martin | 15 | 3.23 % | SME RODINA | ||
| Stropkay Marcel | 14 | 3.02 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Čižmár Marek | 13 | 2.80 % | Független | ||
| Kmeťová Martina | 13 | 2.80 % | Maďarské fórum | ||
| Bandy Štefan | 12 | 2.59 % | SLOVEXIT | ||
| Dobránsky Ján | 11 | 2.37 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Frajkor Dominik | 9 | 1.94 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Hreháčová Ivana | 7 | 1.51 % | SV | ||
| Puci Andrej | 7 | 1.51 % | Maďarské fórum | ||
| Ferkanin Rastislav | 6 | 1.29 % | HLAS - sociálna demokracia |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 424 | 83.30% |
| SMER SD | 27 | 5.30% |
| HLAS - SD | 17 | 3.34% |
| OĽANO-NOVA | 12 | 2.36% |
| PS | 11 | 2.16% |
| SME RODINA | 5 | 0.98% |
| REPUBLIKA | 5 | 0.98% |
| SaS | 3 | 0.59% |
| Egyéb | 5 | 0.98% |
| Érvényes szavazatok | 509 |
Választásra jogosult: 900
Választási részvétel: 36.33 %
Bedobott boríték: 327| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Forró Krisztián | 255 | 78.22 % | |
| Pellegrini Peter | 33 | 10.12 % | |
| Korčok Ivan | 23 | 7.06 % | |
| Harabin Štefan | 7 | 2.15 % | |
| Matovič Igor | 6 | 1.84 % | |
| Dubovský Patrik | 1 | 0.31 % | |
| Kubiš Ján | 1 | 0.31 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 902
Választási részvétel: 27.27 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 200 | 81.63 % |
| PS | 18 | 7.35 % |
| SMER - SD | 11 | 4.49 % |
| REPUBLIKA | 6 | 2.45 % |
| HLAS - SD | 5 | 2.04 % |
| Demokrati | 2 | 0.82 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | 0.82 % |
| SDKÚ - DS | 1 | 0.41 % |
| Érvényes szavazatok | 245 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 131 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 114 | ||
| Drabová Melinda | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 59 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 35 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 16 | ||
| Ivanecký Ján | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 9 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 6 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 6 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 6 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 5 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 5 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 4 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 4 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 4 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 3 | ||
| Hojsík Martin | PS | 3 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 3 | ||
| Ferenčák Ján | HLAS - SD | 3 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 2 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Yar Lucia | PS | 2 | ||
| Dubovský Patrik | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 2 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 1 |


