Áttekintés
Kékkői járás
kisközség
Kékkő a Korponai-erdő délkeleti lábánál, a Kürtös-patak bal oldali mellékvizének, a Riečka-pataknak a völgyében, 255 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik, Nagykürtöstől 4,5 km-re, Balassagyarmattól pedig 22 km-re északra. A Korponai-erdő déli előhegyei, a Kozí vrch („Kecskehegy”, régi nevén Bástya-hegy), a Júdás-hegy (Judin vrch) és a Kálvária-hegy (régi nevén Pap-hegy) a várostól északra magasodnak, utóbbin épült a kékkői vár.
Közigazgatás
A Besztercebányai kerülethez és a Nagykürtösi járáshoz tartozó város (1968 óta). 1658-ban elnyert mezővárosi rangját 1872-ben elveszítette, akárcsak járási székhely rangját. 1872-1913 között kisközségként a Balassagyarmati járáshoz tartozott, majd a Kékkői járás helyreállítása után annak székhelye maradt a csehszlovák közigazgatásban is egészen 1960-ig.
Népesség
Kékkőnek 2011-ben 1555 lakosa volt, melynek 89,5 %-a vallotta magát szlovák és 1,6 %-a (25 fő) magyar nemzetiségűnek. A lakosság több mint egyötöde (2013-ban 21,5 %) a roma etnikumhoz tartozik. Kékkő ma Szlovákia 2. legkisebb népességű városa (Gyűgy után). Kékkő népessége lassú, de folyamatos gyarapodással csaknem a duplájára nőtt 1880-1950 között, míg 1880-ban 1081, 1921-ben 1373, 1930-ban 1556, 1950-ben pedig már 1886 lakosa volt.
Történelem
Kékkő története szorosan összefonódik a fölötte emelkedő váréval, mely a Nógrád történelmében fontos szerepet játszó Balassa család ősi fészke volt mintegy fél évezreden keresztül. A vár a tatárjárás után, a 13. század második felében épült, első okleveles említését 1290-ben „Keykkw” alakban találjuk. Ebben az évben foglalták vissza a Balassák a Hontpázmány nemzetségbeli Kázmér fiától.
Mai jelentősége
Kékkőn szlovák tannyelvű alapiskola és óvoda működik. A várost a 20. század második felének urbanizációja nagyrészt elkerülte, ma is őrzi vidéki jellegét. A 13. században épült, a 16-17. században átalakított várában és 18. századi kastélyában játékmúzeum és néprajzi kiállítás működik. A múzeumhoz tartozik a Balassi Bálint-emlékkiállítás is, mely 1994-ben nyílt meg, ekkor helyezték el a nagy költő emléktábláját is.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
KÉKKŐ VÁRA. Blauenstein. Modri Kámen. Vár, és mező Város Nógrád Várm. földes Ura G. Balassa Uraság. Nevezetét vette a’ kék színű kősziklától, mellyre építtetett. Jelesen el képzelteti e’ Várnak eredetét, és történetét is az alsó kapu felébe alkalmaztatott márványkő e’ szavak által: Anno Domini, MCCXXXVII. Sum arx KÉKKŐ, ab Inclyta Domo BALASSA fundata, et continue possidebar.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Kékkő, (Madrikamen), Nógrád m. tót mv. Fekszik meredek nagy hegyek közt, egy mély völgyben, Bal.-Gyarmattól éjszakra 3 mfldnyire: 1572 kath., 20 evang. lak., kik hegyen völgyön elszórt házakban laknak. Kath. paroch. templom. Földje kevés és sovány; bora nem jó; gyümölcse sok, a minthogy ebből és mesterségekből élnek leginkább; gesztenyés erdeje felette szép.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
Nagy-Kürtösön túl az erdőkkel borított Osztrovszki hegylánczolat déli nyúlványai húzódnak három egyközű lánczolatban. E nyúlványok egyikén, a Paphegy szikláin emelkednek a festői fekvésű Kékkő várának magas falu romjai és palotája; kelet felől magaslik a Báshegye, mely az erődnek egyik előörsi állomásáúl szolgált. A szomszédos Júdáshegy valamely árúlási tényről kaphatta nevét.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Kékkő. Hont vármegye határán, a Kürtös-patak mellett fekvő kisközség, körjegyzői székhely. Házainak száma 233, lakosaié 1341, a kik vegyesen magyarok és tótok, de mindannyian róm. kath. vallásúak. Postája helyben van és táviróállomása Balassagyarmat. Már a tatárjárás előtti korszakban fennállott. A XIII. század második felében Mikó fia Péter, honti főispán (1271-1277), a Balassák őse, építtette az itteni várat, melyről az 1290-ben kelt egyezséglevél is megemlékezik.
Magyar Katolikus Lexikon
Kékkő, Kékkőváralja, Blauenstein, v. Nógrád vm. (Modrý Kameň, Szl.): kisváros a mai nagykürtösi járásban (okreš Vel'ký Krtíš), a v. Nógrád vm. járási székhelye az esztergomi, majd a nagyszombati érsség területén. - 1. Várát a Balassák őse, Mikó fia, Péter építtette IV. Béla (ur. 1235-70) uralkodása alatt, a tatárdúlás (1241-42) után. 1290: az örökösök ostrommal vették vissza a Hontpázmány nemzetségtől.
Helységnévtár
Kékkő (Blaustein, Modry Kamen), [Riecska], RK. 1014 Esztergom, ág. 31 Nagy-Kürtös, izr. 36 Balassa-Gyarmat.
Közigazgatás
Cím: (Mariánske nám.) 1
Telefon: 0474870288
Fax: 0474870288
E-mail: [email protected]
Honlap: modrykamen.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-12:00; 13:00-15:00Zárva
Kedd: 8:00-12:00; 13:00-15:00
Szerda: 8:00-12:00; 13:00-17:00
Csütörtök: 8:00-12:00; 13:00-15:00
Péntek: 8:00-12:00
Hrubčo Marian (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 25 | 2% |
| szlovákok | 1 515 | 94% |
| romák | 9 | 1% |
| csehek | 5 | 0% |
| németek | 1 | 0% |
| lengyelek | 1 | 0% |
| egyéb | 3 | 0% |
| ismeretlen | 61 | 4% |
| összlétszám | 1 620 |
Választások
Választásra jogosult: 1333
Választási részvétel: 58.66 %
Kiadott boríték: 782
Bedobott boríték: 782Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Hrubčo Marian | 375 | 48.45 % | Független | |
| Lavičková Miroslava | 247 | 31.91 % | Független | |
| Hudáč Ivan | 77 | 9.95 % | Független | |
| Vaškor Ivan | 42 | 5.43 % | Független | |
| Krivda Stanislav | 33 | 4.26 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Laššan Matej | 1. körzet | 345 | Független | ||
| Bartal Kamil | 1. körzet | 335 | Független | ||
| Pavúk Maroš | 1. körzet | 314 | SaS | ||
| Hrubčo Marian | 1. körzet | 312 | Független | ||
| Bajo Vladimír | 1. körzet | 297 | REPUBLIKA | ||
| Lentvorská Helena | 1. körzet | 277 | KDH | ||
| Lavičková Miroslava | 1. körzet | 275 | Független | ||
| Paľov Pavel | 1. körzet | 266 | SMER - SD | ||
| Malík Ladislav | 1. körzet | 261 | Független | ||
| Bubenčík Roland | 1. körzet | 246 | Független | ||
| Hudáč Ivan | 1. körzet | 235 | Független | ||
| Bariak Roman | 1. körzet | 230 | Független | ||
| Vámošová Katarína | 1. körzet | 220 | Független | ||
| Cibuľa Matúš | 1. körzet | 219 | Független | ||
| Tomašik Jaroslav | 1. körzet | 211 | Független | ||
| Hanko Jaroslav | 1. körzet | 193 | Független | ||
| Ignác Martin | 1. körzet | 184 | Független | ||
| Bednárová Mária | 1. körzet | 179 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Sojka Ján | 1. körzet | 178 | Független | ||
| Vaškor Ivan | 1. körzet | 163 | Független | ||
| Kukučka Miroslav | 1. körzet | 125 | KDH | ||
| Medvegyová Miriam | 1. körzet | 100 | Független | ||
| Strmý Ivan | 1. körzet | 91 | Független | ||
| Ramšák Michal | 1. körzet | 69 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Vámoš Peter | 1. körzet | 50 | Progresívne Slovensko |
Választásra jogosult: 1 333
Választási részvétel: 58.14 %
Bedobott boríték: 772Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Lunter Ondrej | 476 | 65.38 % | Független | |
| Suja Miroslav | 114 | 15.66 % | REPUBLIKA | |
| Kotleba Marian | 67 | 9.20 % | ĽS Naše Slovensko | |
| Albert Michal | 25 | 3.43 % | Bratia Slovenska | |
| Malatinec Roman | 25 | 3.43 % | SV | |
| Plančík Peter | 13 | 1.79 % | KSS | |
| Rusina Jaroslav | 8 | 1.10 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Trojčák Mirko | 486 | 66.67 % | Független | ||
| Dobrocký Ľuboslav | 348 | 47.74 % | Független | ||
| Bajo Vladimír | 311 | 42.66 % | REPUBLIKA | ||
| Koštial Marian | 171 | 23.46 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Žaloudek Jaromír | 112 | 15.36 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Cuper Jozef | 92 | 12.62 % | SMER - SD, SNS | ||
| Györgyová Andrea | 76 | 10.43 % | Független | ||
| Nozdrovický Ladislav | 58 | 7.96 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Kušpálová Janka | 55 | 7.54 % | REPUBLIKA | ||
| Černý Ladislav | 48 | 6.58 % | SME RODINA | ||
| Jámbor László | 40 | 5.49 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Tóthová Riana | 35 | 4.80 % | Független | ||
| Halenkovič Štefan | 16 | 2.19 % | Bratia Slovenska | ||
| Martin Ladislav | 11 | 1.51 % | REPUBLIKA | ||
| Sipos - Molnár Ingrid | 11 | 1.51 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Gömöry Lóránt | 10 | 1.37 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Lajtoš Roland | 10 | 1.37 % | ĽS Naše Slovensko |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER SD | 205 | 26.62% |
| HLAS - SD | 187 | 24.29% |
| PS | 104 | 13.51% |
| OĽANO-NOVA | 73 | 9.48% |
| REPUBLIKA | 45 | 5.84% |
| SNS | 38 | 4.94% |
| SaS | 38 | 4.94% |
| KDH | 20 | 2.60% |
| SME RODINA | 17 | 2.21% |
| LSNS | 10 | 1.30% |
| Demokrati | 10 | 1.30% |
| MK | 6 | 0.78% |
| Egyéb | 17 | 2.21% |
| Érvényes szavazatok | 770 |
Választásra jogosult: 1 300
Választási részvétel: 43.38 %
Bedobott boríték: 564| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 263 | 46.71 % | |
| Korčok Ivan | 187 | 33.21 % | |
| Harabin Štefan | 74 | 13.14 % | |
| Kubiš Ján | 13 | 2.31 % | |
| Kotleba Marian | 9 | 1.60 % | |
| Forró Krisztián | 6 | 1.07 % | |
| Matovič Igor | 6 | 1.07 % | |
| Dubovský Patrik | 3 | 0.53 % | |
| Danko Andrejvisszalépett | 1 | 0.18 % | |
| Švec Róbertvisszalépett | 1 | 0.18 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 1 314
Választási részvétel: 27.02 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER - SD | 108 | 31.12 % |
| PS | 85 | 24.50 % |
| REPUBLIKA | 43 | 12.39 % |
| HLAS - SD | 38 | 10.95 % |
| SaS | 17 | 4.90 % |
| KDH | 12 | 3.46 % |
| SNS | 11 | 3.17 % |
| ZR | 9 | 2.59 % |
| Demokrati | 8 | 2.31 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 4 | 1.15 % |
| ĽSNS | 3 | 0.86 % |
| KÚ | 3 | 0.86 % |
| PATRIOT | 2 | 0.58 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | 0.58 % |
| SĽS | 1 | 0.29 % |
| SRDCE - SNJ | 1 | 0.29 % |
| Érvényes szavazatok | 347 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 60 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 55 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 40 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 35 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 33 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 33 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 26 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 20 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 19 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 18 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 15 | ||
| Hojsík Martin | PS | 15 | ||
| Sulík Richard | SaS | 12 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 9 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 9 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 6 | ||
| Suja Miroslav | REPUBLIKA | 6 | ||
| Slota Pavol | REPUBLIKA | 6 | ||
| Lexmann Miriam | KDH | 6 | ||
| Wiezik Michal | PS | 6 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 5 | ||
| Rostás Tibor Eliot | REPUBLIKA | 5 | ||
| Baránek Ján | ZR | 5 | ||
| Taraba Tomáš | SNS | 4 | ||
| Štefanec Ivan | KDH | 4 |


