Áttekintés
Somorjai járás
kisközség
Somorjai járás
kisközség
A község Kisalföldön, a Felső-Csallóközben, Somorjától 8 km-re keletre, Dunaszerdahelytől 18 km-re nyugatra fekszik, a 63-as (Pozsony-Komárom) főúttól 1 km-re északra. Mellékutak kötik össze Nagyszarvával (2,5 km), Bacsfával (2,5 km), Csukárpakával (2,5 km), Macházával (2,5 km) és Sárosfával (3 km). Nyugatról Bacsfa, északnyugatról Nagypaka, északkeletről Macháza, délkeletről Sárosfa, délről Nagyszarva községekkel határos.
Közigazgatás
A Pozsonyi kerülethez és a Dunaszerdahelyi járáshoz tartozik. 1920-ig kisközségként Pozsony vármegye Somorjai járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1960-ig a Somorjai járáshoz, majd annak megszüntetése után a Dunaszerdahelyi járáshoz tartozott. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Komárom vármegye, Somorjai járás). 1976-1990 között hozzá tartozott Macháza. A község területe 1921-hez képest (8,25 km²) 28 hektárral csökkent, amikor 1990-ben Kistárnok településrészt Macházához csatolták.
Népesség
A községnek 1939-ben 567 lakosa volt, 1991-ig népessége 30 %-át elveszítette. Magyar lakosainak egy részét a második világháborút követően áttelepítették Magyarországra, helyükre magyarországi szlovákok költöztek. A lakosságcsere következtében az addig színmagyar falu vegyes népességűvé vált. 1991 után a népesség újra növekedni kezdett, a szlovákok aránya megduplázódott, 2011-ben a lakosság kétharmada magyar, 30,3 %-a szlovák nemzetiségű volt. Csallóköztárnok hagyományosan katolikus falu, a római katolikusok aránya az összlakosság 81 százaléka.
Történelem
A település első említése 1275-ből való, Tarnuk alakban, IV. László király a községet az Olgyaiak ősei-nek adományozta. Nevének további megjelenési formái: 1773: Tarnok, majd Tárnok, 1927: Trnávka, a falu mai, magyar nyelvű megnevezése Csallóköztárnok. A települést egy időben Chuna Pál, majd az Olgyaiak birtokaként említik, majd később az óbudai apácák birtokába kerül, pedig 1787-ben már a kincstár tulajdona.
Mai jelentősége
A községben magyar óvoda működik. A község római katolikus, a Rózsafüzér királynője tiszteletére szentelt kápolnája 1848 és 1850 között épült. A templom mellett álló „Hősök szobrát” 1921-ben a Római Katolikus Ifjúsági Egyesület az első világháborúban elesettek emlékére emelte. Az oszlopon két márványtábla található: a felsőn Krisztus arcképe töviskoronával, a másikon a következő felirat volt: „Az elesett hősök emlékére emeltette a Római Katolikus Ifjúsági Egyesület 1921.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
TÁRNOK. Magyar falu Pozsony Várm. földes Ura a’ Religyiói Kintstár, lakosai katolikusok, fekszik Maczházához n. k. Nagy Szarvához d. Bácsfalvához n. ny. Nagy Pákához pedig észak. közel; határja 2 nyomásbéli jó búza termő; tsekély legelőjin kivűl más haszonvétellel nem bír.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Tárnok, magyar falu, Poson vmegyében, ut. p. Somorjához 3 fertálynyi járásra: 329 kath., 4 zsidó lak., kik épen szorgalmatos és vagyonos emberek. Szántóföldjük elég és jó; rétjük felette kevés; legelőjük sem sok, erdejök nincs. F. u. gr. Eszterházy Vinczéné.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Tárnok, magyar kisközség a Felső-Csallóközben. Házainak száma 52, róm. kath. vallású lakosaié 406. E község első nyomát 1275-ben találjuk, amikor IV. László király Onghai András fiainak, az Olgyaiak őseinek adományozza. 1345-ben Chuna Pál záloglevelében, 1355-ben pedig az Olgyaiak egyezséglevelében is említve van. Azután a Klarissza-apáczáké lett, s 1553-ban is még az óbudai apáczák birtokaként van feljegyezve.
Közigazgatás
Cím: Csallóköztárnok (Trnávka) 168
Telefon: 0315598106
Fax: 0315505571
E-mail: [email protected]
Honlap: obectrnavka....-obec
Lami Juraj (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 330 | 63% |
| szlovákok | 171 | 33% |
| ruszinok | 1 | 0% |
| németek | 1 | 0% |
| egyéb | 6 | 1% |
| ismeretlen | 13 | 2% |
| összlétszám | 522 |
Választások
Választásra jogosult: 474
Választási részvétel: 64.35 %
Kiadott boríték: 305
Bedobott boríték: 305Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Lami Juraj | 248 | 82.12 % | Független | |
| Krížik Daniel | 24 | 7.95 % | SME RODINA | |
| Lengyelová Anna | 21 | 6.95 % | Független | |
| Horváth Attila | 9 | 2.98 % | HLAS - sociálna demokracia |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Tóth Árpád | 1. körzet | 216 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Herberger Ladislav | 1. körzet | 206 | Független | ||
| Szabó Ladislav | 1. körzet | 204 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Hloska Tibor | 1. körzet | 198 | Független | ||
| Csölle Anikó | 1. körzet | 196 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Horsica Imrich | 1. körzet | 102 | Független | ||
| Lengyelová Anna | 1. körzet | 67 | Független | ||
| Krížik Daniel | 1. körzet | 48 | SME RODINA | ||
| Kaššai Trpíška Zuzana | 1. körzet | 44 | SME RODINA | ||
| Trpíška Pavel | 1. körzet | 42 | SME RODINA |
Választásra jogosult: 474
Választási részvétel: 42.83 %
Bedobott boríték: 203Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | 116 | 60.10 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Viskupič Jozef | 51 | 26.42 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | |
| Hambálek Peter | 10 | 5.18 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | |
| Lančarič Matej | 6 | 3.11 % | Független | |
| Cehlárik Jaroslav | 5 | 2.59 % | PRAVDA | |
| Pollák Štefan | 3 | 1.55 % | SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA | |
| Dohál Róbert | 2 | 1.04 % | ApS |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Orosz Csaba | 110 | 59.14 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Menyhárt József | 84 | 45.16 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Nagy József | 74 | 39.78 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pálinkás Évi | 73 | 39.25 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Hájos Zoltán | 65 | 34.95 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bacsó László | 59 | 31.72 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bindics László | 49 | 26.34 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bölcs Marian | 48 | 25.81 % | Független | ||
| Balódi Ladislav | 43 | 23.12 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Heringes Walter | 40 | 21.51 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szelle Erika | 36 | 19.35 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Polák Ladislav | 31 | 16.67 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Váradi Krisztián | 25 | 13.44 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Antal Karol | 24 | 12.90 % | Független | ||
| Cseh Peter | 24 | 12.90 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Vass Jozef | 24 | 12.90 % | PRAVDA | ||
| Szabó Michal | 23 | 12.37 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Lengyel Tomáš | 22 | 11.83 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Rudický Norbert | 20 | 10.75 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Pollák Peter | 19 | 10.22 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Horony Štefan | 18 | 9.68 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Nagyová Emília | 18 | 9.68 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Miške Tomáš | 17 | 9.14 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Nagy Attila | 17 | 9.14 % | PRAVDA | ||
| Nagy Ladislav | 16 | 8.60 % | DS-ODS |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 117 | 41.05% |
| SMER SD | 57 | 20.00% |
| PS | 34 | 11.93% |
| HLAS - SD | 17 | 5.96% |
| OĽANO-NOVA | 15 | 5.26% |
| SaS | 13 | 4.56% |
| SME RODINA | 6 | 2.11% |
| REPUBLIKA | 6 | 2.11% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 5 | 1.75% |
| Modrí, Most-Híd | 5 | 1.75% |
| SNS | 3 | 1.05% |
| Demokrati | 3 | 1.05% |
| Egyéb | 4 | 1.40% |
| Érvényes szavazatok | 285 |
Választásra jogosult: 441
Választási részvétel: 43.54 %
Bedobott boríték: 192| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 65 | 33.85 % | |
| Forró Krisztián | 64 | 33.33 % | |
| Pellegrini Peter | 44 | 22.92 % | |
| Harabin Štefan | 9 | 4.69 % | |
| Matovič Igor | 6 | 3.13 % | |
| Dubovský Patrik | 2 | 1.04 % | |
| Náhlik Milan | 1 | 0.52 % | |
| Švec Róbertvisszalépett | 1 | 0.52 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Kubiš Ján | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 444
Választási részvétel: 33.33 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 52 | 35.62 % |
| PS | 30 | 20.55 % |
| SMER - SD | 24 | 16.44 % |
| REPUBLIKA | 14 | 9.59 % |
| SaS | 7 | 4.79 % |
| Demokrati | 6 | 4.11 % |
| HLAS - SD | 5 | 3.42 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 4 | 2.74 % |
| KDH | 2 | 1.37 % |
| PATRIOT | 1 | 0.68 % |
| SNS | 1 | 0.68 % |
| Érvényes szavazatok | 146 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 26 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 22 | ||
| Brunczlík Viktor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 18 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 13 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 11 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 9 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 9 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 9 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 8 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 8 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 7 | ||
| Hojsík Martin | PS | 7 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 6 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 5 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 5 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 4 | ||
| Heger Eduard | Demokrati | 3 | ||
| Jurzyca Eugen | SaS | 3 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 3 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 2 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 2 | ||
| Rostás Tibor Eliot | REPUBLIKA | 2 | ||
| Krúpa Juraj | SaS | 2 | ||
| Yar Lucia | PS | 2 | ||
| Grendel Gábor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 |


